Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdamse AEX-index gaat met flinke winst weekend in

Amsterdamse AEX-index gaat met flinke winst weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een flinke winst het weekend ingegaan. Beleggers verwerkten tegenvallende cijfers over de economische bedrijvigheid in de eurozone. De economische activiteit in het eurogebied is deze maand onverwacht gekrompen. Daardoor werden de speculaties aangewakkerd dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente in december met een stevige stap van een half procentpunt gaat verlagen om de economie te steunen. In oktober werd de rente met een kwart procentpunt verlaagd.

Ook kwamen er nieuwe gegevens over de Duitse economie in het derde kwartaal. Volgens definitieve cijfers van statistiekbureau Destatis groeide de grootste economie van Europa in het derde kwartaal met slechts 0,1 procent. Eerder was een groei van 0,2 procent gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland ontliep daarmee wel nipt een recessie, na een krimp in het tweede kwartaal.

De AEX sloot 1,6 procent hoger op 879,80 punten. De MidKap steeg 1 procent tot 866,26 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt waren koerswinsten tot 0,9 procent te zien. De FTSE in Londen ging 1,4 procent vooruit, na teleurstellende cijfers over de Britse winkelverkopen en economische bedrijvigheid in het Verenigd Koninkrijk.

Chipbedrijf Besi was koploper in de AEX met een plus van bijna 5 procent, gevolgd door levensmiddelenconcern Unilever, muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX die tot 3,5 procent meer waard werden.

ING en ABN AMRO waren de grootste dalers in de hoofdindex met minnen tot 1,2 procent. Lagere rentes zijn over het algemeen ongunstig voor de winstgevendheid van banken.

In de MidKap deed biotechnoloog Galapagos het goed met een stijging van bijna 6 procent. Hekkensluiters bij de middelgrote fondsen op het Damrak waren laadpalenproducent Alfen, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, tankopslagbedrijf Vopak en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore die tot 1,7 procent lager werden gezet.

De euro zakte door de speculaties over een grotere renteverlaging door de ECB naar het laagste niveau sinds november 2022 ten opzichte van de dollar en was 1,0399 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 70,78 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 74,83 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Legale gokbranche klaagt Meta aan om reclame illegale goksites

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie voor legale goksites sleept Meta voor de rechter. Volgens de Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK) zijn negen van de tien gokadvertenties op Facebook afkomstig van illegale sites. Ook op Instagram zouden illegale aanbieders veel adverteren. De koepel klaagt daar al langer over.

3 uur geleden
Krant: Franse regering wil miljarden ophalen bij bedrijven

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.

9 uur geleden
Historisch lage waterstand van de Rijn bij Keulen

KEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.

11 uur geleden
Britse premier spreekt geen steun uit voor derde baan Heathrow

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.

11 uur geleden
DNB-president Sleijpen roept politiek op tot oplossingen te komen

HILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.

13 uur geleden
Vliegverkeer Catania ligt langer stil, KLM boekt om naar Palermo

CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

13 uur geleden
Topmannen AI-bedrijven opgeroepen voor Australisch onderzoek

SYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

15 uur geleden