Amsterdamse AEX lager geopend, focus blijft op handelsperikelen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager geopend. Beleggers blijven attent op de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump nadat China met vergeldingsmaatregelen kwam voor de Amerikaanse invoertarieven op Chinese goederen. Verder kwamen verschillende grote Europese bedrijven met kwartaal- en jaarcijfers.
De AEX noteerde in de vroege handel 0,4 procent lager op 916,08 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 832,32 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt daalden tot 0,3 procent. De FTSE in Londen steeg licht.
Techinvesteerder Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak met een min van 1,4 procent, gevolgd door de chipfondsen ASML, ASMI en Besi die 1,3 procent inleverden. De kopgroep werd gevormd door ING, ABN AMRO en AkzoNobel die plussen tot 0,9 procent lieten zien.
Tegenvallende cijfers
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 ging TomTom nog eens 2 procent omlaag. De navigatiedienstverlener kelderde een dag eerder ruim 14 procent, na bekendmaking van tegenvallende cijfers en zwakke vooruitzichten voor dit jaar door de malaise in de Europese auto-industrie.
Op de beurs in Kopenhagen was er aandacht voor farmaceut Novo Nordisk die ruim 4 procent steeg. De Deense producent van afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy zag de winst vorig jaar hard stijgen dankzij de grote vraag naar die middelen tegen overgewicht. Windturbinemaker Vestas Wind Systems kondigde aan weer dividend uit te gaan keren en verhoogde winstverwachting voor dit jaar. Het aandeel verloor desondanks 3 procent.
Lagere olieprijzen
In Parijs kwam TotalEnergies (plus 1,3 procent) met cijfers. Het Franse olie- en gasconcern zag de winst afgelopen kwartaal afnemen, mede door de lagere olieprijzen. Wel verhoogt TotalEnergies het kwartaaldividend en wordt doorgegaan met de inkoop van eigen aandelen.
Farmaciebedrijf GlaxoSmithKline (GSK) werd 5,6 procent hoger gezet in Londen na bekendmaking van resultaten. Santander opende de boeken in Madrid. De grootste bank van Spanje boekte afgelopen kwartaal een recordwinst en zei de komende jaren voor 10 miljard euro aan eigen aandelen in te gaan kopen. Het aandeel Santander sprong ruim 8 procent omhoog.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0387 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent tot 72,45 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 75,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.
26 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Grote Britse luchthavens kampen dinsdag met verstoringen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS). Daardoor lopen vertrekkende vluchten op onder meer Londen Heathrow vertraging op. Dat geldt ook voor onder meer de Londense luchthavens Gatwick en Stansted en Manchester Airport.
28 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU ontbreekt een eensgezinde aanpak van de illegale tabaksproductie en -handel, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Wetgeving tegen illegale tabakshandel verschilt per lidstaat, waar criminele netwerken gebruik van maken. "Door de hoge winst, relatief lage risico's, vanouds milde straffen en kleine pakkans zijn illegale tabaksproducten bijzonder aantrekkelijk voor criminele organisaties", aldus de rekenkamer.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven wil "alles uit de kast halen" voor chipmachinemaker ASML. Dat zei Jeroen Dijsselbloem, burgemeester van Eindhoven, bij de openingsceremonie van de bouw van de nieuwe campus van ASML. "Dit is een enorme kans voor Nederland en Europa. Andere landen innoveren hard, dus dat moeten wij ook doen", aldus Dijsselbloem. "Het is dus cruciaal dat wij investeren in tech."
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen aan de nieuwe week. Beleggers namen weinig risico na het lange weekend in de Verenigde Staten en hielden vooral de olieprijzen in de gaten. Olie werd maandag al duurder na nieuwe wederzijdse aanvallen van de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend. Dinsdag liepen de olieprijzen verder op door aanvallen van de door Iran gesteunde Houthi's op energiecentrales en steden in Saudi-Arabië, een bondgenoot van de VS.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlanders zoeken alternatief vervoer tijdens de landelijke staking in het openbaar vervoer tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Daardoor rijden er woensdag in bijna het hele land geen treinen en ook het stads- en streekvervoer in verschillende regio's ligt plat. Aanbieders van deelauto's merken dat het aantal boekingen daardoor flink hoger ligt dan normaal.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - VodafoneZiggo gaat zijn mobiele masten verkopen voor zo'n 669 miljoen euro. De opbrengst wordt gebruikt om de schulden van Ziggo Group te verlagen in aanloop naar de beursgang van Ziggo Group volgend jaar.
2 uur geleden