Amsterdamse AEX-index naar nieuw record dankzij Shell en Arcelor
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag op een nieuw recordniveau gesloten, geholpen door stevige koerswinsten van onder meer olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal dankzij sterke kwartaalcijfers. Daarnaast zorgde het vooruitzicht dat de rente in de Verenigde Staten nog lang laag zal blijven eveneens voor optimisme bij beleggers.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde met een plus van 1,4 procent op 758,08 punten. Daarmee sloot de AEX voor het eerst boven de 750 puntengrens. De MidKap won 0,7 procent tot 1063,58 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,9 procent.
Shell en ArcelorMittal klommen tot 4,1 procent. De cijfers over het afgelopen kwartaal vielen beter uit dan verwacht. Beide bedrijven kondigden daarnaast aan voor miljarden dollars aan eigen aandelen in te gaan kopen en Shell gaat daar bovenop zijn dividend verhogen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies, dat ook met cijfers kwam, won 2,6 procent in Parijs.
Chinese techbedrijven
Techinvesteerder Prosus (plus 6 procent) ging opnieuw aan kop in de AEX dankzij het verdere koersherstel van de Chinese techbedrijven, waarin het bedrijf investeert. Eerder deze week gingen de techbedrijven in China hard onderuit door zorgen over de harde aanpak van de sector door Peking. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield, dat de huurinkomsten in de eerste jaarhelft zag dalen, sloot de rij met een min van 1,8 procent. Dataleverancier RELX kende een sterke eerste jaarhelft en werd 3 procent hoger gezet.
In de MidKap vielen de resultaten van advies- en ingenieursbureau Arcadis (plus 4,1 procent) en bodemonderzoeker Fugro (plus 2,4 procent) in de smaak. Metalenspecialist AMG zakte 5,8 procent na tegenvallende resultaten. Bij de kleinere bedrijven kelderde IT-dienstverlener Ordina 11 procent vanwege teleurstellende cijfers.
Airbus
Ook elders in Europa was het zeer druk aan het cijferfront. In Parijs won vliegtuigbouwer Airbus 0,6 procent na een verhoging van de verwachtingen. Ook de resultaten van het Franse voedingsconcern Danone (plus 7 procent) werden goed ontvangen. In Brussel zakte AB InBev 5,7 procent ondanks dat de grootste bierbrouwer ter wereld in het afgelopen kwartaal weer meer wist te verkopen dan voor de coronapandemie.
De euro was 1,1885 dollar waard, tegen 1,1810 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 73,10 dollar. Brentolie kostte ook 1 procent meer, op 75,49 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
19 uur geleden