Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdammer begroef gefusilleerden in WO II en nam schoenen mee

Amsterdammer begroef gefusilleerden in WO II en nam schoenen mee

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse begrafenisondernemer Johan Bleekemolen heeft in de Tweede Wereldoorlog zeker 380 lichamen van gefusilleerde Nederlanders begraven of gecremeerd. Dat blijkt uit een overzicht dat is opgenomen in het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Bleekemolen is een van de verdachten van collaboratie die voorkomt in het namenregister van het CABR dat donderdag is gepubliceerd.

De Amsterdammer was in de oorlog lid geworden van de NSB omdat hij dacht dat de nationaalsocialistische partij zou zorgen voor een betere toekomst voor arbeiders. Zijn werk voor een Amsterdamse begrafenisonderneming bracht hem naar eigen zeggen in contact met de Sicherheitsdienst (SD), die hem "verschillende opdrachten" gaf toen het aantal fusillades in de regio vanaf september 1944 toenam. "In het begin werden de lijken gecremeerd en later heb ik opdracht gekregen de lijken te begraven in de duinen te Overveen", verklaarde hij na de oorlog tegen de autoriteiten. "Mij werd gezegd, dat ik er met niemand over mocht spreken."

De doodgraver haalde de lichamen van slachtoffers op de plek waar ze waren omgebracht op. Daarna vervoerde hij de meeste naar de duinen, waar hij hen in grafkuilen begroef. In sommige gevallen zou hij de lichamen in opdracht van de SD hebben bestrooid met chloorkalk waardoor die sneller zouden vergaan. Voordat Bleekemolen de lichamen begroef, trok hij de schoenen uit, verklaarde hij verder. Dat deed hij naar eigen zeggen omdat hij dat gewend was van crematies bij de begrafenisonderneming waar hij werkte. "Die schoenen heb ik thuis verbrand, met uitzondering van enkele paren, die ik om niet heb weggeven", aldus de Amsterdammer.

Rekening

Voor het begraven en cremeren van gefusilleerden stuurde Bleekemolen een rekening naar de "betrokken gemeente". Hij rekende 195 gulden voor het begraven van een lichaam, waaraan hij dan naar eigen zeggen ongeveer 35 gulden overhield. Voor het cremeren van een lichaam, wat hij volgens het overzicht zeker 71 keer had gedaan, stuurde hij een rekening van 256,75 gulden. Ook daar maakte hij dan 35 gulden winst op. Bleekemolen zei alle crematies vergoed te hebben gekregen, maar voor het begraven van 75 lichamen in de duinen "nimmer" geld te hebben ontvangen.

Bleekemolen kreeg na de oorlog tien jaar gevangenisstraf opgelegd. Zelf zei hij niet in te zien dat hij iets verkeerds had gedaan. "Ik heb steeds gedacht dat die lijken begraven moesten worden en als ik het niet deed, moest een ander het doen."

Meer uit Binnenland

VU koppelt systemen los na hack, mogelijk gevolgen voor onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.

3 uur geleden
Uithoorn plaatst tijdelijk camera's in straat waar azc moet komen

UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.

7 uur geleden
Jetten na aanval op D66-kantoor: laten ons niet zwijgen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".

9 uur geleden
Minister Heerma noemt aanval op D66-partijkantoor 'laffe daad'

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."

9 uur geleden
Verdachte aangehouden voor explosie bij partijkantoor van D66

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.

9 uur geleden
Explosie bij partijkantoor D66 in Den Haag, geen gewonden

DEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.

9 uur geleden
Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

12 uur geleden