Analisten zien stilstand in wereldwijd klimaatbeleid
BAKOE (ANP) - Als de wereld op de huidige voet doorgaat, zal het aan het einde van deze eeuw gemiddeld 2,7 graden warmer zijn dan voor de industriële tijd. In die toekomstverwachting zit al drie jaar geen verbetering, stellen klimaatbeleidexperts van Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. Een "optimistisch scenario" dat ze ook ieder jaar maken, is iets ongunstiger geworden: daarin komt de wereld nu uit op een opwarming van 1,9 graden in het jaar 2100. Dat was vorig jaar nog 1,8 graden.
Het rapport is donderdag gepresenteerd op de VN-klimaattop in Bakoe. Een vraag waarop CAT ook een eerste antwoord probeert te formuleren, is wat het presidentschap van Donald Trump in de Verenigde Staten zal betekenen voor het klimaat. Trump heeft duidelijk gemaakt dat hij zijn land opnieuw wil terugtrekken uit het Klimaatakkoord van Parijs. Dat deed hij in zijn eerste termijn ook al.
Op korte termijn zal het terugdraaien van klimaatbeleid in de VS volgens de berekeningen nog geen grote invloed hebben: in 2025 zou het mogelijk gaan om 0,04 graden extra opwarming door toenemende uitstoot van broeikasgassen. Als de Verenigde Staten hun doel om in 2050 klimaatneutraal te zijn loslaten, dan zijn de gevolgen groter. Zeker als ook andere landen dan hun klimaatambities verlagen. "We zullen de volledige impact van de Amerikaanse verkiezingen pas weten als Trump aan zijn termijn is begonnen", zegt Bill Hare van Climate Analytics, een van de instituten achter CAT. "Maar er is nu veel momentum voor schone energie in de VS, dat laat zich niet zomaar tegenhouden."
Duurzaam investeren
Vertrekkend president Joe Biden heeft duurzame investeringen financieel heel aantrekkelijk gemaakt. Vooral in landelijk gebied waar de meeste mensen op de Republikeinen en Trump hebben gestemd, zijn daardoor veel nieuwe projecten begonnen. Het is de vraag in hoeverre Trump, die klimaatverandering ooit "een hoax" noemde, ook die ontwikkeling wil terugdraaien.
Als landen alle ambities en beloften die ze hebben uitgesproken waarmaken, zal het volgens CAT eind deze eeuw 2,1 graden warmer zijn dan tussen 1850 en 1900. Dat is het tijdvak waarmee klimaatpanel IPCC de huidige temperaturen vergelijkt. Datzelfde IPCC heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor de gevolgen van een dergelijke opwarming. Boven de 1,5 graad stijgt de kans dat kantelpunten worden bereikt, met onomkeerbare gevolgen, zoals het smelten van ijskappen en permafrost, een grote zeespiegelstijging en het afsterven van koraalrif en tropisch regenwoud.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt een spionagenetwerk te hebben ontmanteld dat banden had met Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten. De melding komt enkele maanden na een korte oorlog tussen het regime in Teheran en zijn aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten.
20 minuten geledenBELÉM (ANP/AFP) - Het is afschuwelijk dat de Amerikaanse president Donald Trump tot twee keer toe uit het Klimaatakkoord van Parijs is gestapt. Dat zei de gouverneur van Californië Gavin Newsom dinsdag bij de klimaattop in het Braziliaanse Belém. "Donald Trump blijft hardnekkig vasthouden aan domme beslissingen."
1 uur geledenBELÉM (ANP) - Doordat het steeds warmer wordt op aarde, explodeert de vraag naar koeling. VN-milieorganisatie UNEP voorziet tot 2050 een verdrievoudiging en pleit in een dinsdag op de klimaattop gepresenteerd rapport voor een zo duurzaam mogelijke aanpak. Met een slimme combinatie van maatregelen moet het volgens de opstellers mogelijk zijn om zo'n tweederde van de CO2-uitstoot door koeling te vermijden. Als de energiesector snel verduurzaamt, kan dat percentage nog hoger worden.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Turkse Openbaar Ministerie heeft 142 aanklachten ingediend tegen de burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu. Hij riskeert daarmee meer dan 2000 jaar cel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie overweegt het oprichten van een nieuw soort inlichtingendienst vanwege de huidige geopolitieke spanningen. Dat laat een woordvoerder weten na berichtgeving van onder meer de Financial Times. De Commissie zit nog in de verkenningsfase over zo'n veiligheidsdienst, benadrukt de woordvoerder.
3 uur geledenBELGRADO (ANP/BLOOMBERG) - In Servië houden de protesten aan tegen de geplande komst van een Trump Tower. Duizenden mensen demonstreerden bij de locatie in Belgrado van het bouwproject, blijkt uit beelden van lokale media. Het complex moet worden gebouwd op de plek van een voormalig legerhoofdkwartier dat in 1999 werd gebombardeerd door de NAVO. Tegenstanders vinden dat die plek als cultureel erfgoed beschermd moet worden.
3 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Landen hebben ingestemd met Ethiopië als gastland voor de klimaattop in 2027. De keuze wordt naar verwachting dinsdag formeel vastgesteld op de klimaattop die nu gaande is in het Braziliaanse Belém, bevestigde COP30-voorzitter André Corrêa do Lago.
4 uur geleden