Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Analyse: ruim helft gebouwen in Gaza is beschadigd of vernield

Analyse: ruim helft gebouwen in Gaza is beschadigd of vernield

GAZA-STAD (ANP) - Bijna vier maanden na het begin van de oorlog in de Gazastrook hebben de Israëlische strijdkrachten meer dan de helft van alle gebouwen in de kuststrook aan de Middellandse Zee beschadigd of vernield. Dat meldt de BBC, op basis van een analyse van satellietgegevens door de City University of New York en Oregon State University. Zij vergeleken oudere en huidige beelden om veranderingen in de hoogte of structuur van gebouwen te identificeren die op schade duiden.

Tussen de 144.000 en 175.000 gebouwen in de Gazastrook zijn beschadigd of vernield. Dat is tussen de 50 en 61 procent van alle gebouwen in het kustgebied. In de hele Gazastrook zijn woonwijken platgegooid, ooit drukke winkelstraten in puin gelegd, universiteiten verwoest en landbouwgrond verstoord, aldus de BBC.

Uit de beelden blijkt ook dat de bombardementen op de zuidelijke en centrale Gazastrook sinds begin december zijn geïntensiveerd. Vooral de zuidelijke stad Khan Younis, volgens Israël een bolwerk van Hamas, moest het de afgelopen weken ontgelden. Uit de analyse bleek dat ruim 38.000 of ruim 46 procent van de gebouwen daar inmiddels zijn vernield of beschadigd.

Volgens de VN zijn Gazanen massaal naar de stad Rafah gevlucht, aan de zuidgrens met Egypte. Ruim 1,3 miljoen mensen, meer dan de helft van de ongeveer 2,3 miljoen inwoners van de Gazastrook, verblijven daar nu.

Meer uit Buitenland

VS, Egypte, Turkije en Qatar praten vrijdag over vrede in Gaza

MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.

4 uur geleden
Zelensky wil NAVO-toetreding niet uit grondwet halen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".

5 uur geleden
Protestmars met boeren in Brussel vroegtijdig beëindigd

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.

6 uur geleden
Zelensky begrijpt risico's België, maar die van Oekraïne groter

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.

7 uur geleden
Boeren beginnen met mars naar Europese wijk in Brussel

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.

7 uur geleden
Levenslang voor man die op menigte Mannheim inreed

MANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.

7 uur geleden
Frankrijk wil Mercosur-deal nog altijd niet ondertekenen

BRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.

7 uur geleden