Amsterdamse oppositie legt Halsema vuur aan de schenen
AMSTERDAM (ANP) - Alle ogen zijn woensdagmiddag gericht op Femke Halsema. De Amsterdamse burgemeester moet zich tijdens een gemeenteraadsdebat verantwoorden voor haar optreden tijdens en na een grote demonstratie tegen racisme en politiegeweld, vorige week maandag op de Dam.
De betoging trok veel meer deelnemers dan verwacht. Er was gerekend op maximaal 300, maar het werden er zeker 5000 - zelfs het getal van 10.000 tot 14.000 is voorbijgekomen - en zij hielden zich ondanks het dragen van mondkapjes niet aan de coronaregel van 1,5 meter afstand. Halsema koos ervoor om niet in te grijpen, naar eigen zeggen vanwege het grote belang van het recht op demonstreren en ook omdat politie-ingrijpen de gemoederen wellicht zou hebben verhit. Ook zei ze dat ze was verrast door de mensenzee.
Naderhand kwam ze onder vuur te liggen. Critici vonden dat Halsema op zijn minst had moeten proberen de betoging vreedzaam uiteen te laten gaan. Ook werd haar verweten dat ze verantwoordelijkheid afschoof naar onjuiste politie-informatie en dat ze de volksgezondheid ondergeschikt had gemaakt aan het recht om te demonstreren. Anderen wezen er juist op dat de kans op verspreiding van corona klein was, omdat veel mensen mondkapjes droegen en de betoging in de buitenlucht was.
Halsema kwam verder in het nauw toen een WhatsApp-conversatie tussen haar en justitieminister Ferd Grapperhaus openbaar werd gemaakt. De burgemeester zei dat de beslissing niet in te grijpen was afgestemd met Grapperhaus, die eerst zei er begrip voor te hebben maar later ontkende dat hij er 'ruggespraak' met haar over had gehad.
Dinsdag kondigde de burgemeester aan een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de demonstratie.
De Amsterdamse oppositiepartijen VVD, Forum voor Democratie, CDA en Partij van de Ouderen willen Halsema stevig aan de tand voelen en hebben een hele reeks vragen voor haar opgesteld. Waarschijnlijk dienen ze een motie van wantrouwen in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden