Amnesty: Syrische asielaanvragen moeten gewoon behandeld worden
LONDEN (ANP) - Amnesty International vindt dat Nederland en een aantal andere Europese landen asielaanvragen van Syriërs gewoon moeten behandelen. Meerdere regeringen hebben aangekondigd dat ze nog even willen aankijken hoe de situatie in Syrië zich ontwikkelt. Daarom nemen ze voorlopig geen besluiten over asielaanvragen. Dat moet onmiddellijk teruggedraaid worden, zegt Amnesty.
De "veiligheid en zelfbeschikking" van Syriërs die asiel aanvragen moet centraal staan, betoogt Eve Geddie van Amnesty. "Dit mag niet opgeofferd worden aan de antivluchtelingenpolitiek die Europa momenteel in haar greep houdt."
Volgens Geddie kent Syrië al "vijf decennia van wreedheid en onderdrukking" en is de situatie niet zomaar verbeterd. "Maar Europese regeringen grijpen direct het moment aan om asielaanvragen van Syriërs stop te zetten."
Grote onzekerheid
Onder meer Nederland, Frankrijk en Duitsland zeggen dat de grote onzekerheid na de val van het Assad-regime heeft geleid tot een onzekere situatie in Syrië. Zolang niet duidelijk is of mensen in het land veilig zijn, worden geen besluiten genomen over het toekennen of afwijzen van de asielaanvragen. "Juist in deze onzekere tijd moet er door worden gegaan met het beoordelen van asielaanvragen", zegt Amnesty daarop.
Ook VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR waarschuwde maandag dat niet alle Syriërs zomaar terug naar huis willen en kunnen. "Geduld en waakzaamheid zullen nodig zijn, in de hoop dat ontwikkelingen ter plaatse zich op een positieve manier zullen ontwikkelen, waardoor vrijwillige, veilige en duurzame terugkeer eindelijk kan plaatsvinden - waarbij vluchtelingen in staat zijn om weloverwogen beslissingen te nemen", zei UNHCR-voorman Filippo Grandi in een verklaring.
De komende tijd moet volgens Grandi voor veel Syrische vluchtelingen nog blijken of de nieuwe regering "de rechten, levens en aspiraties van alle Syriërs respecteert - ongeacht etniciteit, religie of politieke overtuigingen".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/DPA) - Melania Trump heeft als eerste first lady een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voorgezeten. De first lady betuigde in haar openingsrede medeleven met "families die hun helden hebben verloren, die hun leven hebben opgeofferd voor de vrijheid".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft videobeelden van de getuigenverklaringen van voormalig president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary gepubliceerd. De verklaringen werden vorige week achter gesloten deuren afgelegd voor de commissie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Voor het eerst zal Donald Trump als president het jaarlijkse Correspondents' Dinner voor Witte Huis-verslaggevers bijwonen. Daarmee beëindigt hij zijn jarenlange boycot van het evenement.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Volgens het Israëlische leger waren commandocentra en wapenopslagfaciliteiten van Hezbollah in Beiroet het doelwit.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zegt te hopen dat het Iraanse volk de regering omver kan werpen. Hij zei ook dat Iran onder de huidige machthebbers een enorm risico vormt.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft herhaald dat de Straat van Hormuz gesloten is. Schepen die toch proberen te passeren, zullen volgens hem in brand worden gestoken, aldus Iraanse media.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen wraak te nemen voor de aanval waarbij ayatollah Ali Khamenei werd gedood. "De vijand moet weten dat hun gelukkige dagen voorbij zijn", zei een bevelhebber van de Garde op staatstelevisie. "Ze zullen nergens ter wereld meer veilig zijn, zelfs niet in hun eigen huizen."
10 uur geleden