Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse beurs begint daags na koerssprong met winst

Amsterdamse beurs begint daags na koerssprong met winst

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst aan de handelssessie begonnen. De aandacht gaat vooral uit naar verdere onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland over de oorlog. Een dag eerder zorgde optimisme over die gesprekken al voor forse winsten op de Europese aandelenbeurzen. Biotechnoloog Pharming verloor fors op het Damrak na de publicatie van jaarcijfers.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski kondigde aan dat de onderhandelingen met Rusland over een mogelijk staakt-het-vuren doorgaan. Onderhandelaars van zowel Oekraïne als Rusland sloegen woensdag een iets optimistischer toon aan, terwijl het oorlogsgeweld in Oekraïne nog veel burgerslachtoffers maakt.

De AEX-index stond na enige minuten handelen 0,8 procent hoger op 709,40 punten. De MidKap won 1 procent tot 1.042,87 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot circa 0,6 procent.

Federal Reserve

Beleggers verwerkten ook het rentebesluit van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Zoals verwacht ging het belangrijkste rentetarief met een kwart procentpunt omhoog. De Fed verwacht de rente later dit jaar verder te verhogen om de erg hoge inflatie tegen te gaan.

De Leidse biotechnoloog Pharming zakte 6 procent. Het bedrijf boekte vorig jaar een 58 procent lagere winst door forse investeringen in het op de markt zetten van een nieuw medicijn tegen een zeldzame ziekte. De omzet daalde ook licht, omdat door de coronapandemie tijdelijk minder mensen met angio-oedeem werden behandeld met Pharmings belangrijkste geneesmiddel ruconest.

Deliveroo

Maaltijdbezorger Deliveroo kwam ook met jaarresultaten en won in Londen 3,2 procent. De concurrent van Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway (plus 1,1 procent) verwerkte vorig jaar bijna driekwart meer bestellingen dan in 2020. Het bedrijf verwacht tussen de tweede helft van 2023 en de eerste helft van 2024 winstgevend te zijn, maar leed vorig jaar nog een aangepast verlies voor belastingen, rentes en afschrijvingen van 131,4 miljoen pond. Ook waarschuwt het bedrijf voor problemen door de sterk opgelopen inflatie en het einde van lockdowns.

Olie werd weer duurder. Een vat Brentolie steeg 3,2 procent in prijs tot 101,20 dollar per vat en Amerikaanse olie werd 2,7 procent duurder op 97,72 dollar per vat. De euro was 1,1063 dollar waard, tegen 1,1009 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

ICC breekt met verzekeraar AXA om mogelijke sancties

LONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.

17 minuten geleden
Wall Street opent hoger, Micron geeft techsector nieuwe impuls

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.

1 uur geleden
Bieders hebben 27 miljoen euro over voor vakantieparken Gillis

OMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.

1 uur geleden
Damen wil miljarden van Duitsland om schrappen fregattenorder

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen eist bijna 4,7 miljard euro van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar. Dat staat in een brief van de advocaat van de Nederlandse scheepsbouwer, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Een woordvoerder van Damen bevestigt dat de advocaat de brief heeft gestuurd.

2 uur geleden
Rabobank en dochter Obvion passen hypotheeknormen in 2027 aan

UTRECHT (ANP) - Rabobank en hypotheekdochter Obvion passen de hypotheeknormen per maart 2027 aan. De bank doet dit na intensief overleg met de toezichthouders, die de wens hebben uitgesproken om bepaalde regels te herzien. De nieuwe regels gelden alleen als een klant wil herfinancieren of verhuizen, of bepaalde wijzigingen aan de bestaande hypotheek wil doorvoeren.

2 uur geleden
Brussel verwijst naar IEA voor eventuele vrijgave dieselvoorraden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwijst voor het vrijgeven van eventuele dieselvoorraden naar het Internationaal Energieagentschap (IEA), dat daar vrijdag een vergadering over heeft, aldus een woordvoerder. Daarmee reageert ze op vragen over de Verenigde Staten, die druk zetten op Frankrijk en Duitsland om dieselvoorraden vrij te geven op straffe van een mogelijk exportverbod van Amerikaanse diesel.

3 uur geleden
Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

DEN HAAG (ANP) - Niet alleen toekomstige woningbouwprojecten krijgen steeds moeilijker een aansluiting op het stroomnet, ook bouwprojecten die bijna klaar zijn, lopen hier inmiddels tegenaan. Zelfs nieuwbouwwoningen die te koop staan en woningen die al zijn verkocht, kunnen vaak niet op tijd op het stroomnet worden aangesloten, waarschuwt brancheorganisatie WoningBouwersNL.

4 uur geleden