Amnesty: onderzoek ICJ essentiële stap bescherming Palestijnen
DEN HAAG (ANP) - Dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) de genocideaanklacht tegen Israël onderzoekt, is een belangrijke stap om Palestijnse burgers te beschermen. Dat zegt Amnesty International in reactie op de zaak die donderdag is begonnen. De zaak is aangespannen door Zuid-Afrika.
"Elke staat heeft de verplichting om genocide en andere gruweldaden te voorkomen en te bestraffen", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. "Het onderzoek van het ICJ naar Israël is een essentiële stap voor de bescherming van Palestijnse levens. Hiermee kan het vertrouwen en de geloofwaardigheid in de universele toepassing van het internationaal recht hersteld worden en de weg vrijgemaakt worden voor gerechtigheid en genoegdoening voor slachtoffers."
Hoewel de mensenrechtenorganisatie geen genocide heeft vastgesteld, spreekt ze wel van alarmerende waarschuwingssignalen in Gaza. "In iets meer dan drie maanden zijn er 23.000 Palestijnen gedood. Nog eens 10.000 zijn vermist, liggen onder het puin en zijn vermoedelijk gedood. Er wordt steeds meer ontmenselijkende en racistische retoriek gebruikt door Israëlische regeringsfunctionarissen en militairen tegen Palestijnen. Dit alles, in combinatie met het door Israël opgelegde illegale beleg in Gaza, dat de toegang van de burgerbevolking tot water, voedsel, medische hulp en brandstof heeft afgesneden of ernstig heeft beperkt, veroorzaakt een onpeilbaar niveau van lijden en brengt het overleven van de mensen in Gaza in gevaar."
Verklaring
Voor het Vredespaleis, waar het ICJ zit, demonstreren donderdag honderden demonstranten ter ondersteuning van de aanklagers en de Palestijnen. Bij de Van Karnebeekbron staat een scherm waarop de zitting live te volgen is. Daar werd het te druk, waarop de politie een groep demonstranten gevorderd heeft naar een andere plek te gaan. Inmiddels staat er ook een scherm tegenover de Duitse ambassade op de Groot Hertoginnelaan. Bij beide schermen staan een paar honderd man.
Ook liepen uit solidariteit met Israël een paar honderd mensen een mars vanaf het Lange Voorhout naar het Vredespaleis. Zij zijn inmiddels weer terug op het Lange Voorhout. Enkele tientallen pro-Israël-demonstranten die bij het Vredespaleis stonden zijn inmiddels weer vertrokken.
Donderdagochtend legt Zuid-Afrika een verklaring af in de zaak. Vrijdag is Israël aan de beurt.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
10 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
12 uur geleden