Amsterdamse beurs begint daags na koerssprong met winst
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst aan de handelssessie begonnen. De aandacht gaat vooral uit naar verdere onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland over de oorlog. Een dag eerder zorgde optimisme over die gesprekken al voor forse winsten op de Europese aandelenbeurzen. Biotechnoloog Pharming verloor fors op het Damrak na de publicatie van jaarcijfers.
De Oekraïense president Volodimir Zelenski kondigde aan dat de onderhandelingen met Rusland over een mogelijk staakt-het-vuren doorgaan. Onderhandelaars van zowel Oekraïne als Rusland sloegen woensdag een iets optimistischer toon aan, terwijl het oorlogsgeweld in Oekraïne nog veel burgerslachtoffers maakt.
De AEX-index stond na enige minuten handelen 0,8 procent hoger op 709,40 punten. De MidKap won 1 procent tot 1.042,87 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot circa 0,6 procent.
Federal Reserve
Beleggers verwerkten ook het rentebesluit van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Zoals verwacht ging het belangrijkste rentetarief met een kwart procentpunt omhoog. De Fed verwacht de rente later dit jaar verder te verhogen om de erg hoge inflatie tegen te gaan.
De Leidse biotechnoloog Pharming zakte 6 procent. Het bedrijf boekte vorig jaar een 58 procent lagere winst door forse investeringen in het op de markt zetten van een nieuw medicijn tegen een zeldzame ziekte. De omzet daalde ook licht, omdat door de coronapandemie tijdelijk minder mensen met angio-oedeem werden behandeld met Pharmings belangrijkste geneesmiddel ruconest.
Deliveroo
Maaltijdbezorger Deliveroo kwam ook met jaarresultaten en won in Londen 3,2 procent. De concurrent van Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway (plus 1,1 procent) verwerkte vorig jaar bijna driekwart meer bestellingen dan in 2020. Het bedrijf verwacht tussen de tweede helft van 2023 en de eerste helft van 2024 winstgevend te zijn, maar leed vorig jaar nog een aangepast verlies voor belastingen, rentes en afschrijvingen van 131,4 miljoen pond. Ook waarschuwt het bedrijf voor problemen door de sterk opgelopen inflatie en het einde van lockdowns.
Olie werd weer duurder. Een vat Brentolie steeg 3,2 procent in prijs tot 101,20 dollar per vat en Amerikaanse olie werd 2,7 procent duurder op 97,72 dollar per vat. De euro was 1,1063 dollar waard, tegen 1,1009 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.
13 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - De landen van oliekartel OPEC+ willen hun productiedoelen ook in november niet verhogen, ondanks de hoge olie- en brandstofprijzen. Dat maakten Saudi-Arabië, Rusland en vijf andere landen zondag bekend na een onlinevergadering. De productiedoelen van de groep blijven daarmee voor de tweede maand op rij ongewijzigd.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een taskforce van het Witte Huis gaat de risico's en kansen van kunstmatige intelligentie (AI) in kaart brengen. Ook wordt gekeken hoe overregulering kan worden voorkomen, om innovatie niet in de weg te zitten. Dat heeft het hoofd van de taskforce, Jay Clayton, gezegd tegen The Wall Street Journal.
15 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Oost-Duitse economie loopt decennia na de Duitse eenwording nog steeds achter op die van het westen van het land. Het gat lijkt de afgelopen jaren nauwelijks kleiner te worden, stelt het vooraanstaande Duitse onderzoeksinstituut IW.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Vakbonden en welzijnsorganisaties hebben de Duitse regering opgeroepen de geplande bezuinigingen te stoppen. Het bondgenootschap van veertien organisaties bekritiseerde dit weekend in een gezamenlijke oproep met name de plannen van de regering voor een hervorming van het Duitse stelsel voor langdurige zorg.
17 uur geleden