Amsterdamse AEX-index opent hoger, ASMI koploper
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Chiptoeleverancier ASMI was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak na bekendmaking van een grote investering om de Amerikaanse activiteiten uit te breiden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de vroege handel een koerswinst van 0,4 procent op 776,77 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 866,49 punten. In Parijs, Frankfurt en Londen ging het om plussen tot 0,3 procent.
De aandacht van beleggers zal onder meer zijn gericht op de cijfers van loonstrookverwerker ADP over de banengroei in het Amerikaanse bedrijfsleven. Dat ADP-cijfer loopt vooruit op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat vrijdag naar buiten komt.
Het banenrapport van de overheid wordt nauwlettend bekeken omdat de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten een belangrijke rol speelt bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Volgende week komt de Fed met een nieuw rentebesluit. Op de financiële markten wordt verwacht dat de Fed volgend jaar de rente kan gaan verlagen.
ASMI en Just Eat Takeaway
ASMI won 2,3 procent in de AEX. Het bedrijf investeert 300 miljoen euro in een nieuw Amerikaans hoofdkantoor in Scottsdale in de staat Arizona. Daarmee breidt ASMI de aanwezigheid in Arizona verder uit. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de grootste daler in de AEX met een min van 0,9 procent.
In de MidKap was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway lijstaanvoerder met een winst van 3,2 procent. Bij de kleinere fondsen in Amsterdam zakte winkelvastgoedfonds Wereldhave 4,4 procent na plaatsing van 3,6 miljoen nieuwe aandelen.
TUI
Reisorganisatie TUI kwam met cijfers over het afgelopen boekjaar. Dankzij de sterke vraag naar vakanties zag het bedrijf de omzet in het boekjaar tot eind september met een kwart stijgen tot het recordniveau van 20,7 miljard euro. Het aandeel TUI won bijna 5 procent in Londen.
De prijs van een vat Amerikaanse olie was vlak op 72,31 dollar. Brent ging iets omhoog tot 77,32 dollar per vat. De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0788 dollar bij het Europese slot een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan was gepland. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
5 uur geleden