Amsterdamse driehoek bezorgd om stijging explosies
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier René de Beukelaer en politiechef Peter Holla maken zich "grote zorgen" over de stijging van het aantal explosies in de hoofdstad. In 2024 werden in Amsterdam 229 explosies in wijken geteld, vergeleken met 197 in 2023. De driehoek van burgemeester, Openbaar Ministerie en politie maakt zich onder meer zorgen over "het gemak waarmee ze geplaatst worden, de impact ervan, de kracht van de gebruikte explosieven en de motieven erachter".
De meeste explosies waren in de stadsdelen Zuidoost, Nieuw-West en Noord. Een groot deel is het gevolg van conflicten in de georganiseerde drugscriminaliteit, maar ook sociale of relationele conflicten zijn regelmatig aanleiding, ziet de driehoek.
In een persgesprek op het stadhuis blikt de driehoek terug op een "zeer intensief jaar op gebied van de openbare orde en veiligheid" en een tijd waarin "de maatschappelijke onvrede en onrust flink zijn toegenomen". Naast een toename van explosies noteerde de hoofdstad vorig jaar bijna een verdubbeling van het aantal demonstraties; van ruim 1600 in 2023 naar ongeveer 3000 in 2024. Die toename zorgt voor "meer overlast, confrontaties en druk op de politie".
Moord en doodslag
Verder is het aantal mensen dat om het leven is gekomen door moord of doodslag in Amsterdam gestegen van 12 in 2023 naar 20 in 2024. "Opvallend is dat in 14 gevallen het slachtoffer om het leven kwam door een steekincident", aldus de politie. In de helft van die gevallen lijkt er sprake te zijn geweest van psychische problematiek bij de verdachte.
Ook telde de politie vorig jaar meer openlijke geweldplegingen tegen personen. De belangrijkste oorzaken zijn de aanhoudingen rond de rellen met Maccabi-supporters en de bezetting van de Universiteit van Amsterdam (UvA) door pro-Palestinademonstranten. Door die bezetting zag de politie vorig jaar ook een forse toename van huisvredebreuk.
Onderbezetting
Hoewel de Amsterdamse politie vaker nodig is, kampte de eenheid vorig jaar met een onderbezetting van ruim 300 fte, wat ongeveer 6 procent is van het hele Amsterdamse politiebestand. Volgens de driehoek drukt dit tekort zwaar op de opsporing en vervolging. "Over de hele linie worden onderzoeken noodgedwongen stopgezet of later opgepakt."
Volgend jaar gaat de driehoek door met campagne voeren om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Ook heeft Halsema in december een brief aan de minister van Justitie en Veiligheid gestuurd met de vraag om de Amsterdamse politiecapaciteit te vergroten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
10 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
18 uur geleden