Amsterdamse AEX-index naar nieuw record dankzij Shell en Arcelor
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag op een nieuw recordniveau gesloten, geholpen door stevige koerswinsten van onder meer olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal dankzij sterke kwartaalcijfers. Daarnaast zorgde het vooruitzicht dat de rente in de Verenigde Staten nog lang laag zal blijven eveneens voor optimisme bij beleggers.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde met een plus van 1,4 procent op 758,08 punten. Daarmee sloot de AEX voor het eerst boven de 750 puntengrens. De MidKap won 0,7 procent tot 1063,58 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,9 procent.
Shell en ArcelorMittal klommen tot 4,1 procent. De cijfers over het afgelopen kwartaal vielen beter uit dan verwacht. Beide bedrijven kondigden daarnaast aan voor miljarden dollars aan eigen aandelen in te gaan kopen en Shell gaat daar bovenop zijn dividend verhogen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies, dat ook met cijfers kwam, won 2,6 procent in Parijs.
Chinese techbedrijven
Techinvesteerder Prosus (plus 6 procent) ging opnieuw aan kop in de AEX dankzij het verdere koersherstel van de Chinese techbedrijven, waarin het bedrijf investeert. Eerder deze week gingen de techbedrijven in China hard onderuit door zorgen over de harde aanpak van de sector door Peking. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield, dat de huurinkomsten in de eerste jaarhelft zag dalen, sloot de rij met een min van 1,8 procent. Dataleverancier RELX kende een sterke eerste jaarhelft en werd 3 procent hoger gezet.
In de MidKap vielen de resultaten van advies- en ingenieursbureau Arcadis (plus 4,1 procent) en bodemonderzoeker Fugro (plus 2,4 procent) in de smaak. Metalenspecialist AMG zakte 5,8 procent na tegenvallende resultaten. Bij de kleinere bedrijven kelderde IT-dienstverlener Ordina 11 procent vanwege teleurstellende cijfers.
Airbus
Ook elders in Europa was het zeer druk aan het cijferfront. In Parijs won vliegtuigbouwer Airbus 0,6 procent na een verhoging van de verwachtingen. Ook de resultaten van het Franse voedingsconcern Danone (plus 7 procent) werden goed ontvangen. In Brussel zakte AB InBev 5,7 procent ondanks dat de grootste bierbrouwer ter wereld in het afgelopen kwartaal weer meer wist te verkopen dan voor de coronapandemie.
De euro was 1,1885 dollar waard, tegen 1,1810 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 73,10 dollar. Brentolie kostte ook 1 procent meer, op 75,49 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
5 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.
7 uur geleden