Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Analisten zien stilstand in wereldwijd klimaatbeleid

Analisten zien stilstand in wereldwijd klimaatbeleid

BAKOE (ANP) - Als de wereld op de huidige voet doorgaat, zal het aan het einde van deze eeuw gemiddeld 2,7 graden warmer zijn dan voor de industriële tijd. In die toekomstverwachting zit al drie jaar geen verbetering, stellen klimaatbeleidexperts van Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. Een "optimistisch scenario" dat ze ook ieder jaar maken, is iets ongunstiger geworden: daarin komt de wereld nu uit op een opwarming van 1,9 graden in het jaar 2100. Dat was vorig jaar nog 1,8 graden.

Het rapport is donderdag gepresenteerd op de VN-klimaattop in Bakoe. Een vraag waarop CAT ook een eerste antwoord probeert te formuleren, is wat het presidentschap van Donald Trump in de Verenigde Staten zal betekenen voor het klimaat. Trump heeft duidelijk gemaakt dat hij zijn land opnieuw wil terugtrekken uit het Klimaatakkoord van Parijs. Dat deed hij in zijn eerste termijn ook al.

Op korte termijn zal het terugdraaien van klimaatbeleid in de VS volgens de berekeningen nog geen grote invloed hebben: in 2025 zou het mogelijk gaan om 0,04 graden extra opwarming door toenemende uitstoot van broeikasgassen. Als de Verenigde Staten hun doel om in 2050 klimaatneutraal te zijn loslaten, dan zijn de gevolgen groter. Zeker als ook andere landen dan hun klimaatambities verlagen. "We zullen de volledige impact van de Amerikaanse verkiezingen pas weten als Trump aan zijn termijn is begonnen", zegt Bill Hare van Climate Analytics, een van de instituten achter CAT. "Maar er is nu veel momentum voor schone energie in de VS, dat laat zich niet zomaar tegenhouden."

Duurzaam investeren

Vertrekkend president Joe Biden heeft duurzame investeringen financieel heel aantrekkelijk gemaakt. Vooral in landelijk gebied waar de meeste mensen op de Republikeinen en Trump hebben gestemd, zijn daardoor veel nieuwe projecten begonnen. Het is de vraag in hoeverre Trump, die klimaatverandering ooit "een hoax" noemde, ook die ontwikkeling wil terugdraaien.

Als landen alle ambities en beloften die ze hebben uitgesproken waarmaken, zal het volgens CAT eind deze eeuw 2,1 graden warmer zijn dan tussen 1850 en 1900. Dat is het tijdvak waarmee klimaatpanel IPCC de huidige temperaturen vergelijkt. Datzelfde IPCC heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor de gevolgen van een dergelijke opwarming. Boven de 1,5 graad stijgt de kans dat kantelpunten worden bereikt, met onomkeerbare gevolgen, zoals het smelten van ijskappen en permafrost, een grote zeespiegelstijging en het afsterven van koraalrif en tropisch regenwoud.

Meer uit Buitenland

CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

3 uur geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

3 uur geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

11 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

11 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

13 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

13 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

14 uur geleden