Amsterdam volgens Atlas meest aantrekkelijke stad om in te wonen
MSTERDAM (ANP) - Amsterdam blijft ook volgens de nieuwste Atlas voor gemeenten de meest aantrekkelijke stad van Nederland om in te wonen. De hoofdstad, die al jaren de lijst aanvoert, wordt gevolgd door Amstelveen, Leiden en Utrecht, laat maker Atlas Research weten. Die vergelijkt jaarlijks de vijftig grootste gemeenten van het land.
Arnhem heeft volgens deze editie de grootste zogenoemde "groenblauwe aantrekkelijkheid". Daarmee bedoelen de opstellers een combinatie van beplanting en water. De Gelderse stad is niet alleen dicht bij de Veluwe gelegen, het grootste natuurgebied van Nederland, maar heeft ook relatief veel water en groen in de stad. Op dit punt wordt Arnhem gevolgd door Zwolle en Velsen.
Mensen zijn niet alleen bereid om te betalen voor een woning in een wijk met veel groen of blauw, maar ook voor een woning op een plek met veel groen en blauw binnen acceptabele reistijd, stelt Atlas. Aan de andere kant lijkt het vooralsnog niet doorslaggevend voor hoe aantrekkelijk een woonplaats wordt gevonden.
Groen en blauw
De opstellers van de gemeentelijst wijzen erop dat de combinatie van klimaatverandering en vergrijzing de waarde van "groen en blauw" in de buurt des te groter maakt. Water en begroeiing zorgen immers voor schaduw en verkoeling. "Ouderen zijn bijzonder gevoelig voor hittestress en zullen dus veel baat hebben bij koelere straten in een veranderend klimaat. Juist in tijden van vergrijzing, waarin daarnaast wordt verwacht dat ouderen langer thuis blijven wonen, kan groen en blauw in de straat helpen om die beleidsdoelstelling te verwezenlijken", klinkt het.
Atlas Research vergelijkt jaarlijks de vijftig grootste gemeenten met elkaar op meer dan vijftig punten. Waar het gaat om verkoeling in de buurt van woningen, is Emmen een uitschieter. Daar staat het grootste aandeel van de woningen op minder dan 300 meter van een bron van verkoeling. De Drentse gemeente heeft op Amstelveen na ook "het grootste aandeel groen in de straat", melden de onderzoekers.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
29 minuten geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
30 minuten geledenNICOSIA (ANP) - Europa staat te veel aan de zijlijn bij de conflicten in het Midden-Oosten, zegt premier Rob Jetten voorafgaand aan de tweede dag van de informele EU-top op Cyprus. Later op de dag gaan de EU-leiders ook met onder meer leiders uit de golfregio, Libanon en Syrië in gesprek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal regio's waar natuurbranden kunnen ontstaan, neemt snel toe. In Flevoland, Gooi en Vechtstreek, Twente en Noord- en Oost-Gelderland geldt nu ook het hoogste waarschuwingsniveau door de aanhoudende droogte. Deze fase 2 is afgekondigd door de brandweer.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
17 uur geleden