Amsterdam telt ondanks maatregelen zeker meer dan 15.000 daklozen
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn ondanks de vele maatregelen om de daklozenproblematiek aan te pakken 15.731 mensen (dreigend) dakloos, meldt de gemeente op basis van registraties bij instanties over het eerste kwartaal van dit jaar. Omdat niet iedereen in beeld is bij een instantie gaat de gemeente ervan uit dat het werkelijke aantal enkele duizenden daklozen meer bedraagt.
De gemeente spreekt van "een schrikbarend hoog aantal". Eerder werden de cijfers gebaseerd op het aantal opvangplekken, maar de nieuwste cijfers komen voort uit een inschatting op basis van de ETHOS-methode. Bij die methode komen ook mensen in minder zichtbare dakloze situaties in beeld, zoals jongvolwassenen of vrouwen en kinderen die bij bekenden verblijven. Deze groep neemt volgens een woordvoerder van de gemeente toe in de stad. Amsterdam hoopt volgend jaar mee te doen aan de ETHOS-telling van het Kansfonds en de Hogeschool Utrecht, om zo cijfers te kunnen vergelijken en beter beleid te kunnen maken.
Omdat de thuislozenproblematiek al veel langer speelt in de hoofdstad, is flink geïnvesteerd in maatregelen. Zo heeft de gemeente de afgelopen maanden meer dan 350 extra tijdelijke woonplekken gerealiseerd, komen er nog drie extra opvanglocaties die goed zijn voor negentig plekken bij en wordt ingezet op wonen buiten de stad en hospitaverhuur. Toch blijkt dit niet voldoende te zijn.
Zorgen over coalitieplannen
"Ons hulpaanbod staat niet in verhouding tot de vraag die op ons afkomt. Straatwerkers werken tegen de klippen op, maar geven aan dat met een toenemend aantal dakloze mensen - waaronder EU(arbeids)migranten - en de beperkte doorstroommogelijkheden, de opties steeds beperkter worden om kwetsbare mensen snel op te vangen", aldus wethouder Rutger Groot Wassink.
Ook maakt Amsterdam zich "erg zorgen" over de gevolgen van de landelijke plannen van de nieuwe coalitie PVV, VVD, NSC en BBB voor de daklozenproblematiek. De gemeente denkt dat het aantal daklozen onder dit nieuwe kabinet gaat stijgen, omdat de coalitiepartijen van plan zijn om de financiering voor Landelijke Vreemdelingenvoorzieningen (LVV) stop te zetten en de spreidingswet in te trekken. De LVV biedt mensen die geen verblijf hebben gekregen in Nederland, maar niet zijn teruggekeerd naar hun thuisland, onderdak en begeleiding. De spreidingswet moet zorgen voor een eerlijkere verdeling van asielzoekers over het land. Zonder deze maatregelen voorziet Amsterdam meer mensen op straat en juist minder beschikbare opvangplekken.
Meer uit Binnenland
GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On in Amsterdam gaat dit weekeinde definitief niet door. De gemeente heeft zaterdag op het laatste moment de vergunning voor het feest ingetrokken. De organisator spande een kort geding aan om het besluit terug te laten draaien, maar de rechter heeft dat afgewezen. De reden daarvoor is nog niet bekend.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag drie mensen aangehouden. Twee personen voor belediging en één voor het zich niet kunnen legitimeren. De demonstraties verliepen verder zonder grote incidenten. Even na 15.00 uur verlieten de laatste actievoerders het terrein voor het azc. Zij zijn vervolgens buiten het dorp in bussen gestapt.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.
11 uur geleden