Amnesty beschuldigt Kroatische grenspolitie van wreedheden
ZAGREB (ANP/DPA) - Amnesty International beschuldigt de Kroatische grenspolitie van wreedheden tegen vluchtelingen en migranten. De mensen die de grens met buurland Bosnië oversteken en daarbij worden betrapt, worden zo hard geslagen en geschopt dat ze vaak last hebben van gecompliceerde breuken en ernstige hoofdwonden, aldus de mensenrechtenorganisatie donderdag.
De organisatie citeert uit berichten van zestien Pakistanen en Afghanen die het slachtoffer zijn geworden van mishandeling en uit getuigenissen van artsen in Bosnië die hen hebben behandeld. Tot dusver was al bekend dat mensen die illegaal de grens oversteken, worden mishandeld en naar Bosnië worden teruggestuurd. Amnesty spreekt nu van een massale escalatie van geweld.
Zo maakt de organisatie melding van een jongeman die zich op dit moment alleen nog in een rolstoel kan verplaatsen. Anderen hebben hele ledematen in het gips. Sommige slachtoffers beweerden dat de Kroatische grenspolitie lachend ketchup en mayonaise in hun hoofdwonden had gegoten.
Ontkend
Amnesty confronteerde het Kroatische ministerie van Binnenlandse Zaken met de jongste beschuldigingen. Het ministerie heeft nog niet gereageerd, schreef de organisatie. In het verleden heeft Kroatië dergelijke berichten altijd ontkend.
Waarnemers in Zagreb gaan ervan uit dat het EU-land bijzonder hard optreedt tegen illegale vreemdelingen, omdat het al jaren wacht op toelating tot de Schengenzone, waardoor toeristen zonder grenscontroles kunnen reizen. Bosnië en Kroatië liggen op een zijpad van de zogenoemde Balkanroute, waarlangs vluchtelingen en migranten proberen West-Europa te bereiken.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP/DPA) - In Istanbul is het proces begonnen tegen de oud-burgemeester van die stad, Ekrem İmamoğlu. Het Turkse OM heeft 142 aanklachten tegen de voornaamste rivaal van president Erdogan ingediend, onder meer voor het leiden van een criminele organisatie, omkoping en witwassen. Hem hangt 2000 jaar cel boven het hoofd. Naast İmamoğlu staan meer dan vierhonderd mensen terecht, van wie er meer dan honderd net als İmamoğlu in voorarrest zitten. Onder anderen İmamoğlu's advocaat, woordvoerder en enkele journalisten staan terecht.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet kritisch kijken of haar besluitvorming over het buitenlandbeleid nog wel houdbaar is in het licht van alle geopolitieke spanningen, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
16 minuten geledenBEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
9 uur geleden