Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty wil dat FIFA veel meer opkomt voor migranten in Qatar

Amnesty wil dat FIFA veel meer opkomt voor migranten in Qatar

AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International roept wereldvoetbalbond FIFA op veel meer te doen voor migranten in Qatar. "Zij moeten de regering daar onder druk zetten om nieuwe wetten voor arbeiders beter uit te voeren", zegt Ruud Bosgraaf van de mensenrechtenorganisatie. "Als dat niets oplevert, moeten ze zelf controles op bouwplaatsen uitvoeren."

Bosgraaf ziet veel verbeteringen in Qatar sinds het emiraat in 2010 het WK kreeg toegewezen. Het kafala-systeem, dat werknemers eigendom maakte van werkgevers, is op papier afgeschaft. Qatar heeft nu ook een hitteprotocol en minimumloon. "Maar helaas worden die veranderingen lang niet door iedere werkgever geaccepteerd", aldus Bosgraaf. "En de regering van Qatar doet daar weinig aan. Daar ligt een rol voor de FIFA."

Amnesty hoort nog steeds verhalen over migranten die geen loon ontvangen of niet van werkgever durven te veranderen. "Bovendien doet Qatar er alles aan om de cijfers van het aantal overleden migranten te verbergen", aldus Bosgraaf. "Dat is slecht voor hun imago. En ze hoeven dan de families van de dode arbeiders niet te compenseren. Qatar erkent dat afgelopen tien jaar zo'n 15.000 migranten zijn overleden. Maar ze vertellen niet hoeveel doden er direct aan het WK gerelateerd zijn."

Reactie FIFA

FIFA-voorzitter Gianni Infantino zei onlangs dat dit er drie zijn, maar volgens Amnesty ligt dat aantal veel hoger. "Wij weten enkele duizenden", aldus Bosgraaf. "Maar overleden migranten gaan helaas nog steeds vaak op dezelfde dag de kist in, zonder dat onderzocht wordt hoe ze zijn overleden. Ik weet dat autopsie lastig is omdat je daar uit geloofsovertuiging niet snel in lichamen snijdt. Maar wij spreken vrouwen en kinderen van migranten die graag willen weten waarom hun man of vader overleden is."

De mensenrechtenorganisatie riep de Nederlandse voetbalbond KNVB de afgelopen jaren vaak op om zich uit te spreken. "De KNVB heeft zich lang stilgehouden als het om de positie van migranten in Qatar ging. Maar het afgelopen jaar hebben ze zich enorm ingezet", vindt Bosgraaf. "Net als veel Scandinavische voetbalbonden. Helaas geldt dat niet voor machtige bonden van Duitsland, Engeland, Frankrijk en Spanje. Zij zouden de FIFA veel meer onder druk moeten zetten." Amnesty zou ook graag zien dat de KNVB zich publiekelijk uitspreekt dat de FIFA meer druk moet uitoefenen op de regering van Qatar om alle nieuwe wetten voor migranten beter na te leven.

Bosgraaf waardeert het dat bondscoach Louis van Gaal afgelopen week zei dat het WK puur vanwege financiële redenen aan Qatar is toegewezen. "Eindelijk heeft hij zich eens uitgesproken. Alleen had hij ook iets over de positie van de migranten moeten zeggen en dat de FIFA daar meer aan moet doen. Hij is een grootheid. Wat hij zegt komt aan, ook bij de FIFA."

Meer uit Voetbal

PSV na eenvoudige zege op Heerenveen in halve finale beker

EINDHOVEN (ANP) - PSV staat in de halve finale van de KNVB-beker. Het elftal van Peter Bosz schakelde op woensdagavond sc Heerenveen met een 4-1-overwinning uit. De loting is vrijdag.

6 minuten geleden
Bosz verkiest Gasiorowski boven Obispo centraal achterin

EINDHOVEN (ANP) - Peter Bosz geeft met PSV tegen sc Heerenveen de voorkeur aan Yarek Gasiorowski als centrale verdediger boven Armando Obispo. De international van Curaçao zit wederom op de bank naast de coach van de club uit Eindhoven.

2 uur geleden
Meer voetbaltransfers dan vorige winterperiode in betaald voetbal

ZEIST (ANP) - In de transferperiode deze winter zijn in het Nederlandse betaald voetbal 228 voetballers van club gewisseld. Dat is 27 keer meer dan in de winterse transferperiode halverwege het vorige seizoen, meldt voetbalbond KNVB.

5 uur geleden
Boete voor Inter en zonder fans naar uitduels na vuurwerkbom

MILAAN (ANP) - Een sportrechter heeft Internazionale een boete van 50.000 euro opgelegd voor de vuurwerkbom die zondag in de buurt van doelman Emil Audero van tegenstander Cremonese ontplofte. De club mag ook tot 23 maart van de Italiaanse voetbalbond geen supporters meenemen naar uitduels in de Serie A.

5 uur geleden
Oud-Oranjespeelster Van Lunteren verlengt voetbalcarrière weer

ALKMAAR (ANP) - Desiree van Lunteren (33) heeft opnieuw bijgetekend bij AZ Vrouwen. De voormalig speelster van het Nederlands elftal had al eens afscheid genomen van het voetbal, maar keerde in 2023 terug bij AZ. Haar contract in Alkmaar loopt nu tot medio 2029.

11 uur geleden
Erdogan helpt bij transfer middenvelder Kanté naar Fenerbahçe

ISTANBUL (ANP) - Fenerbahçe heeft de Franse middenvelder N'Golo Kanté (34) aangetrokken van de Saudische club Al-Ittihad. De deal leek gestrand, maar door bemiddeling van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan is de transfer alsnog rondgekomen.

11 uur geleden
FC Den Bosch-fans ook na rechtszaak niet welkom in Helmond

HELMOND (ANP) - Supporters van FC Den Bosch zijn vrijdagavond niet welkom bij de uitwedstrijd tegen Helmond Sport in de eerste divisie. De rechtbank Oost-Brabant heeft woensdag besloten dat de burgemeester de komst van uitsupporters voor het duel mag verbieden.

11 uur geleden