
Amsterdammers kunnen ook over groenplannen stemmen
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt donderdag niet alleen gestemd voor de Europese verkiezingen, maar ook voor een raadgevend referendum over groenplannen van de hoofdstad. 724.818 stemgerechtigden kunnen naar de stembus voor het zogeheten nieuwe beleidskader Hoofdgroenstructuur, waarin de beschermde groengebieden in de stad worden vastgelegd.
"Bent u voor of tegen het voorgenomen besluit over de Hoofdgroenstructuur?", zo luidt de vraag op het stembiljet. Volgens het stadsbestuur zorgt het nieuwe beleid voor een bescherming en versterking van het groen in de stad. Een groep Amsterdammers is het daar niet mee eens en heeft een referendum geregeld. Ze vinden dat de plannen te flexibel zijn en juist voor minder beschermd groen zorgen.
"Te ruim, te vaag, met te weinig garantie voor ons groen", zeggen de initiatiefnemers over de plannen. Ze spreken van "sjoemelgroen", omdat de rekenmethode van de gemeente niet zou deugen. "Groene daken en groene gevels worden meegerekend, net als kunstgrasvelden, binnentuinen, weilanden, wandel- en fietspaden en zelfs water. Deze sjoemelmethode krikt de cijfers op, maar als bewoner heb je er niks aan."
De uitslag van de volksstemming is niet bindend, wat betekent dat de gemeenteraad uiteindelijk mag bepalen of er iets aan de groenplannen wordt veranderd. Binnen vier weken na het referendum neemt de raad een besluit.
Het is het eerste stadsbrede referendum in Amsterdam sinds 2002. Eind 2021 heeft de stad de regels om een volksraadpleging te houden flink versoepeld. Er is geen opkomstdrempel van 20 procent meer, er zijn minder handtekeningen nodig om het referendum aan te vragen en inwoners kunnen zich over meer onderwerpen uitspreken.
Ook in anderen gemeenten zijn er donderdag referenda. Zo wordt er in Katwijk gestemd over een uitbreiding van betaald parkeren en in Alkmaar over een vuurwerkverbod.
Meer uit Binnenland
VESSEM (ANP) - Bij de brand in het Brabantse Vessem zijn zondagavond laat duizenden kippen omgekomen, laat de veiligheidsregio weten. De brand brak uit in een loods aan de Keijenhurkseweg en sloeg over naar een naastgelegen kippenstal.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Centrum Seksueel Geweld Amsterdam-Amstelland zijn dit weekend vijf meldingen binnengekomen van mensen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van Pride Amsterdam kijkt tevreden terug op de editie van dit jaar, die zondagavond eindigt met een drukbezocht slotfeest op de Dam. "Het was een aaneenschakeling van hoogtepunten", zegt een woordvoerder van de organisatie.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Afvalinzamelaars hebben na de Canal Parade ruim 84 ton afval opgehaald in het centrum van Amsterdam. Medewerkers van de gemeente zijn zaterdagavond begonnen met het opruimen van de stad en hebben volgens een woordvoerder van de gemeente de hele nacht doorgewerkt. De opruimactie verliep volgens hem goed. Vorig jaar werd meer afval opgehaald, toen ging het om zo'n 101 ton.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker duizend mensen liepen zondagmiddag een mars tegen femicide door de straten van Rotterdam. De stoet vertrok na een programma met sprekers rond 13.25 uur van het Schouwburgplein. Omstreeks 14.50 uur kwam de menigte daar weer aan.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Honderden mensen lopen zondagmiddag in een mars tegen femicide door Rotterdam, ziet een verslaggever van het ANP. De tocht is rond 13.25 uur gestart op het Schouwburgplein. Deelnemers hebben borden bij zich met daarop teksten als 'Niet alle mannen, maar altijd een man' en 'I got 99 problems and the patriarchy is all of them'.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft een man aangehouden die het podium op rende bij het sprekersprogramma rond de mars tegen femicide. De man trok de microfoon uit de handen van een nabestaande die op dat moment aan het spreken was en begon dingen te roepen, zag een verslaggever van het ANP.
18 uur geleden