Amsterdamse AEX lager geopend, focus blijft op handelsperikelen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager geopend. Beleggers blijven attent op de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump nadat China met vergeldingsmaatregelen kwam voor de Amerikaanse invoertarieven op Chinese goederen. Verder kwamen verschillende grote Europese bedrijven met kwartaal- en jaarcijfers.
De AEX noteerde in de vroege handel 0,4 procent lager op 916,08 punten. De MidKap zakte 0,4 procent tot 832,32 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt daalden tot 0,3 procent. De FTSE in Londen steeg licht.
Techinvesteerder Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak met een min van 1,4 procent, gevolgd door de chipfondsen ASML, ASMI en Besi die 1,3 procent inleverden. De kopgroep werd gevormd door ING, ABN AMRO en AkzoNobel die plussen tot 0,9 procent lieten zien.
Tegenvallende cijfers
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 ging TomTom nog eens 2 procent omlaag. De navigatiedienstverlener kelderde een dag eerder ruim 14 procent, na bekendmaking van tegenvallende cijfers en zwakke vooruitzichten voor dit jaar door de malaise in de Europese auto-industrie.
Op de beurs in Kopenhagen was er aandacht voor farmaceut Novo Nordisk die ruim 4 procent steeg. De Deense producent van afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy zag de winst vorig jaar hard stijgen dankzij de grote vraag naar die middelen tegen overgewicht. Windturbinemaker Vestas Wind Systems kondigde aan weer dividend uit te gaan keren en verhoogde winstverwachting voor dit jaar. Het aandeel verloor desondanks 3 procent.
Lagere olieprijzen
In Parijs kwam TotalEnergies (plus 1,3 procent) met cijfers. Het Franse olie- en gasconcern zag de winst afgelopen kwartaal afnemen, mede door de lagere olieprijzen. Wel verhoogt TotalEnergies het kwartaaldividend en wordt doorgegaan met de inkoop van eigen aandelen.
Farmaciebedrijf GlaxoSmithKline (GSK) werd 5,6 procent hoger gezet in Londen na bekendmaking van resultaten. Santander opende de boeken in Madrid. De grootste bank van Spanje boekte afgelopen kwartaal een recordwinst en zei de komende jaren voor 10 miljard euro aan eigen aandelen in te gaan kopen. Het aandeel Santander sprong ruim 8 procent omhoog.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0387 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent tot 72,45 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 75,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Britse miljardair Nick Candy heeft zijn huis in de Londense wijk Chelsea verkocht voor meer dan 270 miljoen pond. Dat is omgerekend meer dan 300 miljoen euro. Volgens persbureau Bloomberg gaat het naar verluidt om het duurste verkochte huis ooit. Wie de koper is, is niet bekend.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het gasverbruik van Nederlandse huishoudens is sinds de energiecrisis van 2022 structureel verminderd. Dat meldt energieleverancier Vattenfall. Volgens een analyse van het klantenverbruik werd afgelopen winter gemiddeld 14 procent minder verbruikt dan in de winter van 2021/2022. Vattenfall zegt dat deze ontwikkeling extra relevant is vanwege de onrust op de energiemarkt door de oorlog in het Midden-Oosten.
8 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is donderdag gedaald na de toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump, die weinig duidelijkheid bood over een oplossing voor de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de prijs van zilver daalde fors.
9 minuten geledenRAAMSDONKSVEER (ANP) - De overname van woonketens Kwantum en Leen Bakker door investeringsmaatschappij Orlando Capital V is afgerond. De ondernemingsraad en de Autoriteit Consument & Markt (ACM) hebben de laatste goedkeuring gegeven.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Stichting Car Claim begint in samenwerking met de Consumentenbond, Consumenten Claim en de Nederlandse Kampeerauto Club een claimzaak tegen autofabrikant Stellantis vanwege vermeende sjoemelsoftware in campers. Over de hoogte van de claim kunnen de organisaties op dit moment nog niets zeggen.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israƫlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
2 uur geleden