Amsterdam toneel van landelijk protest tegen windmolens
AMSTERDAM (ANP) - Tegenstanders van de komst van megawindturbines in de buurt van woningen en natuur voeren zaterdag actie in Amsterdam. Ze overhandigen handtekeningen aan burgemeester Femke Halsema, rollen een spandoek van 500 meter lang uit op de Dam en houden een manifestatie in het Westerpark. Initiatiefnemer van de actiedag is Windalarm, in samenwerking met actiegroepen uit het hele land.
Het protest begint met het overhandigen van een petitie met 20.000 handtekeningen aan de burgemeester op het stadhuis. Vervolgens gaan de betogers om 13.00 uur naar de Dam, waar ook het geluid van de grote windmolens te horen is. Vanaf het plein lopen de betogers naar het Westerpark, waar diverse sprekers het woord voeren.
De actiegroepen zijn tegen de plannen van veel gemeenten, waaronder Amsterdam, om megawindturbines te plaatsen bij woon- en natuurgebieden. Ze vrezen voor de gevolgen voor de volksgezondheid, zoals stress en slapeloosheid door de geluidshinder die de turbines veroorzaken.
Volgens de tegenstanders zijn de huidige klimaatakkoorddoelstellingen voor zon en wind op land al gehaald en zijn meer windmolens op het land daardoor niet meer nodig. Windalarm vindt dat de turbines een plek moeten krijgen in zee. De actiegroep voelt zich gesteund door veel landelijke politieke partijen en begrijpt niet dat de lokale overheden nog altijd nieuwe windturbines plannen.
Meer uit Binnenland
WIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) - De vijf mannen die nog vastzitten na de rellen bij een anti-asieldemonstratie in Wijk bij Duurstede, komen maandagavond vrij. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Ze blijven nog wel verdachten. De twee anderen die aangehouden werden, kwamen eerder al vrij.
35 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Meerdere supermarktketens in Nederland en België hebben dierenvoeding teruggeroepen, omdat bij controles blauwe stukjes plastic in het voer zijn gevonden. Lidl waarschuwde maandag voor mogelijke plasticvervuiling in honden- en kattenvoer. Albert Heijn en Jumbo hadden al eerder gemeld dat klanten een specifiek soort hondenvoer van hun huismerken beter niet aan hun huisdier kunnen geven.
56 minuten geledenBREDA (ANP) - De 19-jarige verdachte van het fatale verkeersongeval in Zeeland wordt dinsdagmiddag voorgeleid aan de rechter-commissaris "vanwege zijn strafrechtelijke betrokkenheid bij het ongeval". Dat meldt het Openbaar Ministerie Zeeland-West-Brabant. Het is nog niet duidelijk waar de bestuurder uit het Zeeuwse Hulst van verdacht wordt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft maandag Rafik A. veroordeeld tot 26 jaar cel voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. De 58-jarige A. bekleedde als verhoorder een hoge functie bij een militie, gelieerd aan het regime van de voormalige president Bashar al-Assad.
1 uur geledenDRONTEN (ANP) - De politie heeft een 42-jarige man aangehouden die mogelijk betrokken was bij de verdwijning van een destijds 36-jarige man uit Dronten. Marc Jaskulski raakte op 15 april 2024 vermist en de politie gaat ervan uit dat hij slachtoffer is geworden van een misdrijf. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Seyed A. (58) maandag dertig jaar celstraf opgelegd voor het doden van zijn buurvrouw in september 2024 in Rijswijk (Zuid-Holland). Het 38-jarige slachtoffer werd doodgeschoten in het portiek van hun flat aan de Galjoenstraat, voor de ogen van haar 4-jarige zoontje. "Een ijzingwekkende femicide", aldus de rechtbank.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft maandag de 59-jarige René F. uit Schiedam vrijgesproken van betrokkenheid bij de vergismoord op Rob Zweekhorst in 2014. De ggz-directeur werd op 1 januari van dat jaar doodgeschoten in het Zuid-Hollandse Berkel en Rodenrijs. Het Openbaar Ministerie had 24 jaar cel geëist tegen F., maar de rechtbank zag te weinig bewijs voor een veroordeling.
4 uur geleden