Amsterdam zag vorig jaar meer zedenmisdrijven en minder moorden
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal zedenmisdrijven in Amsterdam is vorig jaar gestegen naar 1005. Dat is een stijging van 30 procent ten opzichte van 2024, zo komt naar voren uit een jaaroverzicht van de Amsterdamse politie. Dat is relatief gezien een stuk hoger dan landelijk, waar de stijging 13 procent is.
De toename is deels toe te schrijven aan de invoering van de Wet seksuele misdrijven, waardoor meer ongewenste handelingen strafbaar zijn geworden. Voor een ander deel komt de stijging volgens de politie doordat er meer aandacht in de media is, bijvoorbeeld voor het seksueel grensoverschrijdend gedrag in 'The Voice of Holland' en campagnes als 'Wij eisen de nacht op' na de dood van Lisa in augustus 2025. "Slachtoffers herkennen daardoor eerder dat wat hen is overkomen een misdrijf is."
Het aantal gevallen van moord of doodslag daalde van twintig naar tien. De slachtoffers waren zeven mannen en drie vrouwen, van wie er twee minderjarig waren. Een van hen was de 17-jarige Lisa. Zij werd na een stapavondje doodgestoken in Duivendrecht. Er zit een verdachte vast.
Het aantal overvallen in Amsterdam is met ongeveer een kwart teruggelopen, zowel op woningen als op ondernemers. Ook waren er vorig jaar minder gevallen van brandstichtingen en bomaanslagen in Amsterdam: 414 tegenover 524 in 2024. Het aantal explosies is weliswaar gedaald, maar nog steeds hoog. Burgemeester Femke Halsema spreekt dan ook liever van een afvlakking dan een echte daling, zo zei ze tijdens een gesprek met de driehoek op het stadhuis.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
4 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
10 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
10 uur geleden