Amsterdamse VVD wil dat 'het gezag weer de baas is op straat'
AMSTERDAM (ANP) - "Het gezag moet weer de baas zijn op straat", zei fractievoorzitter Daan Wijnants van de VVD tijdens het Amsterdamse spoeddebat. "We kunnen niet op de oude voet door. Een nieuwe koers is noodzakelijk. Onze vrije en open samenleving is het waard."
Wijnants vroeg in het debat over het geweld rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv onder meer aan burgemeester Femke Halsema of ze het vertrouwen heeft en zichzelf in staat ziet de rust in de stad te herstellen. Ook verzocht hij Halsema of ze de dreigingsanalyse wil delen van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
"Als de stad er niet in slaagt de meest bedreigde minderheden te beschermen, dan is niemand vrij", zei de VVD'er. "We spreken vaak over verbinden en de-escaleren. Maar hoe gaan we om met mensen die dat niet willen? Is verbinden en de-escaleren dan nog het antwoord?" Volgens Wijnants is de "waarheid dat er in Amsterdam groepen zijn die de Nederlandse waarden afwijzen". Hij had het over filmpjes met "Arabisch sprekende jongeren" die Israëlische voetbalsupporters te lijf gingen.
Verwijten gemeentefracties
De fractievoorzitter noemde het "een wonder dat er niemand is overleden, dat de zwaarste verwonding een gebroken been is". Ook veroordeelde hij misdragingen van Maccabi-supporters.
Wijnants kreeg van meerdere partijen het verwijt dat hij op sociale media de schuld van de gewelddadigheden te snel bij het linkse stadsbestuur zou hebben gelegd. Ook zou hij volgens de partijen te snel conclusies trekken dat "Arabisch sprekende jongeren" verantwoordelijk zouden zijn voor het geweld in de stad. "U maakt die jongeren bij voorbaat een schuldige, een dader", zei PvdA-fractievoorzitter Lian Heinhuis. "Je zet een hele groep weg op basis van individuen", zei ook Sheher Khan van DENK.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
19 uur geleden