Amsterdamse beurs licht lager na landing Pelosi in Taiwan
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag licht lager geëindigd. Beleggers waren gedurende de dag voorzichtig vanwege het bezoek van de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, aan Taiwan. Maar nadat de politica was geland werkten aandelenbeurzen weer iets van hun verliezen weg.
Het bezoek is in China omstreden omdat dit land Taiwan als een afvallige provincie beschouwt. De regering van de Aziatische grootmacht heeft herhaaldelijk laten weten dat de Verenigde Staten "niet met vuur moeten spelen". China kondigde na het bezoek militaire oefeningen dichtbij Taiwan aan.
Naast de internationaal gespannen situatie kregen de aandelenmarkten weer veel nieuwe kwartaalberichten te verwerken. DSM meldde een hogere omzet dankzij prijsverhogingen. De producent van voedingsingrediënten eindigde desondanks 3,4 procent lager en was de sterkste daler in de AEX-index aan het Damrak. Olie- en gasconcern Shell stond bovenaan met een winst van 1,7 procent.
Hoofdindex
De hoofdindex op Beursplein 5 zelf sloot 0,3 procent lager op 725,75 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 945,36 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,4 procent, Londen eindigde iets hoger.
Bij de middelgrote fondsen was kunstmest- en stikstofbedrijf OCI veruit de grootste stijger met een plus van 7,3 procent. Door de oorlog in Oekraïne zijn de wereldmarktprijzen voor kunstmest sterk gestegen en daar profiteerde OCI het afgelopen kwartaal flink van. De omzet verdubbelde op jaarbasis bijna en de nettowinst lag ruim vier keer hoger dan een jaar eerder.
Ordina
ICT-dienstverlener Ordina kelderde ruim 11 procent na publicatie van de kwartaalresultaten. Het bedrijf meldde een hogere winst en omzet maar verklaarde dat de productiviteit lager was dan een jaar eerder omdat meer mensen verlof hadden opgenomen.
Het Britse olie- en gasconcern BP werd 2,8 procent meer waard in Londen. BP zag de nettowinst in het tweede kwartaal verdrievoudigen ten opzichte van vorig jaar dankzij de hoge prijzen voor energie. BP kondigde aan het dividend te verhogen en meer eigen aandelen in te kopen.
Kopenhagen
Op de beurs in Kopenhagen klom de Deense containerrederij en vrachtvervoerder A.P. Møller-Maersk 2,5 procent. Maersk profiteert van de grote vraag naar containervervoer op zee en de hoge tarieven en verhoogde opnieuw de winstverwachting voor het hele jaar.
De euro was 1,0209 dollar waard, tegen 1,0273 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent tot 94,62 dollar en Brentolie werd 0,9 procent duurder op 100,94 dollar.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz is somberder geworden over zijn te verwachten omzet in 2026. Het Duitse autoconcern kampt met een zwakkere vraag in China, waar een aanhoudende vastgoedcrisis het consumentenvertrouwen aantast en de vraag naar luxewagens drukt.
9 minuten geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwanese aanklagers hebben een medewerker van Nvidia aangehouden als onderdeel van een onderzoek naar de vermeende smokkel van AI-chips naar China, meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Lokale rechercheurs doorzochten volgens de ingewijden op 24 juli de woning van de medewerker en zijn bureau op het kantoor van Nvidia in Taipei.
11 minuten geledenMADRID/BORDEAUX (ANP/BLOOMBERG) - In Frankrijk en Spanje is financiële steun vanuit de overheid op komst om burgers en bedrijven te helpen bij de gevolgen van de verwoestende natuurbranden. De Spaanse regering roept de getroffen regio's dinsdag uit tot 'noodgebieden', wat financiële steun makkelijker maakt. De regionale overheid in Madrid had maandag al een eerste pakket aangekondigd van 30 miljoen euro voor tijdelijke huisvesting en herstelwerkzaamheden voor lokale getroffenen.
17 minuten geledenTOKIO/SEOUL (ANP) - De chipfondsen op de aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen dinsdag hard omlaag in navolging van de forse koersverliezen in de Amerikaanse en Europese chipsector een dag eerder. Die verliezen werden vooral veroorzaakt door zorgen over toenemende concurrentie bij de productie van geavanceerde chipmachines en chips vanuit China.
50 minuten geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de hulp van de Wereldhandelsorganisatie WTO ingeroepen vanwege de importtarieven die de regering-Trump heeft opgelegd, aldus het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag.
1 uur geledenSEATTLE (ANP/RTR) - De stoelen in 453 Boeings van het type 737 MAX die in de Verenigde Staten zijn geregistreerd, moeten misschien worden geïnspecteerd als ze verkeerd zijn geïnstalleerd. Dat zei de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA maandag. De FAA heeft rapportages binnengekregen over verkeerd geïnstalleerde stoelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.
7 uur geleden