Amsterdam wil bijdragen aan herbouw Vondelkerk
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bijdragen aan de kosten voor de herbouw van de afgebrande Vondelkerk. Amsterdam zal afzien van 421.000 euro aan dividend over 2025 dat kerkeigenaar Stadsherstel dit jaar zou uitkeren aan de gemeente. Het geld moet dan wel ten goede komen aan het herstelwerk, zei wethouder Alexander Scholtes (monumenten) donderdag in de gemeenteraad.
De gemeente is aandeelhouder in Stadsherstel, dat in heel Amsterdam monumentale panden koopt, restaureert en beheert.
De Vondelkerk ging in de nieuwjaarsnacht in vlammen op. Naar de oorzaak loopt nog een onderzoek. Volgens buurtbewoners is er vuurwerk op het dak terechtgekomen dat vlam vatte. De politie kan dat nog niet bevestigen.
Crowdfunding
De crowdfunding die Stadsherstel op 3 januari heeft opgezet voor de wederopbouw, heeft tot en met donderdagochtend ruim 230.000 euro opgeleverd.
De herbouw van de Vondelkerk gaat naar verwachting tussen de 15 en 20 miljoen euro kosten. Het bedrag dat de verzekering zal uitkeren, zal waarschijnlijk niet toereikend zijn om de Vondelkerk te herbouwen en tegelijk ook te verduurzamen, zoals Stadsherstel wil.
CDA-fractieleider Rogier Havelaar stelde daarom voor dat de gemeente het door crowdfunding bijeengebrachte bedrag zou verdubbelen om de verduurzaming te bekostigen. Dat zou volgens hem ook anderen uitnodigen om bij te dragen. Wethouder Scholtes kon daar nog geen definitieve toezegging voor doen.
Meer uit Binnenland
MUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geƫist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
14 uur geleden