Amsterdammer begroef gefusilleerden in WO II en nam schoenen mee
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse begrafenisondernemer Johan Bleekemolen heeft in de Tweede Wereldoorlog zeker 380 lichamen van gefusilleerde Nederlanders begraven of gecremeerd. Dat blijkt uit een overzicht dat is opgenomen in het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Bleekemolen is een van de verdachten van collaboratie die voorkomt in het namenregister van het CABR dat donderdag is gepubliceerd.
De Amsterdammer was in de oorlog lid geworden van de NSB omdat hij dacht dat de nationaalsocialistische partij zou zorgen voor een betere toekomst voor arbeiders. Zijn werk voor een Amsterdamse begrafenisonderneming bracht hem naar eigen zeggen in contact met de Sicherheitsdienst (SD), die hem "verschillende opdrachten" gaf toen het aantal fusillades in de regio vanaf september 1944 toenam. "In het begin werden de lijken gecremeerd en later heb ik opdracht gekregen de lijken te begraven in de duinen te Overveen", verklaarde hij na de oorlog tegen de autoriteiten. "Mij werd gezegd, dat ik er met niemand over mocht spreken."
De doodgraver haalde de lichamen van slachtoffers op de plek waar ze waren omgebracht op. Daarna vervoerde hij de meeste naar de duinen, waar hij hen in grafkuilen begroef. In sommige gevallen zou hij de lichamen in opdracht van de SD hebben bestrooid met chloorkalk waardoor die sneller zouden vergaan. Voordat Bleekemolen de lichamen begroef, trok hij de schoenen uit, verklaarde hij verder. Dat deed hij naar eigen zeggen omdat hij dat gewend was van crematies bij de begrafenisonderneming waar hij werkte. "Die schoenen heb ik thuis verbrand, met uitzondering van enkele paren, die ik om niet heb weggeven", aldus de Amsterdammer.
Rekening
Voor het begraven en cremeren van gefusilleerden stuurde Bleekemolen een rekening naar de "betrokken gemeente". Hij rekende 195 gulden voor het begraven van een lichaam, waaraan hij dan naar eigen zeggen ongeveer 35 gulden overhield. Voor het cremeren van een lichaam, wat hij volgens het overzicht zeker 71 keer had gedaan, stuurde hij een rekening van 256,75 gulden. Ook daar maakte hij dan 35 gulden winst op. Bleekemolen zei alle crematies vergoed te hebben gekregen, maar voor het begraven van 75 lichamen in de duinen "nimmer" geld te hebben ontvangen.
Bleekemolen kreeg na de oorlog tien jaar gevangenisstraf opgelegd. Zelf zei hij niet in te zien dat hij iets verkeerds had gedaan. "Ik heb steeds gedacht dat die lijken begraven moesten worden en als ik het niet deed, moest een ander het doen."
Meer uit Binnenland
VOORBURG (ANP) - In een gebouw aan de Kersengaarde in Voorburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.30 uur brand uitgebroken in een liftschacht, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden. Doordat de rook zich heeft verspreid over meerdere etages van het gebouw, moesten de gearriveerde hulpdiensten veel mensen evacueren. Naar schatting zijn tien woningen ontruimd.
49 minuten geledenPUTTEN (ANP) - Een fietser is om het leven gekomen bij een aanrijding met een auto aan de Beulekampersteeg in het Gelderse Putten. Het ongeluk gebeurde rond middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag, meldt de politie. Hulpdiensten arriveerden snel na het ongeluk, maar konden het leven van het slachtoffer niet meer redden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De lijsttrekker en fractievoorzitter van D66 in Den Haag, Yousef Assad, was niet de grote stemmentrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. Hij heeft minder stemmen gekregen dan de nummer twee op de lijst van zijn partij, Marije Mostert. Uit de voorlopige uitslag, die vrijdag is vastgesteld, blijkt dat Assad 8082 stemmen heeft gekregen en Mostert 9904.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.
8 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
11 uur geleden