Analyse activistengroep: Shell handelt nog altijd in Russisch gas
LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell handelt nog altijd in Russisch gas, hoewel het bedrijf had toegezegd daarmee te stoppen. Dat meldt activistengroep Global Witness, die gegevens over grondstoffenhandel heeft geanalyseerd. Het gaat om de handel in vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland, waar Shell volgens de analyse vorig jaar in bijna een op de acht gevallen bij betrokken was.
Global Witness stelt dat slechts drie bedrijven meer Russische lng verhandelden dan Shell, waarvan twee uit Rusland afkomstig zijn. Dat zijn Yamal en Sakhalin Energy. Volgens de activistenorganisatie kocht Shell bij deze bedrijven direct dan wel indirect lng in. Het derde bedrijf dat meer gas verhandelde, is TotalEnergies. Veel lng afkomstig van TotalEnergies, kwam via Yamal terecht bij Shell, concludeert Global Witness.
Kort na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne meldde Shell nog dat het concern zich "gefaseerd" zou terugtrekken uit Rusland. Een maand later meldde Shell dat het was gestopt met het aankopen van lng, maar dat het nog wel "enkele contractuele langetermijnverplichtingen" had.
Die boodschap wordt ook nu herhaald door een woordvoerder, die de data van Global Witness niet bevestigt. "Dit is volledig in overeenstemming met de sancties en de geldende wet- en regelgeving van de landen waarin wij opereren. Daar zijn we duidelijk over geweest", voegt hij toe. Volgens hem is er verder sprake van een dilemma tussen enerzijds "druk uitoefenen op de Russische regering vanwege haar wreedheden in Oekraïne" en anderzijds het "zorgen voor een stabiele energievoorziening".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
7 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
13 uur geleden