Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty: minder landen voeren doodstraf uit, wel meer executies

Amnesty: minder landen voeren doodstraf uit, wel meer executies

LONDEN (ANP) - Het aantal executies wereldwijd is vorig jaar verder gestegen, vooral in het Midden-Oosten. Amnesty International meldt echter ook vooruitgang in de strijd tegen de doodstraf. Vorig jaar voltrokken zestien landen doodvonnissen, het kleinste aantal sinds de mensenrechtenorganisatie in 1977 begon met rapporteren over doodstraffen.

In 2023 vonden voor zover bekend 1153 executies plaats, het grootste aantal sinds 2015, staat in een jaarrapport van Amnesty. Het is een stijging van 31 procent vergeleken met 2022, toen twintig landen mensen ter dood brachten. China zou de lijst aanvoeren met "mogelijk duizenden" executies per jaar, maar de Chinese cijfers zijn staatsgeheim en dus niet opgenomen in het Amnesty-rapport. Ook in Noord-Korea en Vietnam worden volgens Amnesty vermoedelijk "veel" mensen ter dood gebracht.

De stijging in de cijfers komt vooral door Iran. Daar werden in 2023 minstens 853 mensen geëxecuteerd, 48 procent meer dan in 2022. Van alle door Amnesty geregistreerde executies vond 74 procent plaats in Iran. Daarna volgen Saudi-Arabië (172), Somalië (minstens 28) en de Verenigde Staten (24). Amnesty rapporteert ook een toename in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Daar vonden vorig jaar 38 executies plaats, een jaar eerder waren dat er 11.

De vooruitgang in de strijd tegen de doodstraf is volgens Amnesty onder meer terug te zien in het aantal landen dat mensen executeert. In Belarus, Japan, Myanmar en Zuid-Soedan werden in 2023 geen doodvonnissen voltrokken, terwijl dat in 2022 nog wel gebeurde. Andere voorbeelden van veranderingen zijn de afschaffing van de doodstraf voor drugsmisdrijven in Pakistan en vier Afrikaanse landen die vorig jaar bezig waren met de afschaffing van de doodstraf.

In het rapport van Amnesty staat verder dat in 52 landen vorig jaar 2428 keer de doodstraf is opgelegd. In 2022 gebeurde dat 2016 keer in hetzelfde aantal landen. Eind vorig jaar waren wereldwijd 27.687 mensen ter dood veroordeeld. Die worden niet allemaal geëxecuteerd. Momenteel hebben 112 landen de doodstraf afgeschaft en nog eens 32 voert ze in de praktijk niet uit. In 1977 hadden slechts 16 landen de doodstraf afgeschaft, aldus een woordvoerder van Amnesty.

Meer uit Buitenland

Dodental stijgt na overstromingen en aardverschuivingen Sumatra

JAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.

11 minuten geleden
Ook Frankrijk voert vrijwillig dienjaar in om soldaten te werven

VARCES (ANP) - Ook Frankrijk grijpt terug op een vorm van militaire dienst. Naar het voorbeeld van vooral Noord-Europese landen als Nederland en Duitsland voert Frankrijk een vrijwillig dienjaar voor jongeren in. De "nationale dienst" gaat komende zomer van start, heeft president Emmanuel Macron bekendgemaakt. Van een dienstplicht, die in de jaren 90 werd afgeschaft, is voorlopig geen sprake.

17 minuten geleden
Paus Leo aangekomen in Ankara tijdens eerste buitenlandse reis

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo is aangekomen in Turkije als onderdeel van zijn eerste buitenlandse reis. Hij is in Ankara en reist later nog door naar Istanbul en Libanon.

48 minuten geleden
Ex-premier Bangladesh veroordeeld tot 21 jaar cel voor corruptie

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Ex-premier van Bangladesh Sheikh Hasina is veroordeeld tot 21 jaar cel voor corruptie. Ze kreeg eerder deze maand de doodstraf opgelegd voor misdaden tegen de menselijkheid, maar zit nog in India en negeert bevelen om terug te keren naar Bangladesh.

1 uur geleden
China waarschuwt Japan: pijnlijke gevolgen bij escalatie Taiwan

BEIJING (ANP/RTR) - China waarschuwt dat Japan een "pijnlijke prijs" moet betalen als het een grens overschrijdt wat Taiwan betreft. De landen hebben hun grootste diplomatieke conflict in jaren, sinds de Japanse premier Sanae Takaichi suggereerde dat een Chinese aanval op Taiwan een militaire reactie van Japan kan uitlokken.

2 uur geleden
Dodental Hongkong passeert 50, brand onder controle

HONGKONG (ANP/AFP) - De brand in acht woontorens in Hongkong heeft aan zeker 55 mensen het leven gekost, zegt de brandweer. In vier blokken is het vuur inmiddels gedoofd, in drie andere is de brand onder controle. De achtste toren werd niet door de brand getroffen.

4 uur geleden
CIA-directeur: verdachte schietpartij Washington werkte voor CIA

WASHINGTON (ANP) - De man die wordt verdacht van het neerschieten van twee leden van de Nationale Garde in de buurt van het Witte Huis, werkte in Afghanistan voor de VS. De 29-jarige Rahmanullah Lakanwal werkte onder meer voor de CIA, zei directeur John Ratcliffe van de inlichtingendienst tegen Fox News. Hij geeft oud-president Joe Biden de schuld dat de man naar de VS kon komen.

4 uur geleden