Amsterdamse AEX-index opent hoger, ASMI koploper
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Chiptoeleverancier ASMI was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak na bekendmaking van een grote investering om de Amerikaanse activiteiten uit te breiden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de vroege handel een koerswinst van 0,4 procent op 776,77 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 866,49 punten. In Parijs, Frankfurt en Londen ging het om plussen tot 0,3 procent.
De aandacht van beleggers zal onder meer zijn gericht op de cijfers van loonstrookverwerker ADP over de banengroei in het Amerikaanse bedrijfsleven. Dat ADP-cijfer loopt vooruit op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat vrijdag naar buiten komt.
Het banenrapport van de overheid wordt nauwlettend bekeken omdat de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten een belangrijke rol speelt bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Volgende week komt de Fed met een nieuw rentebesluit. Op de financiële markten wordt verwacht dat de Fed volgend jaar de rente kan gaan verlagen.
ASMI en Just Eat Takeaway
ASMI won 2,3 procent in de AEX. Het bedrijf investeert 300 miljoen euro in een nieuw Amerikaans hoofdkantoor in Scottsdale in de staat Arizona. Daarmee breidt ASMI de aanwezigheid in Arizona verder uit. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de grootste daler in de AEX met een min van 0,9 procent.
In de MidKap was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway lijstaanvoerder met een winst van 3,2 procent. Bij de kleinere fondsen in Amsterdam zakte winkelvastgoedfonds Wereldhave 4,4 procent na plaatsing van 3,6 miljoen nieuwe aandelen.
TUI
Reisorganisatie TUI kwam met cijfers over het afgelopen boekjaar. Dankzij de sterke vraag naar vakanties zag het bedrijf de omzet in het boekjaar tot eind september met een kwart stijgen tot het recordniveau van 20,7 miljard euro. Het aandeel TUI won bijna 5 procent in Londen.
De prijs van een vat Amerikaanse olie was vlak op 72,31 dollar. Brent ging iets omhoog tot 77,32 dollar per vat. De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0788 dollar bij het Europese slot een dag eerder.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI overweegt de ontwikkeling van geavanceerde kunstmatige intelligentie af te remmen. Bronnen van persbureau Bloomberg melden dat topman Sam Altman dat deze week tijdens een vergadering aan zijn medewerkers heeft laten weten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet in op een loonsverhoging van 3 tot 5,5 procent bij de nieuwe cao-onderhandelingen. Deze looneis is vergelijkbaar met de eis uit het cao-seizoen vorig jaar, toen de vakbond ging voor een verhoging van 3,5 tot 5 procent. Daarnaast wil CNV de reiskostenvergoeding verhogen naar 25 cent per kilometer in alle cao's.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag opnieuw met verliezen gesloten. De stemming op Wall Street werd gedrukt door de verder stijgende olieprijzen, waardoor de inflatiezorgen nog meer toenamen. De olieprijzen stegen meer dan 6 procent en staan nu op de hoogste niveaus sinds mei. Brentolie steeg tot 108 dollar per vat en Amerikaanse olie kost ruim 102 dollar per vat.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben toegezegd 40 miljard euro te investeren in Duitsland. Het pakket bestaat onder andere uit geld dat naar de bouw van geavanceerde datacenters gaat, maakten de landen bekend in een gezamenlijke verklaring.
11 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse economie groeit dit jaar veel minder hard dan de regering had verwacht. Naast de hittegolven van afgelopen zomer kampt Frankrijk ook met een verslechterde koopkracht, wat drukt op de uitgaven van consumenten. Daardoor komt de groei dit jaar slechts uit op 0,4 procent, waarschuwt het nationale statistiekbureau Insee.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met verlies gesloten, na de stevige min een dag eerder. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) en de almaar stijgende olieprijzen, waarbij Brentolie tot ruim 106 dollar per vat steeg. Daardoor werden de inflatiezorgen nog verder aangewakkerd.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden werknemers in de metaal- en bouwsector leggen vrijdag verspreid over het land het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. De meeste stakers hebben zich aangemeld in de regio's Eindhoven en Velsen-Noord, waar respectievelijk 1500 en 1300 stakers zich hebben aangemeld. Het gaat om voorlopige aantallen.
13 uur geleden