Amsterdamse driehoek bezorgd om stijging explosies
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier René de Beukelaer en politiechef Peter Holla maken zich "grote zorgen" over de stijging van het aantal explosies in de hoofdstad. In 2024 werden in Amsterdam 229 explosies in wijken geteld, vergeleken met 197 in 2023. De driehoek van burgemeester, Openbaar Ministerie en politie maakt zich onder meer zorgen over "het gemak waarmee ze geplaatst worden, de impact ervan, de kracht van de gebruikte explosieven en de motieven erachter".
De meeste explosies waren in de stadsdelen Zuidoost, Nieuw-West en Noord. Een groot deel is het gevolg van conflicten in de georganiseerde drugscriminaliteit, maar ook sociale of relationele conflicten zijn regelmatig aanleiding, ziet de driehoek.
In een persgesprek op het stadhuis blikt de driehoek terug op een "zeer intensief jaar op gebied van de openbare orde en veiligheid" en een tijd waarin "de maatschappelijke onvrede en onrust flink zijn toegenomen". Naast een toename van explosies noteerde de hoofdstad vorig jaar bijna een verdubbeling van het aantal demonstraties; van ruim 1600 in 2023 naar ongeveer 3000 in 2024. Die toename zorgt voor "meer overlast, confrontaties en druk op de politie".
Moord en doodslag
Verder is het aantal mensen dat om het leven is gekomen door moord of doodslag in Amsterdam gestegen van 12 in 2023 naar 20 in 2024. "Opvallend is dat in 14 gevallen het slachtoffer om het leven kwam door een steekincident", aldus de politie. In de helft van die gevallen lijkt er sprake te zijn geweest van psychische problematiek bij de verdachte.
Ook telde de politie vorig jaar meer openlijke geweldplegingen tegen personen. De belangrijkste oorzaken zijn de aanhoudingen rond de rellen met Maccabi-supporters en de bezetting van de Universiteit van Amsterdam (UvA) door pro-Palestinademonstranten. Door die bezetting zag de politie vorig jaar ook een forse toename van huisvredebreuk.
Onderbezetting
Hoewel de Amsterdamse politie vaker nodig is, kampte de eenheid vorig jaar met een onderbezetting van ruim 300 fte, wat ongeveer 6 procent is van het hele Amsterdamse politiebestand. Volgens de driehoek drukt dit tekort zwaar op de opsporing en vervolging. "Over de hele linie worden onderzoeken noodgedwongen stopgezet of later opgepakt."
Volgend jaar gaat de driehoek door met campagne voeren om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Ook heeft Halsema in december een brief aan de minister van Justitie en Veiligheid gestuurd met de vraag om de Amsterdamse politiecapaciteit te vergroten.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
2 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
8 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf is van plan om de columns die Maarten Spanjer schreef voor zijn dood alsnog te publiceren. Dat zegt Evert Santegoeds, hoofdredacteur van het blad Privé. De op 73-jarige leeftijd overleden Amsterdammer schreef ongeveer 25 columns, waarvan er pas zeven gepubliceerd zijn.
11 uur geledenSCHAGEN (ANP) - Een 81-jarige man uit Schagen (Noord-Holland) is overleden nadat hij vrijdagavond in zijn woning was overvallen. De bejaarde man raakte zwaargewond en stierf even later in een ziekenhuis. Die avond is na een achtervolging een 36-jarige man aangehouden, meldt de politie.
11 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De verdachte die in de nacht van vrijdag op zaterdag is aangehouden rond de dood van een vrouw in Beek en Donk, is een 56-jarige man uit de Noord-Brabantse plaats. Hij wordt ervan verdacht de vrouw om het leven te hebben gebracht, aldus de politie. Zij was 50 jaar en woonde in Tilburg.
12 uur geleden