Amsterdamse AEX lager geopend, focus blijft op handelsperikelen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager geopend. Beleggers blijven attent op de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump nadat China met vergeldingsmaatregelen kwam voor de Amerikaanse invoertarieven op Chinese goederen. Verder kwamen verschillende grote Europese bedrijven met kwartaal- en jaarcijfers.
De AEX noteerde in de vroege handel 0,4 procent lager op 916,08 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 832,32 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt daalden tot 0,3 procent. De FTSE in Londen steeg licht.
Techinvesteerder Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak met een min van 1,4 procent, gevolgd door de chipfondsen ASML, ASMI en Besi die 1,3 procent inleverden. De kopgroep werd gevormd door ING, ABN AMRO en AkzoNobel die plussen tot 0,9 procent lieten zien.
Tegenvallende cijfers
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 ging TomTom nog eens 2 procent omlaag. De navigatiedienstverlener kelderde een dag eerder ruim 14 procent, na bekendmaking van tegenvallende cijfers en zwakke vooruitzichten voor dit jaar door de malaise in de Europese auto-industrie.
Op de beurs in Kopenhagen was er aandacht voor farmaceut Novo Nordisk die ruim 4 procent steeg. De Deense producent van afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy zag de winst vorig jaar hard stijgen dankzij de grote vraag naar die middelen tegen overgewicht. Windturbinemaker Vestas Wind Systems kondigde aan weer dividend uit te gaan keren en verhoogde winstverwachting voor dit jaar. Het aandeel verloor desondanks 3 procent.
Lagere olieprijzen
In Parijs kwam TotalEnergies (plus 1,3 procent) met cijfers. Het Franse olie- en gasconcern zag de winst afgelopen kwartaal afnemen, mede door de lagere olieprijzen. Wel verhoogt TotalEnergies het kwartaaldividend en wordt doorgegaan met de inkoop van eigen aandelen.
Farmaciebedrijf GlaxoSmithKline (GSK) werd 5,6 procent hoger gezet in Londen na bekendmaking van resultaten. Santander opende de boeken in Madrid. De grootste bank van Spanje boekte afgelopen kwartaal een recordwinst en zei de komende jaren voor 10 miljard euro aan eigen aandelen in te gaan kopen. Het aandeel Santander sprong ruim 8 procent omhoog.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0387 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent tot 72,45 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 75,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaans president Donald Trump heeft kritiek geuit op de door hem aangestelde voorzitter van de centrale bank de Federale Reserve, Kevin Warsh. Op social media haalt de president fel uit naar het besluit van de centrale bank om de rente te verhogen in een poging de hardnekkige inflatie te bedwingen.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met overwegend rode cijfers gesloten. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. Zoals verwacht verhoogde de Amerikaanse centrale bank de rente voor het eerst in meer dan drie jaar om de hoge inflatie te bestrijden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De inflatie in de Verenigde Staten is al veel te lang te hoog en daarom heeft de Federal Reserve besloten de rente te verhogen. Dat zei voorzitter Kevin Warsh van de Amerikaanse centrale bank in een toelichting. De rente in 's werelds grootste economie gaat met een kwart procentpunt omhoog. Het is de eerste renteverhoging in meer dan drie jaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank verhoogt de rente met een kwart procentpunt om de hardnekkig hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De renteverhoging door de Federal Reserve was algemeen verwacht op de financiële markten. Het is voor het eerst sinds juli 2023 dat de rente in 's werelds grootste economie wordt verhoogd.
7 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco wil binnen enkele dagen een deel van de stilgelegde oost-west-oliepijpleiding gaan heropenen. Dat meldt persbureau Bloomberg. Het transport door de pijpleiding werd vorige week donderdag stilgelegd na een aanval met drones, waarbij schade werd aangericht aan het systeem.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag vrijwel onveranderd gesloten. De beurshandel stond vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De olieprijzen gingen omlaag na de flinke prijsstijging van eerder deze week. Shell stond daardoor bij de dalers.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen begonnen. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Federal Reserve. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale banken de leenkosten in de grootste economie ter wereld met een kwart procentpunt verhogen om de hoge inflatie te bestrijden.
11 uur geleden