Amsterdam wil meedoen met pilot wapenstok voor boa's
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema wil meedoen met de landelijke pilot waarbij buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) een wapenstok krijgen. Dat schrijft ze in een brief aan de gemeenteraad. De driehoek van politie, gemeente en Openbaar Ministerie heeft zich aangemeld bij minister Ferd Grapperhaus (Veiligheid en Justitie) die hiervoor maximaal tien gemeenten wil aanwijzen.
De pilot begint in het najaar en loopt een jaar. Halsema wil dat er maximaal twintig boa's per dienst in de binnenstad een zogenoemde korte wapenstok krijgen. In totaal zullen er zo'n veertig tot vijftig voor moeten worden getraind, verwacht ze.
Het gebruik van de wapenstok is volgens de burgemeester aan regels gebonden. "In de praktijk zal die alleen door de boa worden gebruikt in geval van (dreiging van) ernstig fysiek geweld tegen de boa. Doel is om de belager op afstand te houden. Zo kan de tijd worden overbrugd totdat de politie ter plaatse komt om de boa te ontzetten."
Bodycan
Amsterdam maakte verder bekend dat alle handhavers, zo'n vijfhonderd, definitief worden uitgerust met een zogeheten bodycam. Dat besluit volgt na een proef. De bodycam, een kleine draagbare camera aan het uniform, kan worden aangezet bij een dreigende situatie. Dit moet de veiligheid bij het werk verder verbeteren.
De Nederlandse Boa Bond voert woensdagmiddag met een paar honderd Amsterdamse boa's actie op de Dam om meer aandacht te vragen voor agressie tegen handhavers. Directe aanleiding is de mishandeling van een boa afgelopen vrijdag in de hoofdstad. Voorzitter van de vakbond Ruud Kuin liet maandag weten dat de deelname van Amsterdam in de landelijke pilot geen reden is om de actie af te blazen. "Wij staan achter de pilot. Wel willen we aan Den Haag laten zien dat het wat ons betreft allemaal veel sneller kan. Iedere dag zonder wapenstok is er een te veel."
De boa's leggen woensdag kort het werk neer. In een besloten bijeenkomst is er eerst ruimte voor het delen van ervaringen en emoties, waarna iedereen wordt bijgepraat over de politieke ontwikkelingen. Vervolgens trekt de groep naar de Dam voor het protest.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
2 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na de brand in een datacenter is verholpen, staat op de site. Sinds die brand, vorige week donderdag, kampte het CBS met problemen. Ook andere bedrijven die gebruikmaken van het datacenter in Almere merkten de gevolgen van de brand.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - De komende vier weken is het vaker warm en droger dan normaal. De kans op zomerse dagen, waarop de temperatuur minimaal 25,0 graden bedraagt, neemt volgens Weeronline toe.
5 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie in Apeldoorn heeft drie mensen aangehouden nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeregeldheden uitbraken bij een rotonde aan de Laan van Maten. De onrust ontstond nadat een groep demonstranten rond middernacht daar de confrontatie met de politie zocht. Dat gebeurde na een lichtjestocht eerder op de avond, waarmee gedemonstreerd werd tegen een azc in Apeldoorn.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.
13 uur geleden