Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty: onderzoek ICJ essentiële stap bescherming Palestijnen

Amnesty: onderzoek ICJ essentiële stap bescherming Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - Dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) de genocideaanklacht tegen Israël onderzoekt, is een belangrijke stap om Palestijnse burgers te beschermen. Dat zegt Amnesty International in reactie op de zaak die donderdag is begonnen. De zaak is aangespannen door Zuid-Afrika.

"Elke staat heeft de verplichting om genocide en andere gruweldaden te voorkomen en te bestraffen", zegt Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. "Het onderzoek van het ICJ naar Israël is een essentiële stap voor de bescherming van Palestijnse levens. Hiermee kan het vertrouwen en de geloofwaardigheid in de universele toepassing van het internationaal recht hersteld worden en de weg vrijgemaakt worden voor gerechtigheid en genoegdoening voor slachtoffers."

Hoewel de mensenrechtenorganisatie geen genocide heeft vastgesteld, spreekt ze wel van alarmerende waarschuwingssignalen in Gaza. "In iets meer dan drie maanden zijn er 23.000 Palestijnen gedood. Nog eens 10.000 zijn vermist, liggen onder het puin en zijn vermoedelijk gedood. Er wordt steeds meer ontmenselijkende en racistische retoriek gebruikt door Israëlische regeringsfunctionarissen en militairen tegen Palestijnen. Dit alles, in combinatie met het door Israël opgelegde illegale beleg in Gaza, dat de toegang van de burgerbevolking tot water, voedsel, medische hulp en brandstof heeft afgesneden of ernstig heeft beperkt, veroorzaakt een onpeilbaar niveau van lijden en brengt het overleven van de mensen in Gaza in gevaar."

Verklaring

Voor het Vredespaleis, waar het ICJ zit, demonstreren donderdag honderden demonstranten ter ondersteuning van de aanklagers en de Palestijnen. Bij de Van Karnebeekbron staat een scherm waarop de zitting live te volgen is. Daar werd het te druk, waarop de politie een groep demonstranten gevorderd heeft naar een andere plek te gaan. Inmiddels staat er ook een scherm tegenover de Duitse ambassade op de Groot Hertoginnelaan. Bij beide schermen staan een paar honderd man.

Ook liepen uit solidariteit met Israël een paar honderd mensen een mars vanaf het Lange Voorhout naar het Vredespaleis. Zij zijn inmiddels weer terug op het Lange Voorhout. Enkele tientallen pro-Israël-demonstranten die bij het Vredespaleis stonden zijn inmiddels weer vertrokken.

Donderdagochtend legt Zuid-Afrika een verklaring af in de zaak. Vrijdag is Israël aan de beurt.

Meer uit Binnenland

Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

1 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

9 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

10 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

12 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

17 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

19 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

23 uur geleden