Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amsterdam wil cruiseschepen in 2035 centrum uit hebben

Amsterdam wil cruiseschepen in 2035 centrum uit hebben

AMSTERDAM (ANP) - Het college van Amsterdam wil dat de cruiseterminal in 2035 het centrum van de stad uit is. Ook gaat het aantal cruiseschepen dat bij die passagiersterminal vlakbij het Centraal Station aanmeert bijna met de helft omlaag, van 190 naar maximaal honderd per jaar vanaf 2026.

Verder gaat de zogeheten Passengers Terminal Amsterdam (PTA) per direct terug naar één ligplaats en moeten cruiseschepen vanaf 2027 verplicht aan de walstroom, zo meldt het college donderdag. Walstroom moet zorgen voor minder vervuilende uitstoot en minder geluidsoverlast.

Met het weren van cruiseschepen wil de stad overtoerisme tegengaan en de leefbaarheid voor bewoners verbeteren. Vorig jaar nam de gemeenteraad een motie van D66 aan waarin werd opgeroepen cruiseschepen te weren en de cruiseterminal te verhuizen.

Overnames door Rotterdam

"Zeecruise is een vervuilende manier van toerisme en draagt bij aan de drukte en uitstoot in de stad. Door zeecruises te beperken, walstroom te verplichten en te streven naar een vertrek van de cruiseterminal (PTA) in 2035 van de huidige locatie, geeft het college op een verantwoorde manier invulling aan het voorstel van de gemeenteraad om te stoppen met zeecruise", zegt wethouder Hester van Buren (Haven).

Rotterdam is bereid veertig zeecruises over te nemen die vanaf 2026 niet meer in Amsterdam mogen aanmeren. Voor de hoofdstad betekent dat een gat aan inkomsten, omdat cruisetoeristen minder geld in de stad uitgeven, er minder toeristenbelasting wordt geïnd en er een lagere dividenduitkering is als aandeelhouder van het Havenbedrijf. Dit wordt meegenomen in de volgende Voorjaarsnota. "In de begroting voor 2025 worden nog geen gevolgen van dit besluit verwacht", aldus de wethouder.

Verplaatsing terminal

Er wordt nog onderzocht of de passagiersterminal van de Veemkade verplaatst kan worden naar de Coenhaven. "Op basis van dit haalbaarheidsonderzoek beslist het college in samenspraak met het Rijk, het Havenbedrijf en de provincie Noord-Holland of verplaatsing vanaf 2035 haalbaar is."

In april maakte het college al bekend het aantal riviercruises in de stad te willen halveren.

Meer uit Binnenland

Top OM zette streep door procesafspraken broer Bolle Jos

ROTTERDAM (ANP) - De top van het Openbaar Ministerie heeft op het laatste moment een streep gezet door procesafspraken die justitie met Harry L., de broer van 'Bolle Jos' Leijdekkers, bezig was te maken. Dat bleek dinsdag op een inleidende zitting tegen de 51-jarige L. bij de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt verdacht van het witwassen van onder meer 15 miljoen euro.

3 minuten geleden
Hoger beroep Belgische drugszaak waarin Bolle Jos is veroordeeld

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een groot deel van de veroordeelden en het Openbaar Ministerie gaan in hoger beroep in de omvangrijke Belgische drugszaak Costa. Daarin werd voortvluchtige Nederlandse drugscrimineel Jos Leijdekkers, alias Bolle Jos, eind juli veroordeeld tot veertien jaar cel.

6 minuten geleden
ANWB kreeg in zomer 15 procent meer medische hulpvragen

DEN HAAG (ANP) - De ANWB Alarmcentrale heeft dit jaar tijdens "een druk zomerseizoen" 15 procent meer medische hulpvragen gekregen vanuit het buitenland ten opzichte van vorig jaar. Vaak voorkomende medische hulpvragen gingen over buikklachten, letsel na een ongeval, oorontstekingen en andere infecties. "Die stijging zagen we terug in vrijwel alle populaire vakantielanden," zegt Victor Geskes, directeur van de ANWB Alarmcentrale. "Een duidelijke oorzaak is niet aan te wijzen, maar de aanhoudende hitte in delen van Europa kan daarbij zeker een rol hebben gespeeld."

52 minuten geleden
Vakbonden staken ondanks verzachten bezuiniging sociale zekerheid

UTRECHT (ANP) - De geplande acties en stakingen van de vakbonden tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid gaan door. Dat laten FNV en CNV weten. Het minderheidskabinet heeft de miljardenbezuiniging grotendeels uit de boeken gehaald, bevestigden Haagse bronnen aan het ANP na een bericht van RTL Nieuws. Maar dat is voor de vakbonden onvoldoende. "Aan ons ultimatum is niet voldaan. Daarom gaan we door met onze acties. We zien dat het kabinet beweegt, en dat laat zien dat actievoeren zin heeft", zegt FNV-voorzitter Hans Spekman.

58 minuten geleden
Aanhoudingen op A73 en A76 na schietpartij Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Bij politieacties aan het einde van de ochtend op de snelwegen A73 en A76 zijn diverse aanhoudingen verricht. Die aanhoudingen houden verband met het lopende onderzoek naar de schietpartij in Overasselt, meldt de politie. Om hoeveel aanhoudingen het gaat, deelt de politie nog niet.

2 uur geleden
Van Weel over schietpartij Overasselt: dit tolereren we niet

DEN HAAG (ANP) - "Dit geweld tolereren we niet", reageert justitieminister David van Weel op X op de schietpartij in Overasselt waarbij een dode viel en twee agenten gewond raakten. Op beelden die De Telegraaf heeft gepubliceerd is een grote groep bewapende mannen te zien die 's nachts door de plaats liep.

3 uur geleden
Gewonde agenten schietpartij Overasselt zijn buiten levensgevaar

OVERASSELT (ANP) - De twee agenten die eerder dinsdag gewond raakten bij de schietpartij in het Gelderse Overasselt zijn "gelukkig buiten levensgevaar", meldt de politie.

4 uur geleden