Amnesty: Taliban begaan misdaad tegen de menselijkheid
LONDEN (ANP/DPA) - De restricties die de Taliban meisjes en vrouwen opleggen, moeten worden onderzocht als misdaad tegen de menselijkheid. Dat stellen Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen in een vrijdag gepresenteerd rapport.
In het rapport sommen de twee organisaties de beperkingen op waar Afghaanse vrouwen en meisjes mee te maken hebben sinds de Taliban aan de macht zijn gekomen in augustus 2021. Zo mogen vrouwen en meisjes in Afghanistan bijna niet meer werken en naar school, kunnen ze slechts beperkt reizen en is hun toegang tot medische zorg gelimiteerd. Volgens de ngo's zou dat in combinatie met martelingen, verdwijningen en gevangenisstraffen in het land, genoeg kunnen zijn om de restricties van de Taliban te laten vallen onder vervolging op basis van gender. Dat is een misdaad tegen de menselijkheid die is vastgelegd in een bepaling van het International Strafhof in Den Haag.
Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen willen dat het Strafhof deze misdaad tegen de menselijkheid opneemt in een al lopend onderzoek naar de situatie in Afghanistan, en vragen de Verenigde Naties het onderwerp op de agenda te zetten voor de komende vergadering van de VN-mensenrechtenraad.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
27 minuten geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De EU-grensbewakingsdienst Frontex heeft in de eerste zes maanden van dit jaar EU-lidstaten ondersteund bij de terugkeer van ruim 33.000 afgewezen asielzoekers naar landen buiten de Europese Unie. In dezelfde periode vorig jaar ging het om ongeveer 30.000 mensen. Dit heeft Frontex maandag bekendgemaakt.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Vier mensen zijn omgekomen bij een Oekraïense aanval op Rusland en de Krim, zeggen de Russische autoriteiten. Volgens hen vielen er ook meerdere gewonden.
5 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het mandaat om te regeren ligt nu bij Alternative für Deutschland (AfD), stelt CDU-deelstaatpremier Sven Schulze van Saksen-Anhalt: "Wij zijn de oppositie". Zijn christendemocraten eindigden bij de deelstaatverkiezingen op de tweede plek, ruim achter de radicaalrechtse AfD.
5 uur geleden