Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX-index opent licht lager, Philips bij verliezers

Amsterdamse AEX-index opent licht lager, Philips bij verliezers

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag licht lager geopend in navolging van de verliezen op Wall Street een dag eerder. Beleggers in Europa reageren op een toespraak van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Hij zei dat er nog altijd een risico bestaat dat een te sterke verlaging van de rente de inflatie in de Verenigde Staten te veel aanjaagt.

De AEX noteerde kort na opening 0,2 procent in de min op 932,94 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 892,32 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 0,2 procent omlaag.

Zorgtechnologieconcern Philips zakte 1,5 procent in de AEX. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) gaat de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam vragen om een diepgaand onderzoek naar de slaapapneu-affaire bij Philips. Daarbij kon schuim afbrokkelen van die beademingsapparaten, met gezondheidsrisico's voor gebruikers. Philips moest miljoenen apparaten terugroepen en leed grote financiële schade door de zaak, waardoor ook aandeelhouders werden geraakt. Het bedrijf wordt ervan beticht de veiligheidsrisico's jarenlang te hebben verzwegen.

Besi in de plus

Andere verliezers in de hoofdindex waren onder meer staalconcern ArcelorMittal, verfproducent AkzoNobel, chemicaliëndistributeur IMCD en de investeerders Exor en CVC Capital Partners met minnen tot 1,6 procent.

Chiptoeleverancier Besi steeg 0,9 procent in de AEX, na de winst van meer dan 3 procent een dag eerder. Chipmachinefabrikant ASML won 0,4 procent en ASMI steeg een fractie. Een dag eerder daalde ASMI nog licht na een omzetwaarschuwing van de chiptoeleverancier voor de tweede helft van dit jaar door een zwakkere vraag.

CTP

In de MidKap was roestvrijstaalbedrijf Aperam de grootste daler met een koersverlies van 1,4 procent. Ook verlichtingsproducent Signify, advies- en ingenieursbureau Arcadis, investeringsplatform Allfunds en bodemonderzoeker Fugro schreven rode cijfers met minnen tot 1,1 procent.

Logistiek vastgoedbedrijf CTP nam de leiding bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een plus van 1,8 procent. CTP handhaaft zijn verwachtingen voor de winst per aandeel voor dit jaar.

Meer uit Financieel

Irak wil olieproductie fors opvoeren na akkoord VS en Iran

BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.

17 uur geleden
Krant: België start zoektocht naar koper staatsbank Belfius

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.

18 uur geleden
Economen: Chinese muntmanipulatie kost Duitsland miljarden

KEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.

19 uur geleden
Sportwagenmaker Porsche snijdt verder in kosten

STUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.

21 uur geleden
BYD ontkent milieuschendingen bij bouw fabriek in Hongarije

SZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.

22 uur geleden
FNV: ook medewerkers Holland & Barrett gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.

22 uur geleden
Frankrijk op weg naar zwakste groei in veertien jaar

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.

23 uur geleden