Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty: Taliban verwoesten miljoenen vrouwenlevens

Amnesty: Taliban verwoesten miljoenen vrouwenlevens

KABUL (ANP) - De levens van miljoenen vrouwen en meisjes in Afghanistan zijn volgens Amnesty International verwoest sinds de machtsovername van de Taliban. Amnesty schrijft in een nieuw rapport dat hun mensenrechten drastisch ingeperkt worden.

De Taliban beloofden de rechten van vrouwen te beschermen toen zij in de zomer van 2021 aan de macht kwamen in Afghanistan, maar Amnesty noemt het beleid nu "draconisch". "Elke dagelijkse bezigheid - naar school gaan, werken, het huis verlaten - staat onder controle en wordt zwaar ingeperkt", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van de mensenrechtenorganisatie.

Vrouwen zouden volgens het rapport geen bescherming meer hebben tegen huiselijk geweld en onderdrukking. Ook is het aantal kindhuwelijken en gedwongen huwelijken toegenomen in het afgelopen jaar, omdat mensen financieel niet in staat zijn om zelf voor hun kinderen te zorgen. Als vrouwen vreedzaam protesteren, worden ze vaak bedreigd, gearresteerd, vastgezet en gemarteld. Sommige vrouwen zouden zelfs "verdwijnen".

Voor het rapport sprak Amnesty met meerdere vrouwen die in de cel hebben gezeten. Zij omschrijven hoe ze geslagen, getrapt en gemarteld zijn door de Taliban. Mensen werden geslagen tussen hun benen en borsten om te voorkomen dat ze foto's van hun verwondingen zouden delen met de buitenwereld. Volgens de mensenrechtenorganisatie hadden de vrouwen in de gevangenis ook een gebrek aan voedsel, water, ventilatie, sanitaire producten en gezondheidszorg.

Amnesty wil dat de Taliban het beleid drastisch wijzigen, maar Callamard roept ook de internationale gemeenschap op dit af te dwingen met gerichte sancties. "Als de internationale gemeenschap er niet in slaagt iets te doen, laat het de vrouwen en meisjes in Afghanistan in de steek."

Meer uit Buitenland

Rusland: vooruitgang in onderhandelingen, praten graag verder

MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.

2 uur geleden
Premier India dringt aan op terugkeer naar vrede in de wereld

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.

2 uur geleden
Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

14 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

17 uur geleden
Rusland blokkeert nu ook Snapchat om terrorisme

MOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.

17 uur geleden
Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

21 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

21 uur geleden