Amsterdam blijft veiligheidsrisicogebied, demonstraties mogen
AMSTERDAM (ANP) - Vanaf donderdagmiddag is het weer mogelijk om te demonstreren in Amsterdam. Wel blijft de hele stad tot maandag 12.00 uur aangemerkt als veiligheidsrisicogebied en mag de politie preventief fouilleren. Dat heeft de gemeentelijke driehoek (burgemeester, politie en Openbaar Ministerie) besloten.
De gemeente zegt dat de noodverordening, inclusief het algemeen demonstratieverbod, die vorige week vrijdag werd ingesteld "niet langer aanvaardbaar of juridisch houdbaar" is, schrijft burgemeester Femke Halsema in een brief aan de gemeenteraad. Het demonstratieverbod vergt bovendien veel politie-inzet.
Demonstraties zonder ontheffing zijn daarom sinds donderdag 12.00 weer mogelijk, al blijft "de vrees voor wanordelijkheden actueel". De gemeente beoordeelt aangemelde demonstraties en kan er extra voorwaarden aan verbinden of ze, in uiterste gevallen, verbieden.
Verlenging
De driehoek beslist maandagochtend of de resterende maatregelen rond het veiligheidsrisicogebied en preventief fouilleren moeten worden verlengd.
De gemeente stelde vrijdagavond na ongeregeldheden rond de wedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv een noodverordening in die demonstraties in de hele stad verbood. De noodverordening gold tot maandagochtend, maar werd met drie dagen verlengd. Ondanks het demonstratieverbod gingen mensen meermaals de straat op. Woensdagavond verzamelden zich opnieuw enkele honderden pro-Palestijnse activisten op de Dam in Amsterdam. In totaal werden 281 mensen aangehouden.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
45 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als in voorgaande jaren zijn de meeste lintjes toegekend aan inwoners van Rotterdam. Zestig mensen uit de Maasstad kregen vrijdag een koninklijke onderscheiding tijdens de lintjesregen. Vorig jaar waren het er 50 en een jaar eerder 49.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Actrice en regisseuse Willeke van Ammelrooy heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege haar "exceptionele verdiensten op het terrein van film en toneel". Bij de lintjesregen werden ook schrijfster Esther Verhoef, muzikant Ton Scherpenzeel en drag queen Dolly Bellefleur geëerd.
2 uur geleden