Amsterdamse AEX-index gaat met flinke winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een flinke winst het weekend ingegaan. Beleggers verwerkten tegenvallende cijfers over de economische bedrijvigheid in de eurozone. De economische activiteit in het eurogebied is deze maand onverwacht gekrompen. Daardoor werden de speculaties aangewakkerd dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente in december met een stevige stap van een half procentpunt gaat verlagen om de economie te steunen. In oktober werd de rente met een kwart procentpunt verlaagd.
Ook kwamen er nieuwe gegevens over de Duitse economie in het derde kwartaal. Volgens definitieve cijfers van statistiekbureau Destatis groeide de grootste economie van Europa in het derde kwartaal met slechts 0,1 procent. Eerder was een groei van 0,2 procent gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland ontliep daarmee wel nipt een recessie, na een krimp in het tweede kwartaal.
De AEX sloot 1,6 procent hoger op 879,80 punten. De MidKap steeg 1 procent tot 866,26 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt waren koerswinsten tot 0,9 procent te zien. De FTSE in Londen ging 1,4 procent vooruit, na teleurstellende cijfers over de Britse winkelverkopen en economische bedrijvigheid in het Verenigd Koninkrijk.
Chipbedrijf Besi was koploper in de AEX met een plus van bijna 5 procent, gevolgd door levensmiddelenconcern Unilever, muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX die tot 3,5 procent meer waard werden.
ING en ABN AMRO waren de grootste dalers in de hoofdindex met minnen tot 1,2 procent. Lagere rentes zijn over het algemeen ongunstig voor de winstgevendheid van banken.
In de MidKap deed biotechnoloog Galapagos het goed met een stijging van bijna 6 procent. Hekkensluiters bij de middelgrote fondsen op het Damrak waren laadpalenproducent Alfen, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, tankopslagbedrijf Vopak en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore die tot 1,7 procent lager werden gezet.
De euro zakte door de speculaties over een grotere renteverlaging door de ECB naar het laagste niveau sinds november 2022 ten opzichte van de dollar en was 1,0399 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 70,78 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 74,83 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.
2 uur geledenLISSABON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Portugese overheid gaat de onderhandelingen verlengen over de verkoop van een minderheidsbelang in de nationale luchtvaartmaatschappij TAP aan Air France-KLM of Lufthansa. Eerder werd verwacht dat Portugal begin deze maand een besluit zou nemen over wie de koper van dat belang zou worden. Maar volgens Lissabon liggen de rivaliserende biedingen erg dicht bij elkaar en zijn verdere gesprekken nodig.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan. De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren koplopers in de hoofdindex, na de minnen een dag eerder. Ook de staalbedrijven op het Damrak deden het goed dankzij een positief rapport van analisten van Deutsche Bank over de Europese staalsector.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De impact van de honderden havenwerkers die vrijdag het werk hebben neergelegd is zoals verwacht beperkt, laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten. Schepen moeten even wachten, "al komt dat ook een beetje door het onstuimige weer". Werknemers leggen tot 19.00 uur het werk neer uit onvrede over de kabinetsbezuinigingen op sociale zekerheid.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft in de eerste helft van dit jaar meer omzet en winst behaald, terwijl ook de orderportefeuille fors toenam. Het familiebedrijf uit Eindhoven denkt dat de groei in de tweede helft wordt doorgezet. VDL is onder meer een toeleverancier aan de Nederlandse chipindustrie en in de fabriek in het Limburgse Born wordt gewerkt aan militaire drones.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in augustus veel sterker gegroeid dan gedacht. Bovendien werd het krimpcijfer van juli bijgesteld naar groei door de Amerikaanse overheid. Door het sterke banenrapport neemt de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand weer toe.
6 uur geleden