Analisten: Exor goede en betrouwbare investeerder voor Philips
DEN HAAG (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips mag zijn handjes dichtknijpen met de grote investering van het gerenommeerde investeringsfonds Exor van de Agnelli-familie, de oprichters van autofabriek Fiat en eigenaren van voetbalclub Juventus. "Heel weinig mensen hebben nog vertrouwen in Philips door de crisis die het heeft gehad. Als dan zo’n gerenommeerd concern zoveel vertrouwen laat zien, is dat een enorme opsteker", zegt analist Jos Versteeg van InsingerGillissen. Ook volgens analisten van ING heeft Exor een "zeer goede" reputatie op het gebied van dit soort investeringen.
"Exor wil wel voor een dubbeltje op de eerste rij zitten", zegt Versteeg over het bedrijf, dat eveneens de grootste aandeelhouder is van sportwagenfabrikant Ferrari. De beurswaarde van Philips is de afgelopen twee jaar gehalveerd door onder meer problemen met slaapapneu-apparaten, waardoor de Italiaanse investeerder voor relatief weinig geld (ongeveer 2,6 miljard euro) 15 procent van de aandelen in Philips heeft kunnen kopen.
Met de miljarden die Exor in Philips steekt, had het aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijf ook kunnen investeren in zorgtechnologieconcerns die er beter voor staan. Versteeg: "Door de enorme reputatieschade van Philips is dit een opportunistische zet. Dan moet je wel veel vertrouwen hebben in topman Roy Jakobs. Maar zo krijg je voor een betrekkelijk lage prijs wel een flink belang in een bedrijf dat nog altijd goed op de wereldkaart staat."
Koerswijzigingen
Exor heeft zich in de ogen van Versteeg vooral bewezen door eerdere koerswijzigingen bij autofabrikant Fiat, dat nu onder het grotere autoconcern Stellantis valt. Ook bij Philips krijgt Exor door de overeenkomst een vinger in de pap, met de benoeming van één van de in totaal tien leden in de raad van commissarissen.
Versteeg verwacht dat Exor bij Philips niet direct uit is op serieuze koerswijzigingen. "Ze hebben duidelijk aangegeven dat ze vinden dat Philips op de goede weg is. Maar mocht het toch de verkeerde kant op gaan, zullen ze hun stem zeker laten horen." De voorzitter van de raad van commissarissen van Philips, Feike Sijbesma, heeft aangegeven goed naar de ideeën van de grootste aandeelhouder te gaan luisteren.
Het grootste risico voor Exor vormen volgens Versteeg de aanhoudende problemen met de niet helemaal veilige apparaten voor slaapapneupatiënten. Het overgrote deel daarvan is inmiddels vervangen, maar schadeclaims kunnen Philips nog veel geld kosten.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie begint een nieuw onderzoek naar Google over zorgen dat het Amerikaanse techbedrijf de prijzen voor advertenties op de zoekmachine kunstmatig hoog zou houden. Dat meldt persbureau Bloomberg dat documenten over de zaak heeft ingezien. Door die vermeende prijspraktijken zouden adverteerders op Google worden benadeeld, aldus de Commissie.
9 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Als de 27 lidstaten van de EU in juni nog niet genoeg voortgang hebben gemaakt voor het opzetten van de Spaar- en Investeringsunie, moet een kleinere groep eensgezinde lidstaten ermee verder aan de slag. Dat stelde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen donderdag na overleg met de EU-leiders. Deze kopgroep zou dan bestaan uit ten minste negen lidstaten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een flink verlies gesloten, onder druk van stevige minnen voor betalingsverwerker Adyen en ijsbedrijf Magnum door slecht ontvangen cijfers. Ook onder meer levensmiddelenconcern Unilever en verzekeraar NN Group kwamen met resultaten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pastasauzenmerk Grand'Italia komt mogelijk in handen van het Franse Pimente Investissement, dat onderdeel is van investeerder CVC. Pimente voert hierover vergevorderde gesprekken met GBfoods Europe, waar de in Nederland gevestigde Grand'Italia-eigenaar GranFood onder valt. Dit meldt GBfoods, een groot levensmiddelenbedrijf in Europa.
12 uur geleden