Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse driehoek bezorgd om stijging explosies

Amsterdamse driehoek bezorgd om stijging explosies

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier René de Beukelaer en politiechef Peter Holla maken zich "grote zorgen" over de stijging van het aantal explosies in de hoofdstad. In 2024 werden in Amsterdam 229 explosies in wijken geteld, vergeleken met 197 in 2023. De driehoek van burgemeester, Openbaar Ministerie en politie maakt zich onder meer zorgen over "het gemak waarmee ze geplaatst worden, de impact ervan, de kracht van de gebruikte explosieven en de motieven erachter".

De meeste explosies waren in de stadsdelen Zuidoost, Nieuw-West en Noord. Een groot deel is het gevolg van conflicten in de georganiseerde drugscriminaliteit, maar ook sociale of relationele conflicten zijn regelmatig aanleiding, ziet de driehoek.

In een persgesprek op het stadhuis blikt de driehoek terug op een "zeer intensief jaar op gebied van de openbare orde en veiligheid" en een tijd waarin "de maatschappelijke onvrede en onrust flink zijn toegenomen". Naast een toename van explosies noteerde de hoofdstad vorig jaar bijna een verdubbeling van het aantal demonstraties; van ruim 1600 in 2023 naar ongeveer 3000 in 2024. Die toename zorgt voor "meer overlast, confrontaties en druk op de politie".

Moord en doodslag

Verder is het aantal mensen dat om het leven is gekomen door moord of doodslag in Amsterdam gestegen van 12 in 2023 naar 20 in 2024. "Opvallend is dat in 14 gevallen het slachtoffer om het leven kwam door een steekincident", aldus de politie. In de helft van die gevallen lijkt er sprake te zijn geweest van psychische problematiek bij de verdachte.

Ook telde de politie vorig jaar meer openlijke geweldplegingen tegen personen. De belangrijkste oorzaken zijn de aanhoudingen rond de rellen met Maccabi-supporters en de bezetting van de Universiteit van Amsterdam (UvA) door pro-Palestinademonstranten. Door die bezetting zag de politie vorig jaar ook een forse toename van huisvredebreuk.

Onderbezetting

Hoewel de Amsterdamse politie vaker nodig is, kampte de eenheid vorig jaar met een onderbezetting van ruim 300 fte, wat ongeveer 6 procent is van het hele Amsterdamse politiebestand. Volgens de driehoek drukt dit tekort zwaar op de opsporing en vervolging. "Over de hele linie worden onderzoeken noodgedwongen stopgezet of later opgepakt."

Volgend jaar gaat de driehoek door met campagne voeren om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Ook heeft Halsema in december een brief aan de minister van Justitie en Veiligheid gestuurd met de vraag om de Amsterdamse politiecapaciteit te vergroten.

Meer uit Binnenland

Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

1 uur geleden
Nederlands speurhondenteam arriveert zondagmiddag op Saba

THE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.

2 uur geleden
Groep wadlopers gered van het wad bij Ameland

AMELAND (ANP) - Een groep van 28 wadlopers en vier gidsen is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.

3 uur geleden
Gestrande wadlopers met reddingsboten en heli van wad gehaald

AMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.

4 uur geleden
België eist stemming over songfestival, anders geen deelname

WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.

14 uur geleden
Canadese opvarende Hondius test positief op hantavirus

VICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.

16 uur geleden
Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

19 uur geleden