Amsterdamse AEX-index naar nieuw record dankzij Shell en Arcelor
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag op een nieuw recordniveau gesloten, geholpen door stevige koerswinsten van onder meer olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal dankzij sterke kwartaalcijfers. Daarnaast zorgde het vooruitzicht dat de rente in de Verenigde Staten nog lang laag zal blijven eveneens voor optimisme bij beleggers.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde met een plus van 1,4 procent op 758,08 punten. Daarmee sloot de AEX voor het eerst boven de 750 puntengrens. De MidKap won 0,7 procent tot 1063,58 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,9 procent.
Shell en ArcelorMittal klommen tot 4,1 procent. De cijfers over het afgelopen kwartaal vielen beter uit dan verwacht. Beide bedrijven kondigden daarnaast aan voor miljarden dollars aan eigen aandelen in te gaan kopen en Shell gaat daar bovenop zijn dividend verhogen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies, dat ook met cijfers kwam, won 2,6 procent in Parijs.
Chinese techbedrijven
Techinvesteerder Prosus (plus 6 procent) ging opnieuw aan kop in de AEX dankzij het verdere koersherstel van de Chinese techbedrijven, waarin het bedrijf investeert. Eerder deze week gingen de techbedrijven in China hard onderuit door zorgen over de harde aanpak van de sector door Peking. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield, dat de huurinkomsten in de eerste jaarhelft zag dalen, sloot de rij met een min van 1,8 procent. Dataleverancier RELX kende een sterke eerste jaarhelft en werd 3 procent hoger gezet.
In de MidKap vielen de resultaten van advies- en ingenieursbureau Arcadis (plus 4,1 procent) en bodemonderzoeker Fugro (plus 2,4 procent) in de smaak. Metalenspecialist AMG zakte 5,8 procent na tegenvallende resultaten. Bij de kleinere bedrijven kelderde IT-dienstverlener Ordina 11 procent vanwege teleurstellende cijfers.
Airbus
Ook elders in Europa was het zeer druk aan het cijferfront. In Parijs won vliegtuigbouwer Airbus 0,6 procent na een verhoging van de verwachtingen. Ook de resultaten van het Franse voedingsconcern Danone (plus 7 procent) werden goed ontvangen. In Brussel zakte AB InBev 5,7 procent ondanks dat de grootste bierbrouwer ter wereld in het afgelopen kwartaal weer meer wist te verkopen dan voor de coronapandemie.
De euro was 1,1885 dollar waard, tegen 1,1810 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 73,10 dollar. Brentolie kostte ook 1 procent meer, op 75,49 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
17 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
17 uur geleden