Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Analyse: kans op meer extreme branden Canada stijgt door opwarming

Analyse: kans op meer extreme branden Canada stijgt door opwarming

DEN HAAG (ANP) - De kans op het droge, hete weer dat momenteel extreme bosbranden in Canada aanwakkert, is door klimaatverandering op zijn minst verdubbeld. Die conclusie trekt een internationale groep klimaatwetenschappers in een analyse. Onderzoekers uit Canada, Nederland en het Verenigd Koninkrijk maken in hun publicatie duidelijk dat dit soort brandgevaarlijk weer nu al geen zeldzaamheid meer is.

Canada wordt jaarlijks getroffen door bosbranden, maar nooit eerder werd zo’n enorm gebied verschroeid als dit jaar. Bijna 14 miljoen hectare ging al in vlammen op. Dat is een groter gebied dan het hele landoppervlak van Griekenland, rekenen de experts voor. Daarmee is het vorige record, dat stamde uit 1989, bijna verdubbeld. Zo’n 200.000 mensen zijn uit de getroffen gebieden in het oosten van Canada geëvacueerd.

Klimaatwetenschappers, die zijn verbonden aan het World Weather Attribution-project, hebben berekend in hoeverre de ongekende branden verband houden met de opwarming van de aarde. Ze vonden een sterk verband en waarschuwen dat het brandgevaarlijke weer, dat sterk bijdraagt aan de branden, steeds normaler wordt. De kans dat dit soort weersomstandigheden zich voordoen in Oost-Canada is in het huidige klimaat jaarlijks ongeveer 4 procent. Dat betekent dat die omstandigheden zich gemiddeld eens in de 25 jaar voordoen.

Natuurbrandindex

De onderzoekers maakten gebruik van de zogeheten natuurbrandindex. In dat cijfer worden de temperatuur, luchtvochtigheid, windsnelheid en neerslag gecombineerd om de kans op natuurbranden in te schatten. De piek die ze maten tussen mei en juli was ongeveer 20 procent hoger dan zonder klimaatverandering het geval zou zijn geweest. De kans op zo’n piek is in het huidige klimaat zeker twee keer zo groot.

Over een periode van een halfjaar bezien, is het effect van klimaatverandering nog veel groter dan wanneer specifiek naar de piek wordt gekeken. De onderzoekers schrijven dat de weersomstandigheden die in het eerste halfjaar van 2023 zo’n groot brandrisico opleverden, zeker zeven keer zo waarschijnlijk zijn geworden door de opwarming van de aarde. Voor de volledigheid wijzen ze er nog eens op dat het verbranden van fossiele brandstoffen de voornaamste oorzaak van die opwarming is. Terwijl de temperatuur op aarde blijft stijgen, nemen de bosbrandrisico's verder toe.

Aan de analyse werkten zeventien onderzoekers mee. Zij zijn onder meer verbonden aan het KNMI, Imperial College in Londen en het klimaatcentrum van het Rode Kruis, dat in Den Haag is gevestigd.

Meer uit Binnenland

Regenachtige nacht voor deelnemers aan de Roparun

ROTTERDAM (ANP) - Lopers die meedoen aan de Roparun hebben een regenachtige nacht achter de rug. Soms moesten de deelnemers schuilen, zegt een woordvoerder van Roparun, een estafetteloop van ruim 500 kilometer waarmee geld wordt ingezameld voor mensen met kanker.

51 minuten geleden
Politie zoekt niet verder na melding barende vrouw Rockanje

ROCKANJE (ANP) - De politie zoekt zondagochtend niet verder naar een vrouw die aan het bevallen zou zijn in het natuurgebied Voornes Duin bij Rockanje (Zuid-Holland). "Er zijn geen nieuwe aanknopingspunten binnengekomen en we houden er sterk rekening mee dat er een valse melding is gedaan", zegt een woordvoerster van de politie.

1 uur geleden
Platina Boek voor prentenboek Coco kan het!

AMSTERDAM (ANP) - Het kinderboek Coco kan het! van schrijfster en illustrator Loes Riphagen is bekroond met een Platina Boek. De auteur ontving de onderscheiding omdat van het boek meer dan 150.000 exemplaren zijn verkocht.

2 uur geleden
Koele Pinksteren is opmaat naar hogere temperaturen

HOUTEN (ANP) - Eerste pinksterdag brengt wisselvallig weer met veel buien, maar ook kans op wat zon. Volgens Weeronline is het met 14 tot 17 graden koel voor deze tijd van het jaar. Maandag wordt het met 16 tot 20 graden iets warmer en is het minder nat. Later in de week stijgen de temperaturen flink.

2 uur geleden
Hulpdiensten zoeken naar barende vrouw in bos bij Rockanje

ROCKANJE (ANP) - Hulpdiensten zoeken sinds het einde van de middag naar een vrouw die aan het bevallen is in het bos bij Rockanje (Zuid-Holland). De 23-jarige vrouw heeft volgens de politie "dringend medische hulp nodig". Onder meer de politie en de brandweer zijn met speurhonden aan het zoeken in het gebied, aldus de woordvoerster.

14 uur geleden
Toch subsidie voor CO2-opslag in buitenland

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen dit jaar toch subsidie aanvragen voor CO2-opslag in het buitenland. Klimaatminister Sophie Hermans had in februari aangekondigd dat ze de zogeheten Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) niet zou inzetten voor buitenlandse opslag van CO2. In een brief aan de Tweede Kamer is ze daarop teruggekomen vanwege Europese staatssteunregels.

21 uur geleden
NVWA en politie grijpen in bij illegale slachterijen

UTRECHT (ANP) - De NVWA en de politie hebben vrijdag ingegrepen bij een illegale slachterij op een boerderij in Noord-Limburg. Daar troffen medewerkers vier schapenkarkassen aan en heel veel slachtafval, meldt de NVWA. Acht nog levende schapen zijn overgedragen aan de dierenwelzijnsorganisatie die opvang voor ze zoekt. Dit Comité Dierennoodhulp heeft daarover afspraken met de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit).

1 dag geleden