Amnesty: Taliban verwoesten miljoenen vrouwenlevens
KABUL (ANP) - De levens van miljoenen vrouwen en meisjes in Afghanistan zijn volgens Amnesty International verwoest sinds de machtsovername van de Taliban. Amnesty schrijft in een nieuw rapport dat hun mensenrechten drastisch ingeperkt worden.
De Taliban beloofden de rechten van vrouwen te beschermen toen zij in de zomer van 2021 aan de macht kwamen in Afghanistan, maar Amnesty noemt het beleid nu "draconisch". "Elke dagelijkse bezigheid - naar school gaan, werken, het huis verlaten - staat onder controle en wordt zwaar ingeperkt", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van de mensenrechtenorganisatie.
Vrouwen zouden volgens het rapport geen bescherming meer hebben tegen huiselijk geweld en onderdrukking. Ook is het aantal kindhuwelijken en gedwongen huwelijken toegenomen in het afgelopen jaar, omdat mensen financieel niet in staat zijn om zelf voor hun kinderen te zorgen. Als vrouwen vreedzaam protesteren, worden ze vaak bedreigd, gearresteerd, vastgezet en gemarteld. Sommige vrouwen zouden zelfs "verdwijnen".
Voor het rapport sprak Amnesty met meerdere vrouwen die in de cel hebben gezeten. Zij omschrijven hoe ze geslagen, getrapt en gemarteld zijn door de Taliban. Mensen werden geslagen tussen hun benen en borsten om te voorkomen dat ze foto's van hun verwondingen zouden delen met de buitenwereld. Volgens de mensenrechtenorganisatie hadden de vrouwen in de gevangenis ook een gebrek aan voedsel, water, ventilatie, sanitaire producten en gezondheidszorg.
Amnesty wil dat de Taliban het beleid drastisch wijzigen, maar Callamard roept ook de internationale gemeenschap op dit af te dwingen met gerichte sancties. "Als de internationale gemeenschap er niet in slaagt iets te doen, laat het de vrouwen en meisjes in Afghanistan in de steek."
Meer uit Buitenland
MOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.
7 uur geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
10 uur geleden