Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty: onderzoek ICJ essentiële stap bescherming Palestijnen

Amnesty: onderzoek ICJ essentiële stap bescherming Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - Dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) de genocideaanklacht tegen Israël onderzoekt, is een belangrijke stap om Palestijnse burgers te beschermen. Dat zegt Amnesty International in reactie op de zaak die donderdag is begonnen. De zaak is aangespannen door Zuid-Afrika.

"Elke staat heeft de verplichting om genocide en andere gruweldaden te voorkomen en te bestraffen", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. "Het onderzoek van het ICJ naar Israël is een essentiële stap voor de bescherming van Palestijnse levens. Hiermee kan het vertrouwen en de geloofwaardigheid in de universele toepassing van het internationaal recht hersteld worden en de weg vrijgemaakt worden voor gerechtigheid en genoegdoening voor slachtoffers."

Hoewel de mensenrechtenorganisatie geen genocide heeft vastgesteld, spreekt ze wel van alarmerende waarschuwingssignalen in Gaza. "In iets meer dan drie maanden zijn er 23.000 Palestijnen gedood. Nog eens 10.000 zijn vermist, liggen onder het puin en zijn vermoedelijk gedood. Er wordt steeds meer ontmenselijkende en racistische retoriek gebruikt door Israëlische regeringsfunctionarissen en militairen tegen Palestijnen. Dit alles, in combinatie met het door Israël opgelegde illegale beleg in Gaza, dat de toegang van de burgerbevolking tot water, voedsel, medische hulp en brandstof heeft afgesneden of ernstig heeft beperkt, veroorzaakt een onpeilbaar niveau van lijden en brengt het overleven van de mensen in Gaza in gevaar."

Verklaring

Voor het Vredespaleis, waar het ICJ zit, demonstreren donderdag honderden demonstranten ter ondersteuning van de aanklagers en de Palestijnen. Bij de Van Karnebeekbron staat een scherm waarop de zitting live te volgen is. Daar werd het te druk, waarop de politie een groep demonstranten gevorderd heeft naar een andere plek te gaan. Inmiddels staat er ook een scherm tegenover de Duitse ambassade op de Groot Hertoginnelaan. Bij beide schermen staan een paar honderd man.

Ook liepen uit solidariteit met Israël een paar honderd mensen een mars vanaf het Lange Voorhout naar het Vredespaleis. Zij zijn inmiddels weer terug op het Lange Voorhout. Enkele tientallen pro-Israël-demonstranten die bij het Vredespaleis stonden zijn inmiddels weer vertrokken.

Donderdagochtend legt Zuid-Afrika een verklaring af in de zaak. Vrijdag is Israël aan de beurt.

Meer uit Binnenland

SCP: 59 procent vindt dat het verkeerd gaat met Nederland

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlanders (59 procent) vindt dat het de verkeerde kant opgaat met ons land. Dat schrijft het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het derde rapport getiteld Burgerperspectieven van 2025.

4 minuten geleden
Eerste Duitse minister bij herdenking Kristallnacht in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst is een Duitse minister aanwezig bij de nationale herdenking van de Kristallnacht in de Portugese Synagoge in Amsterdam. Het gaat om de in Amsterdam geboren Karin Prien, die sinds mei van dit jaar onderwijsminister is en een Joodse achtergrond heeft. Het Centraal Joods Overleg, dat de herdenking organiseert, meldt dat Prien een toespraak zal houden tijdens de plechtigheid op zondag 9 november.

3 uur geleden
Man (32) aangehouden voor bedreiging Frans Timmermans op terras

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondagochtend een 32-jarige man aangehouden die wordt verdacht van belediging en bedreiging van Frans Timmermans. Informatie over de woonplaats van de verdachte zegt een politiewoordvoerder niet te kunnen geven. De GroenLinks-PvdA-leider werd vorige week zondag op een terras in Amsterdam geïntimideerd en deed daarvan aangifte.

7 uur geleden
200.000 boetes uitgeschreven voor niet betalen tol A24

ZOETERMEER (ANP) - Sinds de opening van de Blankenburgverbinding zijn er tot en met september 200.000 boetes uitgeschreven aan weggebruikers voor het niet betalen van de verschuldigde tol. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 7 miljoen euro, bevestigde een woordvoerder van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) berichtgeving van de NOS.

12 uur geleden
Slachtoffer dodelijk ongeval Texel is 50-jarige Belg

DE COCKSDORP (ANP) - Het slachtoffer van een fataal ongeval op Texel is een 50-jarige man uit België. De man fietste in de nacht van zaterdag op zondag rond 02.30 uur op de Postweg toen hij botste met een voertuig. De bestuurder daarvan, een 70-jarige Texelaar, wordt "volgens protocol ontboden voor verhoor", meldt de politie.

14 uur geleden
Fietser Texel overleden na aanrijding auto

DE COCKSDORP (ANP) - Bij een aanrijding met een auto is in de nacht van zaterdag op zondag in De Cocksdorp op Texel een fietser om het leven gekomen. Dat maakte de politie op X bekend.

20 uur geleden
Brankele Frank wint Slimste Mens: 'Totaal bizar'

HILVERSUM (ANP) - Brankele Frank vindt het "totaal bizar" dat ze De Slimste Mens heeft gewonnen. De neurobioloog en schrijver stond zaterdagavond in de finale van het KRO-NCRV-programma met politicus Rob Jetten en schrijver Thomas van Luyn. "Rob is zo goed, dus ik dacht echt niet dat ik hem kon verslaan", zegt ze tegen het ANP. "En van Thomas dacht ik van tevoren dat hij dit seizoen zou winnen."

1 dag geleden