Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty spreekt van historisch moment, AzG wil staakt-het-vuren

Amnesty spreekt van historisch moment, AzG wil staakt-het-vuren

DEN HAAG (ANP) - Amnesty International spreekt van een "historisch moment" door de uitspraak die het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft gedaan in de zaak tegen Israël. De organisatie hoopt dat de uitspraak bijdraagt "aan betere bescherming van Palestijnse burgers, een einde aan de humanitaire ramp in de Gazastrook en het verlichten van het massale menselijke lijden".

"Wij verwachten dat de Nederlandse regering achter deze bindende juridische uitspraak gaat staan", aldus Amnesty. De organisatie wil dat er een staakt-het-vuren komt. Het hof ging niet zover om dat te bevelen, maar eist wel dat de burgerbevolking in Gaza beschermd en geholpen moet worden en dat Hamas de gijzelaars moet vrijlaten.

Ook Artsen zonder Grenzen (AzG) zegt dat een staakt-het-vuren noodzakelijk is voor humanitaire hulp. "We hebben betere humanitaire toegang tot de Gazastrook nodig om de hulp te kunnen bieden die zoveel mensen zo hard nodig hebben." De organisatie wijst erop dat vier collega's door het geweld in Gaza zijn gedood.

Internationaal recht

"AzG verzoekt Nederland, dat Den Haag als internationale juridische hoofdstad heeft benoemd en dat de bevordering van internationaal recht in haar grondwet heeft, met klem om de oproep tot een permanent en onmiddellijk staakt-het-vuren in Gaza te steunen."

De organisatie Artsen voor Gaza, een collectief van zorgmedewerkers in Nederland, is voorzichtig positief over de maatregelen die Israël van het hof moet nemen. "In de voorlopige uitspraak van de rechters van het ICJ op 26 januari wordt onder andere erkend dat Israël de gezondheidszorg in Gaza ernstige schade heeft aangedaan. De rechters onderstrepen ook het gevaar van infectieziekten en ondervoeding, waarop de WHO (Wereldgezondheidsorganisatie) eerder heeft gewezen", aldus Artsen voor Gaza.

Volgens Amnesty maakt de uitspraak duidelijk dat het voortbestaan van de Palestijnen in gevaar is. "Wereldleiders uit de VS, Groot-Brittannië, Duitsland en andere EU-landen moeten hun respect tonen voor het juridisch bindende besluit van het hof en alles doen wat in hun macht ligt om hun verplichting om genocide te voorkomen na te komen. Als dit niet gebeurt, zou dit een ernstige klap zijn voor de geloofwaardigheid en het vertrouwen in de internationale rechtsorde."

Meer uit Binnenland

A2-racer rijdt 240 kilometer per uur, auto en rijbewijs ingenomen

HOUTEN (ANP) - De politie heeft het rijbewijs en de auto afgepakt van een bestuurder die zondagochtend met bijna 240 kilometer per uur over de snelweg reed. De automobilist werd met zijn Mercedes gelaserd op de A2, waar 100 kilometer per uur de maximumsnelheid is.

2 uur geleden
Parool blij met aandacht voor Styles-pagina, overweegt bijdrukken

AMSTERDAM (ANP) - Het Parool is "blij en trots" met alle aandacht die de paginagrote advertentie van Harry Styles in de zaterdagkrant genereert. Dat laat hoofdredacteur Michiel Couzy zondag weten aan het ANP. Hij overweegt extra exemplaren van de papieren zaterdageditie bij te laten drukken. In een handgeschreven advertentie bedankte de Britse ster de stad voor de gastvrijheid tijdens zijn tien concerten in de Johan Cruijff ArenA.

13 uur geleden
Twee mannen vrijgelaten na arrestatie bij concert Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - De mannen die zaterdag werden aangehouden voor de verstoring van de openbare orde rond het optreden van rapper Ye in de GelreDome in Arnhem zijn weer vrij na afgelopen avond verhoord te zijn. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Het ging om een 22-jarige man uit Schiedam en een 24-jarige man uit Lelystad. Het Openbaar Ministerie gaat over de verdere afhandeling van hun zaak.

13 uur geleden
Afgelopen nacht sliepen 27 asielzoekers in noodopvang in Gieten

GIETEN (ANP) - In de nachtnoodopvang in Gieten in Drenthe hebben in de nacht van zaterdag op zondag 27 asielzoekers overnacht. Dat meldt het Rode Kruis. In de nacht daarvoor sliepen er 25 mensen. In de opvang in sporthal De Goorns is plaats voor 150 mensen.

14 uur geleden
Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

23 uur geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

23 uur geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

1 dag geleden