Amnesty: Syrische asielaanvragen moeten gewoon behandeld worden
LONDEN (ANP) - Amnesty International vindt dat Nederland en een aantal andere Europese landen asielaanvragen van Syriërs gewoon moeten behandelen. Meerdere regeringen hebben aangekondigd dat ze nog even willen aankijken hoe de situatie in Syrië zich ontwikkelt. Daarom nemen ze voorlopig geen besluiten over asielaanvragen. Dat moet onmiddellijk teruggedraaid worden, zegt Amnesty.
De "veiligheid en zelfbeschikking" van Syriërs die asiel aanvragen moet centraal staan, betoogt Eve Geddie van Amnesty. "Dit mag niet opgeofferd worden aan de antivluchtelingenpolitiek die Europa momenteel in haar greep houdt."
Volgens Geddie kent Syrië al "vijf decennia van wreedheid en onderdrukking" en is de situatie niet zomaar verbeterd. "Maar Europese regeringen grijpen direct het moment aan om asielaanvragen van Syriërs stop te zetten."
Grote onzekerheid
Onder meer Nederland, Frankrijk en Duitsland zeggen dat de grote onzekerheid na de val van het Assad-regime heeft geleid tot een onzekere situatie in Syrië. Zolang niet duidelijk is of mensen in het land veilig zijn, worden geen besluiten genomen over het toekennen of afwijzen van de asielaanvragen. "Juist in deze onzekere tijd moet er door worden gegaan met het beoordelen van asielaanvragen", zegt Amnesty daarop.
Ook VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR waarschuwde maandag dat niet alle Syriërs zomaar terug naar huis willen en kunnen. "Geduld en waakzaamheid zullen nodig zijn, in de hoop dat ontwikkelingen ter plaatse zich op een positieve manier zullen ontwikkelen, waardoor vrijwillige, veilige en duurzame terugkeer eindelijk kan plaatsvinden - waarbij vluchtelingen in staat zijn om weloverwogen beslissingen te nemen", zei UNHCR-voorman Filippo Grandi in een verklaring.
De komende tijd moet volgens Grandi voor veel Syrische vluchtelingen nog blijken of de nieuwe regering "de rechten, levens en aspiraties van alle Syriërs respecteert - ongeacht etniciteit, religie of politieke overtuigingen".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
6 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.
56 minuten geledenTALLINN (ANP) - De NAVO zal diep in Rusland toeslaan als dat land de Baltische landen binnenvalt. Dat zegt de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna in een interview met de Britse krant The Telegraph. "We kunnen het niet laten gebeuren dat Rusland de Baltische landen binnenvalt en we dan pas terugvechten", aldus Tsahkna.
2 uur geledenROME (ANP/RTR/DPA) - Italië is klaar om te helpen bij het opleiden van Palestijnse politieagenten in de Gazastrook, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Het land wil op die manier bijdragen aan de wederopbouw van Gaza en het creëren van een stabiele situatie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet het besluit van de Israëlische regering voor de bezette Westelijke Jordaanoever als een "nieuwe escalatie", die erop gericht is de Israëlische controle verder te vergroten. Dat zei een woordvoerder maandag namens de Commissie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is maandag begonnen met een reeks militaire oefeningen in de Straat van Hormuz, melden staatsmedia. De oefeningen beginnen vlak voor een nieuw overleg tussen de VS en Iran om de opgelopen spanningen tussen de beide landen te bekoelen.
2 uur geleden