Amsterdam Museum opent binnenplaats om Gouden Koets te tonen
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel koning Willem-Alexander donderdag bekendmaakte dat de Gouden Koets voorlopig niet meer wordt gebruikt, is het rijtuig de komende tijd nog wel te zien op de binnenplaats van het Amsterdam Museum. Vanaf zaterdag opent het museum de poorten naar de buitenruimte waar de omstreden koets in een glazen behuizing staat. Daar kan het publiek nog tot eind februari gratis een kijkje nemen.
Zoals het er nu naar uitziet, blijven de musea voorlopig nog dicht vanwege de vele coronabesmettingen. Op deze manier wil het museum mensen de kans geven toch naar de koets te komen kijken. De bijbehorende tentoonstelling, die de koning in juni zelf opende, is online te zien. Volgens het museum houden beveiligers in de gaten of het niet te druk wordt op de binnenplaats.
De koets heeft een grote restauratie achter de rug en was na ruim vijf jaar weer te zien. Het rijtuig ligt al langere tijd onder vuur vanwege het paneel Hulde der Koloniën, geschilderd door Nicolaas van der Waay, waar slaven op zijn afgebeeld. Een groeiend aantal mensen ziet de koets als beladen erfgoed en vindt dat hij daarom niet meer gebruikt zou mogen worden. De koning vertelde donderdag in een videoboodschap dat Nederland er nu niet klaar voor is om de koets weer in gebruik te nemen.
Peiling
Het Amsterdam Museum peilt tijdens de tentoonstelling de meningen over het rijtuig. Uit de eerste bevindingen komt naar voren dat die zeer uiteenlopen. De volledige resultaten worden later bekend.
"We hebben begrip voor het besluit van de koning", zegt Margriet Schavemaker, artistiek directeur van het museum. "Als museum denken we - juist ook omdat we dit hebben ervaren in onze eigen tentoonstelling en museum - dat een object als de Gouden Koets het best tot zijn recht komt in een museale context omdat er ruimte is voor verdieping en gelaagdheid en er een gesprek op gang komt."
Geschiedenis
Het rijtuig gaat eind februari terug naar Den Haag. Vanwege een geplande renovatie van het Amsterdam Museum kan hij hier ook niet langer blijven staan.
De Gouden Koets was een cadeau van de Amsterdammers bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898. Ze nam het rijtuig in 1901 pas in gebruik bij haar huwelijk, vermoedelijk omdat haar moeder voor de inhuldiging al een andere koets had besteld. Sindsdien deed het rijtuig dienst bij huwelijken en doopfeesten van de Oranjes en sinds 1903 op Prinsjesdag.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
2 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat de stop op asielbesluiten in de Verenigde Staten "nog lange tijd" zal duren. De maatregel werd ingevoerd nadat vorige week bij het Witte Huis twee reservisten van de National Guard waren neergeschoten en een van hen om het leven kwam. De verdachte is een Afghaanse statushouder.
7 uur geleden