Analyse: ruim helft gebouwen in Gaza is beschadigd of vernield
GAZA-STAD (ANP) - Bijna vier maanden na het begin van de oorlog in de Gazastrook hebben de Israëlische strijdkrachten meer dan de helft van alle gebouwen in de kuststrook aan de Middellandse Zee beschadigd of vernield. Dat meldt de BBC, op basis van een analyse van satellietgegevens door de City University of New York en Oregon State University. Zij vergeleken oudere en huidige beelden om veranderingen in de hoogte of structuur van gebouwen te identificeren die op schade duiden.
Tussen de 144.000 en 175.000 gebouwen in de Gazastrook zijn beschadigd of vernield. Dat is tussen de 50 en 61 procent van alle gebouwen in het kustgebied. In de hele Gazastrook zijn woonwijken platgegooid, ooit drukke winkelstraten in puin gelegd, universiteiten verwoest en landbouwgrond verstoord, aldus de BBC.
Uit de beelden blijkt ook dat de bombardementen op de zuidelijke en centrale Gazastrook sinds begin december zijn geïntensiveerd. Vooral de zuidelijke stad Khan Younis, volgens Israël een bolwerk van Hamas, moest het de afgelopen weken ontgelden. Uit de analyse bleek dat ruim 38.000 of ruim 46 procent van de gebouwen daar inmiddels zijn vernield of beschadigd.
Volgens de VN zijn Gazanen massaal naar de stad Rafah gevlucht, aan de zuidgrens met Egypte. Ruim 1,3 miljoen mensen, meer dan de helft van de ongeveer 2,3 miljoen inwoners van de Gazastrook, verblijven daar nu.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
16 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
8 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
8 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
13 uur geleden