Amsterdamse beurs licht hoger, update Sif valt in de smaak
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is met een kleine plus aan de handelsdag begonnen. Daarmee was het Damrak een positieve uitschieter, want de grote Europese beurzen lieten verder kleine verliezen optekenen. Sif was bij de kleine bedrijven een uitschieter. De maker van funderingen voor windmolens liet weten zich ook meer en meer bezig te gaan houden met het ontmantelen van oude windmolens.
Verder wil Sif uitbreiden met een nieuwe productiefaciliteit om grotere funderingen te kunnen maken die geschikt zijn voor de nieuwste windmolens. Het aandeel Sif ging 1,7 procent omhoog.
In de AEX stond Prosus bij de grote stijgers ondanks nieuw koersverlies van het Chinese techconcern Tencent, waar de techinvesteerder een groot belang in heeft. Nieuwe berichten dat de Chinese overheid wil dat een groter deel van Tencent in een apart financieel onderdeel wordt ondergebracht, brachten beleggers niet van hun stuk. Prosus won 2,2 procent en van de grote fondsen deed alleen maaltijdbezorger Just Eat Takeaway het met een plus van 2,6 procent beter.
Shell
Olie- en gasconcern Shell was de hekkensluiter met een min van 1,1 procent ondanks gestegen oliepijzen. Amerikaanse olie, die in de vroege vrijdagochtend nog boven de 106 dollar stond, was 1,4 procent duurder op 104,42 dollar per vat. Brentolie werd verhandeld voor 107,80 dollar per vat, wat een prijsstijging van 1,1 procent betekent.
De AEX stond na een klein kwartier handel 0,2 procent hoger op 708,80 punten. De MidKap ging een fractie omhoog tot 1034,13 punten. De beurs in Frankfurt bleef vrijwel vlak, die in Londen en Parijs leverden tot 0,3 procent in.
AkzoNobel
AkzoNobel steeg 0,4 procent na een adviesverhoging van Jefferies. Analisten daar plakken nu een hold-advies op de verffabrikant.
Op de lokale markt steeg Ebusco 2,3 procent. De maker van elektrische bussen nam een belang van 40 procent in Zero Emission Services (ZES) over van Engie. ZES houdt zich bezig met het elektrificeren van de binnenvaart en is een samenwerkingsverband waar naast Ebusco ook ING, Wärtsilä en het havenbedrijf van Rotterdam aan meedoen. Ebusco vindt dat de binnenvaart erg lijkt op de bussenmarkt van tien jaar geleden.
De euro was 1,1072 dollar waard tegen 1,1094 dollar toen Wall Street donderdag sloot.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
5 uur geleden