Amsterdamse beurs sluit week af met winstdag
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met winst de dag uitgegaan. Daarmee werden de minnen van een dag eerder weer goedgemaakt. Beleggers lieten zich niet afschrikken door het tegenvallende banencijfer uit de Verenigde Staten, want in de laatste uren van de handelsdag ging de beurs nog flink vooruit. Ook elders in Europa stonden de beursgraadmeters in het groen, waarbij de Duitse beurs het beste presteerde dankzij sterke resultaten van Adidas en Siemens.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot met een winst van 0,8 procent op 718,41 punten. De MidKap klom 0,7 procent, tot 1056,90 punten. De DAX in Frankfurt steeg 1,4 procent. Londen en Parijs wonnen tot 0,8 procent.
Chipbedrijven ASMI, ASML en Besi, donderdag nog bij de grootste verliezers, stonden nu in de kopgroep van de AEX. ASMI kreeg er 4,7 procent bij en ASML dikte 2,7 procent. Besi steeg 2,5 procent. Achter de drie chipfondsen was ArcelorMittal ook een grote stijger met een plus van 2,3 procent.
Galapagos
Biotechbedrijf Galapagos won 1 procent bij de middelgrote bedrijven na cijfers. De Belgisch-Nederlandse onderneming gaat zich vooral richten op ontstekingsziekten, fibrose en nieraandoeningen en heeft onderzoeken naar medicijnen voor stofwisselingsziekten en osteoartritis stopgezet. Daarnaast wil het bedrijf in de komende twaalf maanden een grote overname doen. Vastgoedbedrijf Eurocommercial Properties won 1,8 procent dankzij meevallende resultaten. Luchtvaartconcern Air France-KLM was hier de grootste stijger en dikte 4,1 procent aan.
In Frankfurt werd Adidas 8,6 procent meer waard. De fabrikant van sportartikelen en kleding herstelt sterk van de coronacrisis en zag de resultaten in al zijn markten aantrekken. Ook had Adidas weinig last van de boycotacties in China tegen westerse kledingmerken vanwege kritiek op de mensenrechtenschendingen in de regio Xinjiang. Ondanks die acties zag het bedrijf de verkopen in China meer dan verdubbelen. Siemens steeg 2,7 procent. Het Duitse technologie- en industrieconcern verhoogde opnieuw zijn verwachtingen voor de winst en omzet.
BioNTech
BioNTech won bijna 6 procent. Het biotechbedrijf diende een aanvraag in om zijn coronavaccin in de VS goed te laten keuren vanaf 16 jaar. Het Duitse biotechnologiebedrijf kelderde donderdag nog ruim 10 procent door het plan om patenten op coronavaccins vrij te geven. De Verenigde Staten steunen het voorstel, maar de Duitse bondskanselier Angela Merkel is tegen.
De euro stond op 1,2164 dollar, tegen 1,2054 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent in prijs tot 64,87 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent duurder op 68,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
2 uur geledenIJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Verf- en coatingfabrikant AkzoNobel heeft van de Europese Commissie toestemming gekregen om te fuseren met zijn Amerikaanse concurrent Axalta. Het Nederlandse concern moet daarvoor wel een onderdeel afstoten, stelt het dagelijks bestuur van d EU als voorwaarde.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techbeurs Nasdaq toonde vrijdag wat herstel in New York na de koersdreun een dag eerder. Koopjesjagers sloegen toe en kochten vooral chipaandelen na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Die golf werd aangewakkerd door de vrees dat een Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zou kunnen leiden tot strengere regelgeving voor kunstmatige intelligentie (AI) en vertraging van de bouw van AI-datacenters.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
7 uur geleden