Amsterdam gaat miljoenen investeren in aanpak schoolveiligheid
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam investeert de komende jaren bijna 4,5 miljoen euro in de verbetering de van veiligheid op Amsterdamse scholen. Dat schrijven burgemeester Femke Halsema en wethouders Marjolein Moorman (Onderwijs) en Sofyan Mbarki (MBO & Jongerenwerk) vrijdag in een brief. Met het geld komt de gemeente tegemoet aan de groeiende vraag van scholen naar ondersteuning bij veiligheidsvraagstukken.
Volgens de gemeente is er momenteel "sprake van een verharding van de samenleving en verharding en verjonging van de jeugdcriminaliteit", die via de straat en andere leefwerelden van jongeren de scholen binnenkomen. Dat leidt op scholen en mbo-instellingen tot problemen. "In de meest heftige gevallen gaat het om het dragen van (steek)wapens, ronselen van leerlingen voor (drugsgerelateerde) criminele activiteiten, en meidenproblematiek (als seksuele uitbuiting)", schrijven de bestuurders.
"Scholen horen een veilige, fijne plaats te zijn voor leerlingen en onderwijspersoneel", aldus Moorman. "2,5 jaar geleden zijn we gestart met het programma schoolveiligheid omdat we zagen dat verharding op straat ook de scholen binnensloop. Met het programma schoolveiligheid helpen we schoolteams om de leeromgeving zo veilig mogelijk te houden. Dat heeft afgelopen jaren goed gewerkt en daarom intensiveren we onze inzet."
Er wordt onder meer ingezet op extra aanwezigheid van zogeheten straatcoaches bij en rond scholen. Verder wordt het zogeheten Operationeel Team Schoolveiligheid (OTSV) ook beschikbaar voor basisscholen. Dit team is eerder al opgericht om middelbare scholen en mbo's te helpen met veiligheidsproblemen. Verder wil de gemeente ook trainingen aanbieden aan onderwijsprofessionals, zodat zij signalen van veiligheidsproblematiek kunnen herkennen en waar nodig hulp kunnen inschakelen.
Basisschool De Notenkraker in Amsterdam-Zuid bleef eind mei dicht omdat er een dreigement was binnengekomen via Snapchat. De week ervoor besloot de middelbare school Spinoza20first in Amsterdam-Oost de deuren dicht te doen vanwege een bedreiging. Daarvoor werd toen een minderjarige Amsterdammer aangehouden. Eind vorige maand meldde de Amsterdamse driehoek (burgemeester, Openbaar Ministerie en politie) dat bijna twintig scholen een onlinebedreiging hadden gekregen, maar dat er geen aanwijzingen waren van een "reële dreiging".
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
23 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
38 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
16 uur geleden