Amsterdamse agenten ontslagen om teksten in WhatsAppgroepen
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft vier agenten definitief ontslagen die in WhatsAppgroepen zaten waarin grensoverschrijdende en discriminerende teksten werden geuit. In mei maakte de politie al bekend het viertal te willen ontslaan, maar er moest eerst nog een adviescommissie kijken of dat gegrond was. Ook de straffen voor zeven andere agenten in de WhatsAppgroepen zijn definitief. Zes hebben voorwaardelijk ontslag plus een "leertraject rondom gedrag en integriteit' opgelegd gekregen, een krijgt een berisping.
In de WhatsAppgroepen hebben de agenten zich ongepast, beledigend en "in een aantal gevallen zeer discriminerend" geuit, aldus de politie. "Ik kan niet genoeg benadrukken hoe stevig wij deze uitingen veroordelen", aldus Amsterdamse politiechef Peter Holla. "Het doet pijn bij de mensen over wie is gesproken en is bijzonder schadelijk voor het vertrouwen van de samenleving in de politie als geheel. De stevige straffen laten zien dat wij dit gedrag niet accepteren."
Voordat de ontslagen definitief werden, moest eerst de Adviescommissie grondrechten en functie-uitoefening politieambtenaren (AGFA Politie) naar de zaak kijken. Dat is verplicht als de politie medewerkers wil straffen "vanwege mogelijke uitoefening van de vrijheid van meningsuiting, vereniging, vergadering of betoging", aldus de politie.
Naar aanleiding van het onderzoek zijn binnen de Amsterdamse politie gesprekken gevoerd met medewerkers over omgangsvormen op onlineplatforms. Daarbij is onder meer gesproken over de grenzen aan gebruik van WhatsApp tijdens werk- en privétijd en welke uitingen wel of niet toelaatbaar zijn. "'Wij willen en moeten een politie voor iedereen zijn. Dat vergt voortdurend aandacht, de moed om kritisch naar onszelf te blijven kijken, te normeren wat niet goed is en vooral de wil om samen te blijven leren en beter te worden", aldus Holla.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
3 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.
6 uur geleden