Amsterdamse AEX-index sluit op hoogste stand ooit
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag op de hoogste stand ooit gesloten. De hoofdgraadmeter eindigde met een plus van 0,8 procent op 831,09 punten. Daarmee werd het vorige slotrecord van 827,57 punten uit november 2021 verbroken. De stemming onder beleggers wordt onder meer gesteund door de verwachting dat centrale banken in 2024 zullen beginnen met het verlagen van de rentetarieven.
De belangrijkste beursindex van Nederland begon 2024 op 786,82 punten. Op 24 januari wist de index, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Amsterdamse beurs, al voor het eerst sinds begin 2022 terug te keren tot boven de 800 punten en boven dat niveau te sluiten.
De MidKap ging 0,8 procent vooruit tot 888,52 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs, Frankfurt en Londen waren winsten tot 0,9 procent te zien.
Techinvesteerder Prosus was koploper in de AEX met een plus van bijna 5 procent, dankzij een flinke koerswinst van Tencent. Prosus is grootaandeelhouder van het Chinese internet- en gamebedrijf. Chiptoeleverancier Besi volgde met een stijging van 2,5 procent na een nieuw koopadvies door analisten van de Franse zakenbank BNP Paribas Exane.
Verzekeraar ASR en speciaalchemieconcern DSM-Firmenich waren hekkensluiters bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 2,1 procent.
In de MidKap prijkte roestvrijstaalproducent Aperam bovenaan met een plus van bijna 4 procent. Ook kunstmestbedrijf OCI en fitnessketen Basic-Fit deden goede zaken met winsten tot 3,3 procent. Laadpalenbedrijf Alfen sloot de rij binnen de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een daling van 3 procent.
In Zürich zakte UBS meer dan 4 procent. De grootste bank van Zwitserland leed in het laatste kwartaal van 2023 opnieuw verlies door de kosten voor het samenvoegen van de activiteiten van branchegenoot Credit Suisse, die vorig jaar werd overgenomen. BP werd 5,5 procent hoger gezet in Londen. Het Britse olie- en gasconcern zag de jaarwinst ruimschoots halveren, maar kondigde aan het aandeleninkoopprogramma te versnellen.
De euro was 1,0753 dollar waard, tegen 1,0777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 73,64 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 78,92 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven schroeven soms hun productie terug en stellen investeringen of het aannemen van extra personeel uit door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat merkt brancheorganisatie FME in een peiling onder meer dan honderd ondernemingen in de sector. Als de onrust aanhoudt, verwachten ruim acht op de tien ondervraagde bedrijven in de komende zes maanden problemen in de toeleveringsketen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.
8 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.
8 uur geledenBRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
13 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
14 uur geleden