Amsterdamse aandelenbeurs met fors verlies weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een aanzienlijk verlies de handel uitgegaan. Beleggers sorteerden voor op een snellere renteverhoging in de Verenigde Staten, wat aandelen relatief minder aantrekkelijk maakt. Ook elders in Europa zorgde dit voor aanzienlijke minnen. Daarnaast presenteerden enkele bedrijven op het Damrak hun kwartaalcijfers.
Voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve zei voor volgende maand op een renteverhoging met 0,5 procentpunt te rekenen. De Federal Reserve overweegt de rente zo sterk op te schroeven omdat de centrale bank de flink opgelopen inflatie wil beteugelen. Beleggers zijn er minder blij mee, want als de rente omhoog gaat is dat slecht voor de waardering van aandelen. Dat komt onder meer omdat het dan relatief aantrekkelijker wordt om te beleggen in obligaties.
De AEX eindigde 1,6 procent lager op 717,26 punten, met betalingsverwerker Adyen als grootste verliezer (min 5 procent). Techinvesteerder Prosus voerde juist de schaarste stijgers aan met een winst van 1,3 procent. Brouwer Heineken volgde met een plus van 0,3 procent. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt zakten tot 2,4 procent.
Flitshandelaar Flow Traders kwam met sterke cijfers en werd beloond met een winst van 2,5 procent, waarmee het de grootste stijger bij de middelgrote fondsen was. KBC Securities verhoogde zijn advies voor Flow Traders.
Bij de kleinere bedrijven deed Fugro het goed met een plus van 0,7 procent. De bodemonderzoeker zei dat er vanwege de oorlog in Oekraïne de laatste tijd meer opdrachten voor gas- en olieprojecten komen. Veel landen willen af van hun afhankelijkheid van Russische energie en daardoor krijgen allerlei nieuwe investeringen in fossiele brandstoffen groen licht.
Elders in Europa was er belangstelling voor cijferpublicaties van bijvoorbeeld het Franse autoconcern Renault, dat licht daalde in Parijs. In Frankfurt werden de resultaten van softwarebedrijf SAP minder gewaardeerd, want dat aandeel verloor 1 procent.
Beleggers kregen ook voorlopige gegevens over de economische bedrijvigheid in de eurozone in april. Volgens marktonderzoeker S&P Global is de bedrijvigheid toegenomen, ondanks de negatieve impact van de oorlog in Oekraïne.
De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,6 procent tot 102,07 dollar en Brentolie werd 1,6 procent goedkoper op 106,65 dollar per vat. De euro was 1,0785 dollar waard, tegen 1,0843 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
16 uur geleden