Amsterdamse oud-commissaris voor rechter wegens verduistering
AMSTERDAM (ANP) - Bijna vier jaar na afronding van het rijksrechercheonderzoek en de vervolgingsbeslissing van het Openbaar Ministerie staat de Amsterdamse oud-commissaris van politie Ad Smit (68) voor de rechter. Het OM verdenkt hem van verduistering en valsheid in geschrifte.
Smit zou tussen 2009 en 2014 structureel diners, kaarten voor voetbalwedstrijden en concerten van politiegeld hebben betaald. De toenmalige korpsleiding in Amsterdam deed in mei 2016 aangifte en Smit werd na 44 jaar politiedienst ontslagen wegens "zeer ernstig plichtsverzuim". Volgens het OM komt het totaal verduisterde bedrag op circa 50.000 euro.
Smit was destijds districtschef in Amsterdam Zuid-Oost. Hij heeft alle beschuldigingen tot dusver van de hand gewezen. In april 2018 deed hij zijn verhaal op tv bij Jeroen Pauw. In dat gesprek legde hij uit dat hij op kosten van de politie onder meer kaarten voor Ajax kocht, voor "representatiedoeleinden" en "als beloning voor politieagenten". Dat deed hij openlijk, want het was volgens hem een gangbare praktijk.
Als er kaarten overbleven, gaf Smit ze naar eigen zeggen weg, aan familie en bekenden, maar ook aan "hoge politieambtenaren" en "zelfs officieren van justitie". Smit zei bij Pauw het "onzin" te vinden "om die plaatsen leeg te laten". Hij wilde tijdens het interview geen namen van functionarissen noemen. "Maar in de strafzaak komen die wel boven."
In 2017 kreeg Smit een herseninfarct. De zaak heeft hem zeer aangegrepen, zei hij bij Pauw. De afdoening van de zaak liep vertraging op door onder meer de coronacrisis.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
2 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemeniƫ gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
22 uur geleden