Amnesty: Syrische asielaanvragen moeten gewoon behandeld worden
LONDEN (ANP) - Amnesty International vindt dat Nederland en een aantal andere Europese landen asielaanvragen van Syriërs gewoon moeten behandelen. Meerdere regeringen hebben aangekondigd dat ze nog even willen aankijken hoe de situatie in Syrië zich ontwikkelt. Daarom nemen ze voorlopig geen besluiten over asielaanvragen. Dat moet onmiddellijk teruggedraaid worden, zegt Amnesty.
De "veiligheid en zelfbeschikking" van Syriërs die asiel aanvragen moet centraal staan, betoogt Eve Geddie van Amnesty. "Dit mag niet opgeofferd worden aan de antivluchtelingenpolitiek die Europa momenteel in haar greep houdt."
Volgens Geddie kent Syrië al "vijf decennia van wreedheid en onderdrukking" en is de situatie niet zomaar verbeterd. "Maar Europese regeringen grijpen direct het moment aan om asielaanvragen van Syriërs stop te zetten."
Grote onzekerheid
Onder meer Nederland, Frankrijk en Duitsland zeggen dat de grote onzekerheid na de val van het Assad-regime heeft geleid tot een onzekere situatie in Syrië. Zolang niet duidelijk is of mensen in het land veilig zijn, worden geen besluiten genomen over het toekennen of afwijzen van de asielaanvragen. "Juist in deze onzekere tijd moet er door worden gegaan met het beoordelen van asielaanvragen", zegt Amnesty daarop.
Ook VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR waarschuwde maandag dat niet alle Syriërs zomaar terug naar huis willen en kunnen. "Geduld en waakzaamheid zullen nodig zijn, in de hoop dat ontwikkelingen ter plaatse zich op een positieve manier zullen ontwikkelen, waardoor vrijwillige, veilige en duurzame terugkeer eindelijk kan plaatsvinden - waarbij vluchtelingen in staat zijn om weloverwogen beslissingen te nemen", zei UNHCR-voorman Filippo Grandi in een verklaring.
De komende tijd moet volgens Grandi voor veel Syrische vluchtelingen nog blijken of de nieuwe regering "de rechten, levens en aspiraties van alle Syriërs respecteert - ongeacht etniciteit, religie of politieke overtuigingen".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
6 uur geleden