Amnesty: Eritrese leger doodde vele honderden burgers in Tigray
NAIROBI (ANP) - Het leger van Eritrea heeft honderden burgers gedood in de Ethiopische stad Axum, stelt mensenrechtenorganisatie Amnesty International. Het bloedbad in het Noord-Ethiopische conflictgebied Tigray zou hebben plaatsgevonden in november.
"In naar schatting 24 uur, op 28 en 29 november 2020, hebben Eritrese troepen die opereerden in de Ethiopische stad Axum vele honderden burgers gedood", rapporteert Amnesty op basis van 41 getuigen. Volgens de mensenrechtenorganisatie komen de massa-executies in juridisch opzicht neer op misdaden tegen de menselijkheid. Een werkgroep voor Tigray van de Ethiopische regering liet donderdag weten dat die de aantijgingen onderzoekt.
De door de staat gecontroleerde Ethiopische Mensenrechtencommissie bracht tegelijkertijd met het rapport van Amnesty een verklaring naar buiten, waarin staat dat de eerste bevindingen van een onderzoek erop wijzen dat Eritrese troepen burgers in Axum hebben gedood uit vergelding voor een aanval van het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). De Eritrese minister van Buitenlandse Zaken ging niet in op een verzoek om commentaar.
Het kostte Amnesty maanden om de berichten over de massaslachting in Axum bevestigd te krijgen. De regio Tigray was qua communicatie van de wereld afgesloten gedurende het conflict en ook journalisten wisten maar amper het afgegrendelde gebied binnen te komen.
Zowel Ethiopië als Eritrea heeft ontkend dat Eritrese troepen over de Ethiopische grens opereren. TPLF en burgers in Tigray stellen daar tegenover dat Eritrese troepen ingrepen om het Ethiopische leger te ondersteunen nadat het TPLF op 4 november een legerbasis had aangevallen.
Abiy Ahmed, de Ethiopische premier en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, riep op de dag van de massaslachting in Axum de overwinning op het TPLF uit. Dat was een dag nadat de rebellen zich hadden teruggetrokken uit de provinciehoofdstad Mekele.
Volgens Amnesty doodden de Eritrese militairen tal van mannen en jongens ter vergelding voor een eerdere aanval door een lokale militie. Ook zouden de Eritreeërs zich veelvuldig schuldig hebben gemaakt aan plunderingen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
17 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens de politie naar schatting vijftien leerlingen om het leven gekomen. Ook is er een onbekend aantal gewonden.
21 minuten geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
48 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
6 uur geleden