Amsterdam gaat miljoenen investeren in aanpak schoolveiligheid
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam investeert de komende jaren bijna 4,5 miljoen euro in de verbetering de van veiligheid op Amsterdamse scholen. Dat schrijven burgemeester Femke Halsema en wethouders Marjolein Moorman (Onderwijs) en Sofyan Mbarki (MBO & Jongerenwerk) vrijdag in een brief. Met het geld komt de gemeente tegemoet aan de groeiende vraag van scholen naar ondersteuning bij veiligheidsvraagstukken.
Volgens de gemeente is er momenteel "sprake van een verharding van de samenleving en verharding en verjonging van de jeugdcriminaliteit", die via de straat en andere leefwerelden van jongeren de scholen binnenkomen. Dat leidt op scholen en mbo-instellingen tot problemen. "In de meest heftige gevallen gaat het om het dragen van (steek)wapens, ronselen van leerlingen voor (drugsgerelateerde) criminele activiteiten, en meidenproblematiek (als seksuele uitbuiting)", schrijven de bestuurders.
"Scholen horen een veilige, fijne plaats te zijn voor leerlingen en onderwijspersoneel", aldus Moorman. "2,5 jaar geleden zijn we gestart met het programma schoolveiligheid omdat we zagen dat verharding op straat ook de scholen binnensloop. Met het programma schoolveiligheid helpen we schoolteams om de leeromgeving zo veilig mogelijk te houden. Dat heeft afgelopen jaren goed gewerkt en daarom intensiveren we onze inzet."
Er wordt onder meer ingezet op extra aanwezigheid van zogeheten straatcoaches bij en rond scholen. Verder wordt het zogeheten Operationeel Team Schoolveiligheid (OTSV) ook beschikbaar voor basisscholen. Dit team is eerder al opgericht om middelbare scholen en mbo's te helpen met veiligheidsproblemen. Verder wil de gemeente ook trainingen aanbieden aan onderwijsprofessionals, zodat zij signalen van veiligheidsproblematiek kunnen herkennen en waar nodig hulp kunnen inschakelen.
Basisschool De Notenkraker in Amsterdam-Zuid bleef eind mei dicht omdat er een dreigement was binnengekomen via Snapchat. De week ervoor besloot de middelbare school Spinoza20first in Amsterdam-Oost de deuren dicht te doen vanwege een bedreiging. Daarvoor werd toen een minderjarige Amsterdammer aangehouden. Eind vorige maand meldde de Amsterdamse driehoek (burgemeester, Openbaar Ministerie en politie) dat bijna twintig scholen een onlinebedreiging hadden gekregen, maar dat er geen aanwijzingen waren van een "reële dreiging".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is woensdag bij de landmacht een opleiding tot reservist begonnen "omdat onze veiligheid niet meer vanzelfsprekend is", aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Als ze klaar is met haar opleiding, krijgt ze de rang van luitenant-kolonel.
10 minuten geledenDELFT (ANP) - Delft biedt alsnog excuses aan voor het onderzoek dat de gemeente liet uitvoeren naar de Delftse islamitische gemeenschap, waaronder het bestuur en de bezoekers van de Al-Ansaar-moskee. "Ik ben mij bewust van de impact en de pijn die dit onderzoek heeft veroorzaakt. Namens de gemeente Delft wil ik daarvoor mijn oprechte spijt betuigen", schrijft burgemeester Alexander Pechtold in een verklaring op de website van de gemeente.
2 uur geledenALMELO (ANP) - Een medewerkster van een zorginstelling in Wierden (Overijssel) blijft negentig dagen langer in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank Overijssel bepaald. De vrouw zou drie bewoners van een instelling opzettelijk insuline hebben gegeven, zonder medische noodzaak. Hierdoor zouden bloedsuikerwaarden bij hen mogelijk zijn gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden, meldde het Openbaar Ministerie eerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft woensdag veertien maanden cel opgelegd, waarvan twee voorwaardelijk, aan de 20-jarige Sonny W. uit Den Haag. Hij zou samen met een medeverdachte van plan zijn geweest om vorig jaar februari in Rotterdam iemand in zijn been te schieten, een zogenoemde 'legday'. W. zou dat volgens justitie samen doen met een 16-jarige jongen, maar die overleed na een incident met een vuurwapen op het Hofstad Lyceum in Den Haag.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben in de nacht van dinsdag op woensdag 2111 asielzoekers overnacht. Dat zijn er iets minder dan een dag eerder. Het aantal zit wel nog altijd boven de 2100, een niveau dat de afgelopen maanden niet was bereikt.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Steeds meer mensen hebben griep onder de leden. Daardoor lijkt een epidemie in zicht, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 uur geledenDEN HOORN (ANP) - De politie heeft een sms gestuurd aan alle telefoons die in de buurt waren toen een 16-jarige jongen op donderdag 22 januari werd doodgestoken aan de Spoorplaats in Den Hoorn. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van Omroep West, die schrijft over een "sms-bom".
3 uur geleden