Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX lager geopend, focus blijft op handelsperikelen

Amsterdamse AEX lager geopend, focus blijft op handelsperikelen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager geopend. Beleggers blijven attent op de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump nadat China met vergeldingsmaatregelen kwam voor de Amerikaanse invoertarieven op Chinese goederen. Verder kwamen verschillende grote Europese bedrijven met kwartaal- en jaarcijfers.

De AEX noteerde in de vroege handel 0,4 procent lager op 916,08 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 832,32 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt daalden tot 0,3 procent. De FTSE in Londen steeg licht.

Techinvesteerder Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak met een min van 1,4 procent, gevolgd door de chipfondsen ASML, ASMI en Besi die 1,3 procent inleverden. De kopgroep werd gevormd door ING, ABN AMRO en AkzoNobel die plussen tot 0,9 procent lieten zien.

Tegenvallende cijfers

Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 ging TomTom nog eens 2 procent omlaag. De navigatiedienstverlener kelderde een dag eerder ruim 14 procent, na bekendmaking van tegenvallende cijfers en zwakke vooruitzichten voor dit jaar door de malaise in de Europese auto-industrie.

Op de beurs in Kopenhagen was er aandacht voor farmaceut Novo Nordisk die ruim 4 procent steeg. De Deense producent van afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy zag de winst vorig jaar hard stijgen dankzij de grote vraag naar die middelen tegen overgewicht. Windturbinemaker Vestas Wind Systems kondigde aan weer dividend uit te gaan keren en verhoogde winstverwachting voor dit jaar. Het aandeel verloor desondanks 3 procent.

Lagere olieprijzen

In Parijs kwam TotalEnergies (plus 1,3 procent) met cijfers. Het Franse olie- en gasconcern zag de winst afgelopen kwartaal afnemen, mede door de lagere olieprijzen. Wel verhoogt TotalEnergies het kwartaaldividend en wordt doorgegaan met de inkoop van eigen aandelen.

Farmaciebedrijf GlaxoSmithKline (GSK) werd 5,6 procent hoger gezet in Londen na bekendmaking van resultaten. Santander opende de boeken in Madrid. De grootste bank van Spanje boekte afgelopen kwartaal een recordwinst en zei de komende jaren voor 10 miljard euro aan eigen aandelen in te gaan kopen. Het aandeel Santander sprong ruim 8 procent omhoog.

De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0387 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent tot 72,45 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 75,89 dollar per vat.

Meer uit Financieel

AEX sluit handelsweek hoger, chipbedrijven bij winnaars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.

2 uur geleden
EBN begint met het vullen van gasopslag Grijpskerk

UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.

4 uur geleden
CNV vreest minimale stagevergoedingen na kabinetsvoorstel

UTRECHT (ANP) - De jongerentak van CNV is blij dat het kabinet een verplichte stagevergoeding wil invoeren voor mbo-, hbo- en wo-studenten. De vakbond vreest echter voor symbolische vergoedingen, omdat er geen minimumbedrag bijhoort.

7 uur geleden
Eerste geldautomaten van DNB geopend op Saba en Sint Eustatius

AMSTERDAM (ANP) - Op Saba en Sint Eustatius zijn deze week de eerste geldautomaten van De Nederlandsche Bank (DNB) geopend. De centrale bank kondigde vorig jaar al aan zijn diensten uit te breiden met contant geldvoorzieningen in Caribisch Nederland om het voor inwoners, ondernemers en bezoekers makkelijker te maken om contant geld op te nemen.

7 uur geleden
Duitse regering blijft rekenen op beursgang defensiebedrijf KNDS

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering blijft erop rekenen dat het Frans-Duitse defensiebedrijf KNDS een beursgang zal maken. KNDS stelde eerder deze week zijn beursgang op de aandelenmarkten in Frankfurt en Parijs uit vanwege de onrustige marktomstandigheden in de Europese defensiesector.

8 uur geleden
Wereldwijde voedselprijzen dalen voor tweede maand op rij

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in juni opnieuw licht gedaald, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). In mei namen de voedselprijzen ook al iets af vergeleken met het hoogste punt in drie jaar in april.

8 uur geleden
Huurder gasopslag hoeft niet voor aardbevingsschade te betalen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag bedrijven die de gasopslag in Grijpskerk willen gebruiken, niet verplichten om mee te betalen aan afwikkeling van aardbevingsschade in Groningen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft bepaald dat deze voorwaarde onredelijk is, omdat de NAM aansprakelijk is voor de schade.

8 uur geleden