Amsterdam: miljoen euro voor slachtoffers oorlog Israël en Hamas
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt een miljoen euro beschikbaar voor de slachtoffers van de oorlog tussen Israël en Hamas. Het geld is bedoeld voor humanitaire hulp en gaat naar het Rode Kruis. Die besteedt het geld aan voedsel, water en medische zorg voor burgers. "Amsterdam geeft hiermee gehoor aan de dringende oproep van de Verenigde Naties om extra internationale bijstand", aldus de gemeente.
Het college van burgemeester en wethouders zegt zich "grote zorgen" te maken over de gevolgen van deze oorlog voor de burgers in de regio. "Elke dag vallen er burgerslachtoffers en in Gaza nemen de tekorten aan water, medicijnen en voedsel steeds verder toe. Het college veroordeelt het geweld tegen onschuldige burgers en roept alle partijen op tot het respecteren van humanitair oorlogsrecht en humanitaire beginselen. Dat betekent onder meer dat hulpverleners en hulpgoederen toegang krijgen tot bezette gebieden en dat burgers en humanitaire hulpverleners worden ontzien."
Sinds de inval van Hamas in Israël vorig weekend is er in de hoofdstad het zogeheten draaiboek Vrede in werking. "Dit houdt in dat het college, de politie, en de stadsdelen contact onderhouden met diverse netwerken en gemeenschappen", aldus burgemeester Femke Halsema vorige week in de gemeenteraad. Het college zegt verder ook te begrijpen dat het dodelijk geweld in Gaza en Israël leidt tot "verdriet, boosheid en zorgen" onder Amsterdammers. "Het college is zeer zich bewust van de emoties en uiteenlopende opvattingen in de stad. We zijn van mening dat hier altijd vreedzaam uiting aan mag worden gegeven, maar we willen ervoor waken dat de oorlog onze stad in zijn greep krijgt."
Afgelopen week waren er in Amsterdam meerdere demonstraties vanwege het conflict. Een pro-Palestijnse mars afgelopen zondag en een pro-Israël-demonstratie vorige week donderdag op de Dam trokken duizenden mensen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.
5 uur geledenEPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
11 uur geleden