Amsterdamse driehoek bezorgd om stijging explosies
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier René de Beukelaer en politiechef Peter Holla maken zich "grote zorgen" over de stijging van het aantal explosies in de hoofdstad. In 2024 werden in Amsterdam 229 explosies in wijken geteld, vergeleken met 197 in 2023. De driehoek van burgemeester, Openbaar Ministerie en politie maakt zich onder meer zorgen over "het gemak waarmee ze geplaatst worden, de impact ervan, de kracht van de gebruikte explosieven en de motieven erachter".
De meeste explosies waren in de stadsdelen Zuidoost, Nieuw-West en Noord. Een groot deel is het gevolg van conflicten in de georganiseerde drugscriminaliteit, maar ook sociale of relationele conflicten zijn regelmatig aanleiding, ziet de driehoek.
In een persgesprek op het stadhuis blikt de driehoek terug op een "zeer intensief jaar op gebied van de openbare orde en veiligheid" en een tijd waarin "de maatschappelijke onvrede en onrust flink zijn toegenomen". Naast een toename van explosies noteerde de hoofdstad vorig jaar bijna een verdubbeling van het aantal demonstraties; van ruim 1600 in 2023 naar ongeveer 3000 in 2024. Die toename zorgt voor "meer overlast, confrontaties en druk op de politie".
Moord en doodslag
Verder is het aantal mensen dat om het leven is gekomen door moord of doodslag in Amsterdam gestegen van 12 in 2023 naar 20 in 2024. "Opvallend is dat in 14 gevallen het slachtoffer om het leven kwam door een steekincident", aldus de politie. In de helft van die gevallen lijkt er sprake te zijn geweest van psychische problematiek bij de verdachte.
Ook telde de politie vorig jaar meer openlijke geweldplegingen tegen personen. De belangrijkste oorzaken zijn de aanhoudingen rond de rellen met Maccabi-supporters en de bezetting van de Universiteit van Amsterdam (UvA) door pro-Palestinademonstranten. Door die bezetting zag de politie vorig jaar ook een forse toename van huisvredebreuk.
Onderbezetting
Hoewel de Amsterdamse politie vaker nodig is, kampte de eenheid vorig jaar met een onderbezetting van ruim 300 fte, wat ongeveer 6 procent is van het hele Amsterdamse politiebestand. Volgens de driehoek drukt dit tekort zwaar op de opsporing en vervolging. "Over de hele linie worden onderzoeken noodgedwongen stopgezet of later opgepakt."
Volgend jaar gaat de driehoek door met campagne voeren om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Ook heeft Halsema in december een brief aan de minister van Justitie en Veiligheid gestuurd met de vraag om de Amsterdamse politiecapaciteit te vergroten.
Meer uit Binnenland
OSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.
20 minuten geledenHOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.
33 minuten geledenOSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.
1 uur geledenSCHINVELD (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Schinveld is in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gewond geraakt. Het slachtoffer is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam meegelopen in de WorldPride March, de afsluiting van de WorldPride. Om 16.30 uur begon de optocht bij het Amsterdamse Martin Luther Kingpark en ging daarna dwars door Amsterdam naar het Museumplein.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft 45 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van de A12 in Den Haag zaterdagmiddag. Een man zit nog vast voor mishandeling van een agent, meldt de politie. De anderen zijn weer vrijgelaten op een locatie aan de rand van de stad.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De A12 in Den Haag is weer vrij voor verkeer na een blokkade van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Tientallen betogers gingen rond het middaguur de snelweg op, waardoor de rijbaan de stad uit niet meer toegankelijk was. Op last van de burgemeester heeft de politie de actievoerders er rond 14.00 uur vanaf gehaald. Inmiddels is de weg weer open, zegt een politiewoordvoerder.
17 uur geleden