Amsterdam blijft veiligheidsrisicogebied, demonstraties mogen
AMSTERDAM (ANP) - Vanaf donderdagmiddag is het weer mogelijk om te demonstreren in Amsterdam. Wel blijft de hele stad tot maandag 12.00 uur aangemerkt als veiligheidsrisicogebied en mag de politie preventief fouilleren. Dat heeft de gemeentelijke driehoek (burgemeester, politie en Openbaar Ministerie) besloten.
De gemeente zegt dat de noodverordening, inclusief het algemeen demonstratieverbod, die vorige week vrijdag werd ingesteld "niet langer aanvaardbaar of juridisch houdbaar" is, schrijft burgemeester Femke Halsema in een brief aan de gemeenteraad. Het demonstratieverbod vergt bovendien veel politie-inzet.
Demonstraties zonder ontheffing zijn daarom sinds donderdag 12.00 weer mogelijk, al blijft "de vrees voor wanordelijkheden actueel". De gemeente beoordeelt aangemelde demonstraties en kan er extra voorwaarden aan verbinden of ze, in uiterste gevallen, verbieden.
Verlenging
De driehoek beslist maandagochtend of de resterende maatregelen rond het veiligheidsrisicogebied en preventief fouilleren moeten worden verlengd.
De gemeente stelde vrijdagavond na ongeregeldheden rond de wedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv een noodverordening in die demonstraties in de hele stad verbood. De noodverordening gold tot maandagochtend, maar werd met drie dagen verlengd. Ondanks het demonstratieverbod gingen mensen meermaals de straat op. Woensdagavond verzamelden zich opnieuw enkele honderden pro-Palestijnse activisten op de Dam in Amsterdam. In totaal werden 281 mensen aangehouden.
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - De zoon van regisseur Sunny Bergman heeft dinsdag aangifte gedaan van een geweldsincident dat begin november plaatsvond tijdens een festival in Venlo. Dat heeft Bergman aan het ANP bevestigd. Haar zoon wilde al eerder aangifte doen, maar de politie kon deze pas op 25 november opnemen.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De NVJ is bang dat de bezuinigingen bij AVROTROS en BNNVARA de diversiteit en pluriformiteit van de publieke omroep gaan raken. Dat schijft de journalistenvakbond in een verklaring op de website Villamedia. Beide omroepen maakten dinsdag bekend per 2027 een flink aantal grote programma's te moeten schrappen.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Presentatoren van de publieke omroep reageren teleurgesteld op de aankondiging dinsdag dat BNNVARA en KRO-NCRV stoppen met een paar populaire programma's.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Maritiem Museum Rotterdam toont vanaf donderdag een historisch topstuk dat aan de basis stond van de dam in de Rotte en de stad Rotterdam. Het gaat om een zogenoemde punter, een middeleeuws scheepje, dat omstreeks 1270 werd gebruikt om de dam te bouwen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Meerdere leden van het Amerikaanse Congres willen dat de regering de verdwenen panelen over zwarte militairen op de begraafplaats in het Limburgse Margraten terugplaatst. Ook vragen ze om opheldering over de kwestie, aldus de politici in een brief waar De Limburger eerder over berichtte.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft Suriname gefeliciteerd met vijftig jaar onafhankelijkheid van Nederland. Hij deed dat bij de officiƫle opening van het Suriname Museum in Amsterdam, waar hij een plaquette onthulde. Willem-Alexander feliciteerde ook het nieuwe museum. Hij prees het doorzettingsvermogen van de initiatiefnemers en het resultaat ervan "na vier jaar keihard werken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwenorganisaties WOMEN Inc., LINDA. en LINDA.meiden hebben een petitie voor een nationaal actieplan om geweld tegen vrouwen te stoppen aangeboden aan Tweede Kamerleden in Den Haag. De organisaties willen dat de politiek maatregelen neemt tegen dit structurele probleem, omdat vrouwen veilig moeten kunnen zijn in Nederland, schrijven ze. Ruim 33.000 mensen hebben de petitie ondertekend.
3 uur geleden