Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX-index zakt onder 600 punten

Amsterdamse AEX-index zakt onder 600 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de beurs in Amsterdam is maandag rond het middaguur onder de grens van 600 punten gezakt, onder druk van de toenemende zorgen rond het coronavirus. Het is voor het eerst sinds 12 december dat de graadmeter onder die grens is beland. Ook elders in Europa toonden de beurzen dieprode cijfers.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde omstreeks 12.00 uur een min van 2,4 procent op 599,93 punten. Alle 25 hoofdfondsen gingen omlaag. De MidKap kelderde 2,4 procent tot 915,37 punten. Londen, Frankfurt en Parijs gingen tot 2,5 procent onderuit.

De snelle verspreiding en het oplopende dodental van het coronavirus, dat nu ook in Europa is gesignaleerd, joegen beleggers schrik aan. In China is het dodental door het virus opgelopen tot zeker tachtig mensen. Ook zijn besmettingen vastgesteld in onder meer Japan, Zuid-Korea, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten en Thailand.

Reisbranche

Europese producenten van luxegoederen, die veel producten verkopen in China, gingen in de uitverkoop. In Parijs leverden de modehuizen LVMH, Kering en Hermès tot 5 procent in. Ook het Franse cosmeticaconcern L'Oréal (min 3,7 procent) moest het ontgelden. In Londen zakte modemerk Burberry 4,7 procent en het Zwitserse luxeconcern Richemont verloor 3,5 procent in Zürich.

Bedrijven uit de reisbranche, zoals luchtvaartmaatschappijen, werden eveneens van de hand gedaan. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte 6,6 procent en was de grootste daler bij de middelgrote bedrijven op het Damrak. In Frankfurt daalde Lufthansa 4,2 procent en easyJet verloor 5 procent in Londen.

Olieprijzen

De grondstoffenbedrijven kampten met de zorgen over de impact van het virus op de economische groei. In Londen verloren de mijnbouwers Anglo American en Antofagasta rond 5 procent. Staalconcern ArcelorMittal behoorde tot de staartgroep in de AEX met een verlies van 3,7 procent. In de MidKap profiteerde beursintermediair Flow Traders juist van de onrust op de financiële markten en was de grote winnaar met een plus van 3,6 procent.

De olieprijzen gingen hard omlaag door de angst dat mensen minder gaan reizen door het coronavirus. Een vat Amerikaanse olie werd 3,5 procent goedkoper op 52,28 dollar. Brentolie zakte 3,4 procent in prijs tot 58,61 dollar per vat. Dit zorgde voor koersdruk bij de oliebedrijven. BP daalde 2,3 procent in Londen en Shell verloor 1,8 procent in Amsterdam.

De euro was 1,1026 dollar waard tegen 1,1023 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

35 minuten geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

1 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

3 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

4 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

5 uur geleden
Bitcoin daalt voor vijfde dag op rij na verkoop 32 bitcoins

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Chipbedrijf Broadcom onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.

6 uur geleden