Amsterdam UMC daagt Plasterk voor rechter om patentenkwestie
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC is naar de rechter gestapt in de kwestie over patenten en patentaanvragen voor kankertherapieën van Ronald Plasterk. Het academische ziekenhuis heeft bij de rechtbank in Den Haag een bodemprocedure aangespannen tegen Plasterk en CureVac Netherlands, bevestigt een woordvoerder berichtgeving van NRC.
Het academische ziekenhuis wil dat een onderzoeker van het Amsterdam UMC op de patenten en patentaanvragen als mede-uitvinder wordt aangemerkt. Ook eist het een deel van de waarde die de patenten vertegenwoordigen. Over de grootte van dat bedrag zei de woordvoerder zondag niets. Wanneer de zaak dient, is nog onbekend.
Eerder meldde het Amsterdam UMC al na onderzoek dat de onderzoeker, Jan Koster, als mede-uitvinder moet worden toegevoegd. In 2022 verkocht Plasterk zijn bedrijf Frame Therapeutics voor 32 miljoen euro aan CureVac, inclusief de patenten en patentaanvragen. "Een deel van de opbrengst ervan moet toekomen aan ons. Het is kennis die met publiek geld is betaald, en wij vinden dat een deel daarvan terug moet vloeien in het publieke domein", zegt de woordvoerder van het Amsterdam UMC.
De kwestie waar NRC meermaals over heeft bericht, kostte Plasterk het premierschap. Hij was de belangrijkste kandidaat van PVV-leider Geert Wilders, maar trok zich terug toen de zaak aan het licht kwam. Plasterk heeft steeds gezegd volledig integer te zijn.
Meer uit Gezond
LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden bepaalt op zijn vroegst op 9 december, maar mogelijk pas eind februari, of de Staat en enkele anderen mensen hebben misleid bij de vaccinatie tegen het coronavirus. Een coronasceptische club, Recht OpRecht, zegt dat dit is gebeurd en heeft daarom een bodemprocedure aangespannen. Die diende donderdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere ziekenhuizen hebben woensdag hun websites offline gehaald na de waarschuwing voor kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Bij andere ziekenhuizen is de hoofdpagina wel beschikbaar, maar zijn sommige diensten uit de lucht.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De insulinepennen die eerder deze maand zijn gestolen bij een Nederlandse groothandel kunnen online worden verkocht. Daarvoor waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De dienst heeft dat ook gedeeld met toezichthouders in andere Europese landen.
3 dagen geledenDELFT (ANP) - De crowdfunding voor de ontwikkeling van een alternatief voor het speculum, bekend als de eendenbek, heeft in totaal 223.210 euro opgebracht met 8421 donateurs. Dat meldt het Universiteitsfonds Delft van de TU Delft in een voortgangsbericht. Het ontwerp wordt de komende tijd afgerond en getest met patiënten en zorgprofessionals. Ook wordt bekeken hoe het nieuwe speculum kan worden toegepast in zorgsystemen in Europa, Kenia en Zuid-Afrika.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Er komt mogelijk een medicijn op de Nederlandse markt dat de levensduur van mensen met uitgezaaide alvleesklierkanker kan verlengen, meldt het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen. Na een proef met vijfhonderd patiënten kreeg het medicijn Rasonque een positief advies van het Europese geneesmiddelenbeoordelingscomité om te worden toegelaten tot de markt.
1 week geledenWAGENINGEN (ANP) - Klimaatverandering kan in Europa leiden tot grotere uitbraken van zowel het westnijlvirus als het daaraan verwante usutuvirus. Dat concludeert onderzoeker Mariken de Wit van Wageningen University & Research. De onderzoeksresultaten van haar proefschrift, dat ze donderdag verdedigt, kunnen volgens de universiteit bijdragen aan een betere voorbereiding op toekomstige uitbraken in Nederland.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.
1 week geleden