Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX-index zakt onder 600 punten

Amsterdamse AEX-index zakt onder 600 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de beurs in Amsterdam is maandag rond het middaguur onder de grens van 600 punten gezakt, onder druk van de toenemende zorgen rond het coronavirus. Het is voor het eerst sinds 12 december dat de graadmeter onder die grens is beland. Ook elders in Europa toonden de beurzen dieprode cijfers.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde omstreeks 12.00 uur een min van 2,4 procent op 599,93 punten. Alle 25 hoofdfondsen gingen omlaag. De MidKap kelderde 2,4 procent tot 915,37 punten. Londen, Frankfurt en Parijs gingen tot 2,5 procent onderuit.

De snelle verspreiding en het oplopende dodental van het coronavirus, dat nu ook in Europa is gesignaleerd, joegen beleggers schrik aan. In China is het dodental door het virus opgelopen tot zeker tachtig mensen. Ook zijn besmettingen vastgesteld in onder meer Japan, Zuid-Korea, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten en Thailand.

Reisbranche

Europese producenten van luxegoederen, die veel producten verkopen in China, gingen in de uitverkoop. In Parijs leverden de modehuizen LVMH, Kering en Hermès tot 5 procent in. Ook het Franse cosmeticaconcern L'Oréal (min 3,7 procent) moest het ontgelden. In Londen zakte modemerk Burberry 4,7 procent en het Zwitserse luxeconcern Richemont verloor 3,5 procent in Zürich.

Bedrijven uit de reisbranche, zoals luchtvaartmaatschappijen, werden eveneens van de hand gedaan. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte 6,6 procent en was de grootste daler bij de middelgrote bedrijven op het Damrak. In Frankfurt daalde Lufthansa 4,2 procent en easyJet verloor 5 procent in Londen.

Olieprijzen

De grondstoffenbedrijven kampten met de zorgen over de impact van het virus op de economische groei. In Londen verloren de mijnbouwers Anglo American en Antofagasta rond 5 procent. Staalconcern ArcelorMittal behoorde tot de staartgroep in de AEX met een verlies van 3,7 procent. In de MidKap profiteerde beursintermediair Flow Traders juist van de onrust op de financiële markten en was de grote winnaar met een plus van 3,6 procent.

De olieprijzen gingen hard omlaag door de angst dat mensen minder gaan reizen door het coronavirus. Een vat Amerikaanse olie werd 3,5 procent goedkoper op 52,28 dollar. Brentolie zakte 3,4 procent in prijs tot 58,61 dollar per vat. Dit zorgde voor koersdruk bij de oliebedrijven. BP daalde 2,3 procent in Londen en Shell verloor 1,8 procent in Amsterdam.

De euro was 1,1026 dollar waard tegen 1,1023 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Beurzen in New York sluiten licht lager na oplopen rentezorgen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.

1 uur geleden
Trump zegt snel AI-adviseur te benoemen, benadrukt zelfregulering

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.

1 uur geleden
Autoconcern Stellantis legt fabrieken stil om batterijtekort

SOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.

1 uur geleden
Milieuorganisatie dient in Brussel klacht in over Nieuw-Zeeland

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.

2 uur geleden
Eurocommissaris: Brussel onderzoekt hoe brandstof goedkoper kan

DUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.

5 uur geleden
AEX nadert recordslot dankzij opmars chipaandelen, Arcadis omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.

5 uur geleden
Topman Eiffeltoren stapt op na ophef om wegsturen medewerksters

PARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.

6 uur geleden