
Amnesty: bombardement theater Marioepol was oorlogsmisdaad
LONDEN (ANP) - De Russische luchtmacht heeft in maart van dit jaar het theater van de Oekraïense stad Marioepol gericht aangevallen en zo een oorlogsmisdaad begaan. Dat stelt mensenrechtenorganisatie Amnesty International in een rapport dat donderdag is gepubliceerd. Door het bombardement kwamen mogelijk honderden mensen om het leven.
Amnesty deed de afgelopen maanden onderzoek naar de aanval. Medewerkers spraken met overlevenden en andere getuigen en bestudeerden satellietbeelden. De organisatie gaf ook een natuurkundige opdracht om de kracht te berekenen van de explosie die het theater verwoestte. Uit het model dat hij ontwikkelde blijkt volgens Amnesty "zo goed als zeker" dat vlak na elkaar twee bommen van 500 kilo het gebouw troffen en dat die bijna gelijktijdig explodeerden. Russische vliegtuigen die dergelijk zware bommen kunnen afwerpen waren in de buurt van Marioepol gestationeerd en actief in het gebied.
Tijdens de zware gevechten om Marioepol deed het theater dienst als schuilkelder, iets wat Russische commandanten volgens Amnesty wisten. Op de muren van het gebouw was ook zichtbaar aangegeven dat er kinderen schuilden. Op het moment van de aanval zouden er zo'n duizend mensen in het theater zijn geweest. Volgens het gemeentebestuur kwamen circa driehonderd van hen om het leven. Amnesty zegt dat het onmogelijk is om het precieze aantal slachtoffers vast te stellen. De organisatie spreekt van "minstens twaalf" en "waarschijnlijk vele meer".
Rusland ontkent het theater te hebben aangevallen. De onderzoekers hebben daarom ook verschillende andere mogelijkheden onderzocht, zoals een artilleriebeschieting. Volgens hen is een doelgerichte luchtaanval echter de enige plausibele verklaring.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela laat in reactie op de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen zelf ook oorlogsschepen voor de kust varen. De Verenigde Staten stuurden vorige week drie vaartuigen naar de wateren rond het land om drugssmokkel tegen te gaan en druk te zetten op president Nicolás Maduro.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben een adviesorgaan opgericht over kunstmatige intelligentie (AI). Lidstaten maakten zich zorgen over de snelle ontwikkeling van de technologie en hadden om zo'n instantie gevraagd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat iedereen die een moord pleegt in de hoofdstad Washington de doodstraf krijgt. Volgens hem is dat nodig om de misdaad in de stad aan te pakken. De doodstraf is in Washington al sinds 1981 afgeschaft.
3 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De Londense politie heeft naar eigen zeggen tijdens het Notting Hill Carnival afgelopen weekend meer dan vijfhonderd verdachten gearresteerd. Gezichtsherkenning heeft volgens de politie een belangrijke rol gehad bij de aanhouding en vervolging van verdachten.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische functionarissen hebben gezegd dat bij een aanval op een ziekenhuis maandag in de Gazastrook onder meer zes "terroristen" van de Palestijnse beweging Hamas zijn gedood. Bij de aanval werden zeker twintig mensen gedood, onder wie vijf journalisten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse minister Ricardo Lewandowski kan voorlopig niet meer afreizen naar de Verenigde Staten. Washington heeft zijn visum ingetrokken, verkondigde de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kan leven met de eerste handelsafspraken die zijn gemaakt tussen de EU en VS, maar dringt aan op "speciale aandacht" voor de Amerikaanse importheffing van 50 procent op staal bij vervolgafspraken. Dat schrijft demissionair minister Ruben Brekelmans (Buitenlandse Zaken, VVD) in een reactie op de vorige week naar buiten gebrachte afspraken.
7 uur geleden