Amsterdam: maatregelen bestaanszekerheid na uitblijven actie Rijk
AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt met eigen maatregelen voor burgers die het financieel moeilijk hebben. Het college van burgemeester en wethouders presenteert vrijdag de zogeheten Agenda Bestaanszekerheid. Ze doen dat omdat "vanuit het Rijk structurele maatregelen uitblijven", aldus wethouders Marjolein Moorman (Armoede en Schuldhulpverlening) en Rutger Groot Wassink (Sociale Zaken).
"In deze agenda komt Amsterdam met een totaalpakket aan maatregelen, wat ervoor zorgt dat mensen met weinig geld zoveel mogelijk op ons kunnen rekenen", aldus de wethouders. "We hebben bestaande regelingen tegen het licht gehouden, regelingen verbeterd en het is een basis om nieuwe maatregelen aan toe te voegen. Daarnaast volgen we het advies van de Commissie Sociaal Minimum door meer te werken vanuit vertrouwen. Maar voor structurele verbeteringen in de bestaanszekerheid moet het nieuwe kabinet snel aan de slag, want gemeenten zitten aan de grens van wat zij kunnen doen voor hun inwoners."
Zo wil de gemeente bijvoorbeeld eigen ambtenaren, buurtteam en de GGD trainen met minder wantrouwen naar eigen burgers te kijken. "De omgang met Amsterdammers moet anders en hulpvaardiger." Ook wil de gemeente een scherper onderscheid maken tussen burgers die bewust misbruik maken van regelingen en toeslagen, en burgers die onbewust een fout maken.
Bijzondere bijstand
Ook wil de gemeente het makkelijker maken om zogeheten bijzondere bijstand aan te vragen. Dat is bijstand voor onvoorziene kosten. De regels daarvoor worden simpeler en aanvragers hoeven minder documenten aan te leveren. "Zo wordt het laagdrempeliger om een beroep te doen op bijzondere bijstand", aldus de wethouders. Ook wordt de giftendrempel, een maximumbedrag dat mensen als gift mogen ontvangen zonder te worden gekort op hun uitkering, verhoogd van 1200 euro naar 1800 euro.
Verder doet de gemeente ook mee met enkele onderzoeken rondom bestaanszekerheid. Zo is de gemeente in november een pilot gestart om dakloze personen binnen één dag uitsluitsel te geven over hun recht op bijstand, waarna ze binnen 24 uur worden uitbetaald. "Bij positieve uitkomsten van de proef kan dit beschikbaar worden gemaakt voor alle bijstandsgerechtigden", aldus de gemeente over de pilot. Amsterdam doet volgend jaar ook mee met het onderzoek Gewoon Geld Geven, waarbij driehonderd bijstandsgezinnen maandelijks 150 euro extra krijgen.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
5 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
11 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
12 uur geleden