
Amnesty: demonstratierecht in Nederland toenemend onder druk
AMSTERDAM (ANP) - Het recht om te demonstreren staat in Nederland in toenemende mate onder druk, zegt mensenrechtenbeweging Amnesty International. Dat komt volgens de organisatie omdat bij lokale en landelijke overheden "onvoldoende kennis is over wat wel en niet onder het recht om te demonstreren valt".
Volgens Dagmar Oudshoorn, directeur van Amnesty International Nederland, worden demonstraties "te vaak gezien als veiligheidsrisico in plaats van een mensenrecht dat zo goed mogelijk moet worden gefaciliteerd".
Uit een in opdracht van Amnesty, door I&O uitgevoerde opiniepeiling blijkt dat 54 procent van de Nederlanders vindt dat demonstraties nodig zijn voor maatschappelijke verandering. Daarnaast vindt zeven op tien mensen dat iedereen vrij moet zijn om ergens tegen of voor te demonstreren. Dat is hoger dan in 2018, toen 58 procent dit vond.
Steun
Uit de enquête blijkt dat demonstraties van ziekenhuismedewerkers voor betere arbeidsomstandigheden op brede steun rekenen. De helft vindt het wenselijk en zeven op tien vinden het acceptabel. Het protest van de Farmers Defence Force wordt door de helft van de ondervraagden als acceptabel gezien en door drie op de tien als wenselijk. De demonstraties van Extinction Rebellion, tegen de coronamaatregelen en tegen Zwarte Piet worden door een ruime meerderheid niet als acceptabel of wenselijk gezien.
"Het is juist nu, in tijden van toenemende maatschappelijke spanningen, van groot belang te zorgen dat iedereen die vreedzaam wil demonstreren ruim baan krijgt ongeacht de inhoud van het protest. Demonstreren is geen gunst, maar een recht," aldus Oudshoorn.
Met een nieuwe campagne wil Amnesty de kennis bij zowel het brede publiek als de overheden vergroten. Ook voert de organisatie de komende jaren internationaal campagne om het recht om te demonstreren wereldwijd te verdedigen.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie geeft vrijdagochtend in de rechtbank in Assen een toelichting op de stand van zaken in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum in Assen op 25 januari. Twee verdachten staan terecht tijdens deze eerste openbare zitting in de internationaal geruchtmakende zaak. De buit is nog altijd zoek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in Den Haag zouden tijdens de NAVO-top eind juni gratis gebruik moeten kunnen maken van bijvoorbeeld bus en tram. Het kabinet moet regelen dat het openbaar vervoer tijdelijk kosteloos beschikbaar is "als gebaar naar Hagenaars", vindt de Haagse gemeenteraad unaniem. De partijen willen dat er daarom een verzoek naar de overheid gaat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het aan de gemeenteraad van Den Haag ligt, worden beelden van de jongeren die vorige week deelnamen aan rellen in Scheveningen zo snel mogelijk online gezet. De meeste fracties steunden in een raadsvergadering donderdagavond een motie daarvoor. Ze willen dat burgemeester Jan van Zanen bij het Openbaar Ministerie en de politie aandringt op publicatie van de beelden.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Veel bijen hebben de afgelopen winter niet overleefd. Ongeveer 22 procent van de bijenvolken is overleden, iets meer dan de winter ervoor. Volgens de universiteit in Wageningen is het de derde winter op rij dat meer dan 20 procent van de bijenvolken niet door de winter komt.
9 uur geledenOSLO (ANP) - Het compromisvoorstel van NAVO-topman Mark Rutte voor een hoger defensiebudget van de NAVO-landen zou weleens kansrijk kunnen zijn, denkt premier Dick Schoof. Hij rekent er voorzichtig op dat de Verenigde Staten, die volgens velen een onhaalbaar hoge eis stelden, met Ruttes plan zouden kunnen leven. Maar Schoofs eigen kabinet is nog niet zover, tekent hij aan.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP) - EU-ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie Caspar Veldkamp, vinden dat de druk op Rusland moet worden opgevoerd om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. "We zien dat Rusland nog geen serieuze plannen heeft tot vrede", zei Veldkamp tegen het ANP, na afloop van een bijeenkomst met de ministers in Warschau. "Ze blijven letterlijk en figuurlijk ook burgerdoelen beschieten."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag en de politie hadden geen signalen vooraf dat er vorige week rellen konden uitbreken in Den Haag. Dat heeft burgemeester Jan van Zanen donderdag gezegd. De gemeenteraad vroeg hem om opheldering over de aanpak van de ongeregeldheden.
12 uur geleden