Amsterdamse AEX-index gaat met flinke winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een flinke winst het weekend ingegaan. Beleggers verwerkten tegenvallende cijfers over de economische bedrijvigheid in de eurozone. De economische activiteit in het eurogebied is deze maand onverwacht gekrompen. Daardoor werden de speculaties aangewakkerd dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente in december met een stevige stap van een half procentpunt gaat verlagen om de economie te steunen. In oktober werd de rente met een kwart procentpunt verlaagd.
Ook kwamen er nieuwe gegevens over de Duitse economie in het derde kwartaal. Volgens definitieve cijfers van statistiekbureau Destatis groeide de grootste economie van Europa in het derde kwartaal met slechts 0,1 procent. Eerder was een groei van 0,2 procent gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland ontliep daarmee wel nipt een recessie, na een krimp in het tweede kwartaal.
De AEX sloot 1,6 procent hoger op 879,80 punten. De MidKap steeg 1 procent tot 866,26 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt waren koerswinsten tot 0,9 procent te zien. De FTSE in Londen ging 1,4 procent vooruit, na teleurstellende cijfers over de Britse winkelverkopen en economische bedrijvigheid in het Verenigd Koninkrijk.
Chipbedrijf Besi was koploper in de AEX met een plus van bijna 5 procent, gevolgd door levensmiddelenconcern Unilever, muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX die tot 3,5 procent meer waard werden.
ING en ABN AMRO waren de grootste dalers in de hoofdindex met minnen tot 1,2 procent. Lagere rentes zijn over het algemeen ongunstig voor de winstgevendheid van banken.
In de MidKap deed biotechnoloog Galapagos het goed met een stijging van bijna 6 procent. Hekkensluiters bij de middelgrote fondsen op het Damrak waren laadpalenproducent Alfen, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, tankopslagbedrijf Vopak en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore die tot 1,7 procent lager werden gezet.
De euro zakte door de speculaties over een grotere renteverlaging door de ECB naar het laagste niveau sinds november 2022 ten opzichte van de dollar en was 1,0399 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 70,78 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 74,83 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
2 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
5 uur geleden