Amsterdamse VVD wil dat 'het gezag weer de baas is op straat'
AMSTERDAM (ANP) - "Het gezag moet weer de baas zijn op straat", zei fractievoorzitter Daan Wijnants van de VVD tijdens het Amsterdamse spoeddebat. "We kunnen niet op de oude voet door. Een nieuwe koers is noodzakelijk. Onze vrije en open samenleving is het waard."
Wijnants vroeg in het debat over het geweld rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv onder meer aan burgemeester Femke Halsema of ze het vertrouwen heeft en zichzelf in staat ziet de rust in de stad te herstellen. Ook verzocht hij Halsema of ze de dreigingsanalyse wil delen van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
"Als de stad er niet in slaagt de meest bedreigde minderheden te beschermen, dan is niemand vrij", zei de VVD'er. "We spreken vaak over verbinden en de-escaleren. Maar hoe gaan we om met mensen die dat niet willen? Is verbinden en de-escaleren dan nog het antwoord?" Volgens Wijnants is de "waarheid dat er in Amsterdam groepen zijn die de Nederlandse waarden afwijzen". Hij had het over filmpjes met "Arabisch sprekende jongeren" die Israëlische voetbalsupporters te lijf gingen.
Verwijten gemeentefracties
De fractievoorzitter noemde het "een wonder dat er niemand is overleden, dat de zwaarste verwonding een gebroken been is". Ook veroordeelde hij misdragingen van Maccabi-supporters.
Wijnants kreeg van meerdere partijen het verwijt dat hij op sociale media de schuld van de gewelddadigheden te snel bij het linkse stadsbestuur zou hebben gelegd. Ook zou hij volgens de partijen te snel conclusies trekken dat "Arabisch sprekende jongeren" verantwoordelijk zouden zijn voor het geweld in de stad. "U maakt die jongeren bij voorbaat een schuldige, een dader", zei PvdA-fractievoorzitter Lian Heinhuis. "Je zet een hele groep weg op basis van individuen", zei ook Sheher Khan van DENK.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
16 uur geleden