Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amnesty: migranten na WK geen recht gedaan na arbeidsmisstanden

Amnesty: migranten na WK geen recht gedaan na arbeidsmisstanden

AMSTERDAM (ANP) - Honderden arbeidsmigranten die waren ingehuurd als beveiligers voor het WK van vorig jaar in Qatar, wordt nog steeds gerechtigheid ontzegd voor de arbeidsmisstanden waaronder ze hebben geleden. Daarbij gaat het om te lange werkdagen en niet betaalde salarissen. Dat meldt Amnesty International na eigen onderzoek.

De mensenrechtenorganisatie sprak voor haar onderzoek met 22 mannen uit Nepal, Kenia en Ghana. Zij behoorden tot de duizenden arbeidsmigranten die tijdelijke contracten hadden bij Teyseer Security Services, een in Qatar gevestigd bedrijf. Amnesty International zegt onder meer arbeidscontracten te hebben bekeken, net als correspondentie met vacatures en audiovisueel materiaal, waaronder spraakopnamen van communicatie tussen werknemers en wervingsagenten.

"De organisatoren van het WK waren zich terdege bewust van de problemen, maar slaagden er niet in om adequate maatregelen te nemen om werknemers te beschermen en voorspelbaar misbruik op WK-locaties te voorkomen, zelfs nadat werknemers deze kwesties rechtstreeks aan de orde hadden gesteld", aldus Steve Cockburn, hoofd economische en sociale rechtvaardigheid van Amnesty International. "Het is zes maanden geleden dat het toernooi werd afgesloten, maar de FIFA en Qatar hebben nog steeds geen effectieve en toegankelijke regeling aangeboden om werknemers in staat te stellen de gerechtigheid en compensatie te ontvangen die ze aan hen verschuldigd zijn. De FIFA moet nu ingrijpen en onmiddellijke en adequate genoegdoening bieden voor de mensenrechtenschendingen van werknemers."

De mensen die Amnesty International interviewde, werkten als beveiligers in de aanloop naar het WK en tijdens het toernooi zelf. Ze waren verspreid over meerdere locaties, zoals het Khalifa International Stadium, fanzones van de FIFA en bij metrostations. De mannen, wiens namen op hun verzoek in het onderzoek zijn gewijzigd, kwamen half oktober 2022 aan in Qatar en kregen een contract voor drie maanden. Ze zeiden allemaal dat ze wervingskosten maakten om in Qatar te kunnen werken, waarbij zestien van hen aangaven dat ze meer dan 200 Amerikaanse dollar (ongeveer 185 euro) betaalden en vier arbeidsmigranten zelfs meer dan 600 Amerikaanse dollar. Dit komt overeen met meer dan een derde van hun totale verwachte inkomsten, stelt Amnesty.

De 33-jarige 'Marcus' uit Ghana is één van de geïnterviewden. Hij werkte bij het WK om zijn broers en zussen financieel te kunnen ondersteunen. "Ik moest een lening afsluiten om de kosten te betalen om naar het werk in Qatar te reizen. Ik betaal nog steeds terug, wat ik verdiende was niet genoeg", stelt hij.

Meer uit Voetbal

Wereldkampioen Spanje begint EK met ruime overwinning op Portugal

BERN (ANP) - Spanje heeft Portugal op het Europees kampioenschap voetbal voor vrouwen kansloos gelaten. De regerend wereldkampioen was in Bern met 5-0 te sterk. Bij rust was het al 4-0.

5 uur geleden
Nigeriaanse doelman Rufai op 61-jarige leeftijd overleden

ABUJA (ANP) - Oud-doelman Peter Rufai is op 61-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de Nigeriaanse voetbalbond.

5 uur geleden
Voetbalsters met rouwbanden tegen Wales om overlijden Israël

SPIEZ (ANP) - De voetbalsters van het Nederlands elftal spelen zaterdag hun eerste EK-wedstrijd tegen Wales met rouwbanden door het overlijden van oud-international Rinus Israël. Er is geen minuut stilte, laat de KNVB weten.

5 uur geleden
Van Dijk 'helemaal kapot en vol ongeloof' na dood Jota

LIVERPOOL (ANP) - Virgil van Dijk is zwaar aangeslagen na het plotselinge overlijden van zijn Portugese ploeggenoot Diogo Jota bij Liverpool. "Man, ik kan het niet geloven en ik wil het niet geloven. Ik ben er absoluut kapot van en vol ongeloof", schrijft de aanvoerder op Instagram.

5 uur geleden
Caruso schiet Italiaanse voetbalsters op EK langs België

SION (ANP) - De Italiaanse voetbalsters zijn het Europees kampioenschap in Zwitserland met een overwinning begonnen. In Sion maakte Arianna Caruso tegen België kort voor rust het enige doelpunt: 1-0. De middenveldster nam de bal in het zestienmetergebied aan en schoot hard raak.

7 uur geleden
Trainer Slot: geen woorden voor 'schok en pijn' om dood Jota

LIVERPOOL (ANP) - Trainer Arne Slot van Liverpool noemt het plotselinge overlijden van Diogo Jota een 'enorme schok'. De aanvaller van de Engelse landskampioen en Portugees international overleed door een verkeersongeval in Spanje samen met zijn jongere broer. "Wat te zeggen? Wat kan iemand zeggen op zo'n moment, wanneer de schok en de pijn zo ongelooflijk intens zijn? Ik wilde dat ik de woorden had, maar ik weet dat ik die niet heb", schrijft Slot in een verklaring op de website van de club.

8 uur geleden
Bondscoach Jonker overwoog kort voor het EK te stoppen

THUN (ANP) - Andries Jonker heeft kort voor het EK overwogen te stoppen als bondscoach van Oranje. Dat zegt de 62-jarige Amsterdammer in de NOS Voetbal-podcast.

8 uur geleden