Amnesty: minder landen voeren doodstraf uit, wel meer executies
LONDEN (ANP) - Het aantal executies wereldwijd is vorig jaar verder gestegen, vooral in het Midden-Oosten. Amnesty International meldt echter ook vooruitgang in de strijd tegen de doodstraf. Vorig jaar voltrokken zestien landen doodvonnissen, het kleinste aantal sinds de mensenrechtenorganisatie in 1977 begon met rapporteren over doodstraffen.
In 2023 vonden voor zover bekend 1153 executies plaats, het grootste aantal sinds 2015, staat in een jaarrapport van Amnesty. Het is een stijging van 31 procent vergeleken met 2022, toen twintig landen mensen ter dood brachten. China zou de lijst aanvoeren met "mogelijk duizenden" executies per jaar, maar de Chinese cijfers zijn staatsgeheim en dus niet opgenomen in het Amnesty-rapport. Ook in Noord-Korea en Vietnam worden volgens Amnesty vermoedelijk "veel" mensen ter dood gebracht.
De stijging in de cijfers komt vooral door Iran. Daar werden in 2023 minstens 853 mensen geëxecuteerd, 48 procent meer dan in 2022. Van alle door Amnesty geregistreerde executies vond 74 procent plaats in Iran. Daarna volgen Saudi-Arabië (172), Somalië (minstens 28) en de Verenigde Staten (24). Amnesty rapporteert ook een toename in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Daar vonden vorig jaar 38 executies plaats, een jaar eerder waren dat er 11.
De vooruitgang in de strijd tegen de doodstraf is volgens Amnesty onder meer terug te zien in het aantal landen dat mensen executeert. In Belarus, Japan, Myanmar en Zuid-Soedan werden in 2023 geen doodvonnissen voltrokken, terwijl dat in 2022 nog wel gebeurde. Andere voorbeelden van veranderingen zijn de afschaffing van de doodstraf voor drugsmisdrijven in Pakistan en vier Afrikaanse landen die vorig jaar bezig waren met de afschaffing van de doodstraf.
In het rapport van Amnesty staat verder dat in 52 landen vorig jaar 2428 keer de doodstraf is opgelegd. In 2022 gebeurde dat 2016 keer in hetzelfde aantal landen. Eind vorig jaar waren wereldwijd 27.687 mensen ter dood veroordeeld. Die worden niet allemaal geëxecuteerd. Momenteel hebben 112 landen de doodstraf afgeschaft en nog eens 32 voert ze in de praktijk niet uit. In 1977 hadden slechts 16 landen de doodstraf afgeschaft, aldus een woordvoerder van Amnesty.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.
4 uur geledenQAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, wil dat zijn staat het onderzoek leidt naar de dodelijke schietpartij in Minneapolis van zaterdag. Hij vertrouwt het onderzoek niet toe aan de federale overheid.
5 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De federale agent die zaterdag in Minneapolis een man doodschoot was "zeer goed getraind", zei commandant Greg Bovino van de federale Amerikaanse grenspolitie op een persconferentie. De agent zou acht jaar in dienst zijn bij de grenspolitie.
6 uur geleden