Amnesty schrikt van gebeurtenissen De Lier en reactie burgemeester
DE LIER (ANP) - Amnesty International is totaal niet te spreken over de gebeurtenissen in De Lier tijdens de sinterklaasintocht en de reactie van de burgemeester na afloop. Volgens de mensenrechtenorganisatie is Kick Out Zwarte Piet (KOZP) opnieuw "slachtoffer geworden van bedreiging en geweld en is hun demonstratierecht ernstig in het gedrang gekomen".
Volgens Amnesty hebben de gemeente en politie onderschat hoeveel "vijandig publiek" er was in De Lier en dat ze geweld wilden gebruiken toen KOZP zaterdag in het Westlandse dorp kwam demonstreren. Er was wel veel politie aanwezig, maar onvoldoende om de mensen in bedwang te houden, stelt de mensenrechtenorganisatie. "Pas nadat er van buiten de regio een extra peloton ME was aangekomen, greep de politie in tegen de relschoppers."
Amnesty vindt de reactie van burgemeester Bouke Arends ook onbegrijpelijk. "De burgemeester veroordeelt de bedreigingen en het geweld tegen de vreedzame demonstranten van KOZP niet. Hij schrijft zelfs dat de dag zonder 'ernstige wanordelijkheden' is verlopen. Terwijl vanaf het moment dat KOZP aankwam tot aan hun vertrek, zij bekogeld zijn met eieren, tomaten, aardappels, blikjes en zelfs vuurwerk."
Tekort aan kennis
Volgens de mensenrechtenorganisatie wijst de reactie van de burgemeester "op een tekort aan kennis en mogelijk zelfs onwil om het demonstratierecht goed te waarborgen. Dit is gevaarlijk, want hiermee voed je de verdeeldheid in de samenleving."
Amnesty ziet gelijkenissen met wat er vorig jaar gebeurde in Staphorst, waar de politie volgens de Inspectie Justitie en Veiligheid demonstranten van KOZP onvoldoende beschermde, toen die daar tijdens de sinterklaasintocht door relschoppers werden belaagd. "In De Lier heeft de politie gelukkig de demonstranten tot op zekere hoogte beschermd, en was er voldoende beveiliging van het konvooi van en naar het dorp. Maar Amnesty moet helaas constateren dat er nog onvoldoende geleerd is van de gebeurtenissen in Staphorst."
Ook KOZP zelf uitte na de demonstratie in De Lier kritiek op het politieoptreden. De organisatie vond dat voorstanders van zwart geschminkte pieten te veel ruimte kregen en te dichtbij konden komen. Ook greep de politie te laat in, aldus de actiegroep.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
11 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
16 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
20 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
1 dag geleden