Amnesty: Taliban begaan misdaad tegen de menselijkheid
LONDEN (ANP/DPA) - De restricties die de Taliban meisjes en vrouwen opleggen, moeten worden onderzocht als misdaad tegen de menselijkheid. Dat stellen Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen in een vrijdag gepresenteerd rapport.
In het rapport sommen de twee organisaties de beperkingen op waar Afghaanse vrouwen en meisjes mee te maken hebben sinds de Taliban aan de macht zijn gekomen in augustus 2021. Zo mogen vrouwen en meisjes in Afghanistan bijna niet meer werken en naar school, kunnen ze slechts beperkt reizen en is hun toegang tot medische zorg gelimiteerd. Volgens de ngo's zou dat in combinatie met martelingen, verdwijningen en gevangenisstraffen in het land, genoeg kunnen zijn om de restricties van de Taliban te laten vallen onder vervolging op basis van gender. Dat is een misdaad tegen de menselijkheid die is vastgelegd in een bepaling van het International Strafhof in Den Haag.
Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen willen dat het Strafhof deze misdaad tegen de menselijkheid opneemt in een al lopend onderzoek naar de situatie in Afghanistan, en vragen de Verenigde Naties het onderwerp op de agenda te zetten voor de komende vergadering van de VN-mensenrechtenraad.
Meer uit Buitenland
OLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.
3 uur geledenBEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de Europese Commissie gevraagd om te kijken hoe de EU kan voorzien in geld dat Oekraïne nodig heeft in 2027. Eerder vrijdag zei Zelensky op de EU-top volgend jaar 70 miljard euro extra nodig te hebben.
7 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De ontbossing in het Amazonegebied in Brazilië is in de twaalf maanden tot en met juli 2026 gedaald tot het laagste niveau ooit gemeten. Dit blijkt uit gegevens die het Braziliaanse ruimteonderzoekagentschap Inpe heeft gepubliceerd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de beperkingen die Kyiv woensdag vernam in het Starshield-satellietnetwerk. Dit netwerk, dat onderdeel is van Starlink, wordt gebruikt door de Oekraïense krijgsmacht. Ook zei Trump niet te denken dat Starlink-eigenaar Elon Musk hier verantwoordelijk voor was.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe Witte Huis-woordvoerder Katie Zacharia vertrekt. Dat zegt een hoge bron binnen de regering tegen Fox News.
8 uur geleden