
Amsterdammers kunnen ook over groenplannen stemmen
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt donderdag niet alleen gestemd voor de Europese verkiezingen, maar ook voor een raadgevend referendum over groenplannen van de hoofdstad. 724.818 stemgerechtigden kunnen naar de stembus voor het zogeheten nieuwe beleidskader Hoofdgroenstructuur, waarin de beschermde groengebieden in de stad worden vastgelegd.
"Bent u voor of tegen het voorgenomen besluit over de Hoofdgroenstructuur?", zo luidt de vraag op het stembiljet. Volgens het stadsbestuur zorgt het nieuwe beleid voor een bescherming en versterking van het groen in de stad. Een groep Amsterdammers is het daar niet mee eens en heeft een referendum geregeld. Ze vinden dat de plannen te flexibel zijn en juist voor minder beschermd groen zorgen.
"Te ruim, te vaag, met te weinig garantie voor ons groen", zeggen de initiatiefnemers over de plannen. Ze spreken van "sjoemelgroen", omdat de rekenmethode van de gemeente niet zou deugen. "Groene daken en groene gevels worden meegerekend, net als kunstgrasvelden, binnentuinen, weilanden, wandel- en fietspaden en zelfs water. Deze sjoemelmethode krikt de cijfers op, maar als bewoner heb je er niks aan."
De uitslag van de volksstemming is niet bindend, wat betekent dat de gemeenteraad uiteindelijk mag bepalen of er iets aan de groenplannen wordt veranderd. Binnen vier weken na het referendum neemt de raad een besluit.
Het is het eerste stadsbrede referendum in Amsterdam sinds 2002. Eind 2021 heeft de stad de regels om een volksraadpleging te houden flink versoepeld. Er is geen opkomstdrempel van 20 procent meer, er zijn minder handtekeningen nodig om het referendum aan te vragen en inwoners kunnen zich over meer onderwerpen uitspreken.
Ook in anderen gemeenten zijn er donderdag referenda. Zo wordt er in Katwijk gestemd over een uitbreiding van betaald parkeren en in Alkmaar over een vuurwerkverbod.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Fouad L., bekend geworden als de Erasmusschutter, hoort niet in de gevangenis thuis, maar moet behandeld worden. Dat vindt zijn advocaat, Theo Hiddema. De rechtbank in Rotterdam legde L. in februari een levenslange gevangenisstraf op. Volgens Hiddema heeft de rechtbank in het vonnis "gekunsteld toegeredeneerd" naar die straf. Dit zei de raadsman woensdag bij het gerechtshof in Den Haag, waar een eerste inleidende zitting van L.'s zaak in hoger beroep plaatsvond.
30 minuten geledenARNHEM (ANP) - Brandweerlieden uit Nederland hebben ook de afgelopen dagen hun Spaanse collega's geholpen bij het bestrijden van meerdere natuurbranden. In de provincie Ourense, in het noordwesten van Spanje, woedden dinsdag gelijktijdig vijftien grote branden. De grootste hebben inmiddels duizenden hectares in de as gelegd.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In Eindhoven is de temperatuur gestegen tot boven de 30 graden en daarmee is de tweede regionale hittegolf van het jaar een feit. Om 13.00 uur werd het daar 30,5 graden, meldt Weeronline. Of het ook tot een officiële hittegolf komt, is nog afwachten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegtuig waarmee Defensie hulpgoederen in Gaza dropt, kampt met een technisch probleem. Dat meldt Defensie. De geplande vluchten gaan daarom voorlopig niet door. "Defensie stelt alles in het werk om het militaire toestel zo snel mogelijk weer in te zetten. Wanneer dat gebeurt, is nog onduidelijk."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft woensdag bepaald dat de verdachte van de verkrachting van een 14-jarig meisje in Bodegraven in 1990 voorlopig in de cel blijft. De inmiddels 59-jarige man werd in mei aangehouden op basis van een DNA-match en heeft inmiddels bekend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuursvoorzitter van de Universiteit van Amsterdam (UvA) Edith Hooge stapt op. Dat maakt de universiteit bekend op de website. Hooge, die vorige zomer aantrad, legt "na een intens jaar" haar taken "met pijn in het hart" neer.
3 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics in Rijswijk, waar cybercriminelen vorige maand wisten binnen te dringen, wil niet zeggen of er losgeld is betaald aan de hackers. Zulke informatie zorgt voor aanvullende risico's en "om die reden kunnen wij hierover geen mededelingen doen", zegt een woordvoerster woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws daarover.
3 uur geleden